Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  asilannax's Rating My Rating
1
Groundhog Day 1993,  PG)
2
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
Absolutely amazing. The script is fabolous, the twists are great, and the whole experience is just incredible. Probably the best movie I've seen this year, it (like most movie these days) has some things they could have left out and it wouldn't have taken anything away from the movie but I wouldn't suggest actually letting a 13 year old see it, despite the rating.
3
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
A remake that actually is above par from the original.
4
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
A brillant movie that both messes with your mind and leaves you pondering the ending long after it is over.
5
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
A FANTASTIC physiological thriller with a twist ending that will knock you out of your chair.
6
Matchstick Men 2003,  PG-13)
7
Elf 2003,  PG)
Elf
Confession: I have seen this movie about 100 times, and I STILL love it. Will Ferrell is just so great in it and it's a really great Christmas movies.
8
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
One of my top 10 movies, Kevin Spacey is phenomenal in it.
9
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
10
You've Got Mail 1998,  PG)
11
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
12
The Weather Man 2005,  R)
13
The Illusionist 2006,  PG-13)
14
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
15
Airplane! 1980,  PG)
16
Grease 1978,  PG)
Grease
A very cute musical.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments