My Favorite Movies


  ashweypea404's Rating My Rating
1
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
This is one of one of my all time favorites.. when there is nothing on tv. I just go to On-Demand and watch the movie & I know every song on the soundtrack..
2
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Big thumbs up just like the rating said...Loved it
3
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Funny just like all of the other ones
4
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
Very cute, Great for kids!

Also Funny
5
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
very cute and funny...especially the little girl.
6
Sleeping Beauty 1959,  G)
Sleeping Beauty
I use to call this movie Sleeping in the Booty when I was little Loved it! Still watch it today and I am 21 years old.
7
American Beauty 1999,  R)
8
Cinderella 1950,  G)
9
A Cinderella Story 2004,  PG)
10
Cinderella III: A Twist in Time 2007,  G)
11
1408 2007,  PG-13)
12
Taxi 2004,  PG-13)
Taxi
very funny movie!! i can watch it over and over again
13
Waiting 2005,  R)
Waiting
I watch this movie over and over and it gets funnier everytime.
14
Pretty Woman 1990,  R)
15
Black Christmas 2006,  R)
Black Christmas
little freaky
16
A Christmas Story 1983,  PG)
A Christmas Story
Watched this every year at x-mas time
17
300 2007,  R)
300
I am really not into these types of movies but I really like the graphics & the actors & everything. Very awesome!
18
Mean Girls 2004,  PG-13)
19
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
love johnny depp in here
20
Four Brothers 2005,  R)
21
Blood and Chocolate 2007,  PG-13)
Blood and Chocolate
not very much into werewolves but this one was good
22
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
23
The Fifth Element 1997,  PG-13)
24
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
one of my favorites
25
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
26
A Walk to Remember 2002,  PG)
27
Just Friends 2005,  PG-13)
28
Just Married 2003,  PG-13)
29
Fight Club 1999,  R)
30
Club Dread 2004,  R)
Club Dread
weird and funny
31
The Breakfast Club 1985,  R)
32
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
LOVE IT!~
33
The Girl Next Door 2004,  R)
34
Next Friday 2000,  R)
Next Friday
funny
35
Selena 1997,  PG)
Selena
i learned so much from thias movie jennifer lopez rocks
36
Forrest Gump 1994,  PG-13)
37
Hope Floats 1998,  PG-13)
38
Finding Nemo 2003,  G)
39
Spider-Man 2002,  PG-13)
40
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
41
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
42
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
43
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
44
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
45
Wedding Crashers 2005,  R)
46
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
47
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
48
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
49
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
50
The Grudge 2004,  PG-13)
51
The Hills Have Eyes 2006,  R)
52
The Wizard of Oz 1939,  G)
53
Dragonfly 2002,  PG-13)
54
White Noise 2005,  PG-13)
White Noise
i love scary movies & paranormal activity
55
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
56
Scary Movie 2000,  R)
57
Scary Movie 2 2001,  R)
58
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
59
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
60
Date Movie 2006,  PG-13)
61
Epic Movie 2007,  PG-13)
Epic Movie
kinda of dumb a little funny
62
Not Another Teen Movie 2001,  R)
63
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
64
Norbit 2007,  PG-13)
65
Coming to America 1988,  R)
66
Home Alone 1990,  PG)
67
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
68
Home Alone 3 1997,  PG)
69
The Messengers 2007,  PG-13)
70
The Glass House 2001,  PG-13)
71
The Cave 2005,  PG-13)
72
Stay Alive 2006,  PG-13)
Stay Alive
freaky but i loved it!
73
Ice Age 2002,  PG)
74
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
75
Barbershop 2002,  PG-13)
76
Friday After Next 2002,  R)
77
Are We There Yet? 2003,  PG)
78
The Omen 2006,  R)
79
Final Destination 2000,  R)
80
Final Destination 2 2003,  R)
Final Destination 2
Loved it
81
Final Destination 3 2006,  R)
82
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
really fast
83
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
84
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
85
Saving Private Ryan 1998,  R)
86
The Sweetest Thing 2002,  R)
The Sweetest Thing
IF YOU LIKE PINA COLADAS!
87
Boat Trip 2003,  R)
88
Road Trip 2000,  R)
89
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
90
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
91
Valentine 2001,  R)
92
You Got Served 2004,  PG-13)
You Got Served
Makes you wanna dance!
93
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 1991,  PG-13)
94
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
95
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
96
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
97
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
98
That Thing You Do! 1996,  PG)
99
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
When a Stranger Calls
I liked it but it kinda lingered on a little
100
The Shawshank Redemption 1994,  R)
101
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
102
The Faculty 1998,  R)
103
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
104
Look Who's Talking, Too 1990,  PG-13)
105
Look Who's Talking Now 1990,  PG-13)
106
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
107
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
108
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
109
Grease 1978,  PG)
110
The Flintstones 1994,  PG)
111
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
My favorite childhood movie
112
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
all of the old movies are favorites
113
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
okay movie...shake and bake baby!
114
Click 2006,  PG-13)
115
Casino Royale 2006,  PG-13)
116
Superman Returns 2006,  PG-13)
117
The Island 2005,  PG-13)
118
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
119
National Treasure 2004,  PG)
120
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
121
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
122
Derailed 2005,  R)
Derailed
Loved Jennifer in this movie!
123
Hostage 2005,  R)
124
I, Robot 2004,  PG-13)
125
Fever Pitch (The Perfect Catch) 2005,  PG-13)
Fever Pitch (The Perfect Catch)
very cute movie
126
Hitch 2005,  PG-13)
127
Along Came Polly 2004,  PG-13)
128
Hustle & Flow 2004,  R)
129
Honey 2003,  PG-13)
130
8 Mile 2002,  R)
131
Ray 2004,  PG-13)
Ray
lOVED IT!
132
Saw 2004,  R)
133
Saw II 2005,  R)
134
Saw III 2006,  R)
135
Silent Hill 2006,  R)
136
House of Wax 2005,  R)
137
The Guardian 2006,  PG-13)
138
Coach Carter 2005,  PG-13)
Coach Carter
loved channing tatum in here!! hottie!
139
Cars 2006,  G)
140
Night at the Museum 2006,  PG)
141
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
142
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
143
Shark Tale 2004,  PG)
144
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
145
Fear 1996,  R)
146
Jack 1996,  PG-13)
147
The Italian Job 2003,  PG-13)
148
Without A Paddle 2004,  PG-13)
149
Red Eye 2005,  PG-13)
150
Big Daddy 1999,  PG-13)
151
Hook 1991,  PG)
152
The Covenant 2006,  PG-13)
153
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
154
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
155
Freddy vs. Jason 2003,  R)
156
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
157
Eurotrip 2004,  R)
158
The Passion of the Christ 2004,  R)
159
Remember the Titans 2000,  PG)
160
The Hot Chick 2002,  PG-13)
161
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
162
Meet the Parents 2000,  PG-13)
163
The Cable Guy 1996,  PG-13)
164
Miami Vice 2006,  R)
165
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
166
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
167
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
168
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
Very Funny movie...stupid but funny stupid
169
The Number 23 2007,  R)
The Number 23
You really have to pay attention to get it. but at the end it is cool
170
Shooter 2007,  R)
Shooter
very good...he is soo sexy too
171
Shallow Hal 2001,  PG-13)
172
Hollow Man 2000,  R)
173
Little Man 2006,  PG-13)
174
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
175
Elf 2003,  PG)
176
Guess Who 2005,  PG-13)
177
The Mummy 1999,  PG-13)
178
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
179
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
The Benchwarmers
hilarious!
180
Men in Black 1997,  PG-13)
181
Men in Black II 2002,  PG-13)
182
Nacho Libre 2006,  PG)
183
Liar Liar 1997,  PG-13)
184
What Women Want 2000,  PG-13)
185
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
186
Jumanji 1995,  PG)
187
The Pacifier 2005,  PG)
188
The Sandlot 1993,  PG)
189
Employee of the Month 2006,  PG-13)
190
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
191
Babe 1995,  G)
192
Steel Magnolias 1989,  PG)
193
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
194
The Santa Clause 1994,  PG)
195
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
196
Me, Myself & Irene 2000,  R)
197
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
198
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999,  R)
199
Deuce Bigalow: European Gigolo 2005,  R)
200
Lady in the Water 2006,  PG-13)
201
Cabin Fever 2002,  R)
202
Joe Dirt 2001,  PG-13)
203
Showgirls 1995,  NC-17)
204
The New Guy 2002,  PG-13)
205
Love and Basketball 2000,  PG-13)
206
Love Don't Cost a Thing 2003,  PG-13)
207
Blast from the Past 1999,  PG-13)
208
Signs 2002,  PG-13)
209
The Craft 1996,  R)
210
Milk Money 1994,  PG-13)
211
Hot Fuzz 2006,  R)
212
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
213
Grandma's Boy 2006,  R)
214
My Girl 1991,  PG)
215
Dick Tracy 1990,  PG)
216
The Devil's Rejects 2005,  R)
217
In the Mix 2005,  PG-13)
218
The Forgotten 2004,  PG-13)
219
The Rage: Carrie 2 1999,  R)
220
Road House 1989,  R)
221
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
hilarious!
222
The Hand That Rocks the Cradle 1992,  R)
223
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
What Dreams May Come
wonderful!
224
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury
Hilarious!
225
Pleasantville 1998,  PG-13)
Pleasantville
favorites!
226
Swimfan 2002,  PG-13)
227
How High 2001,  R)
228
The Haunting 1999,  PG-13)
229
Biker Boyz 2003,  PG-13)
230
Torque 2004,  PG-13)
231
Poltergeist 1982,  PG)
232
The Descent 2005,  R)
233
Christmas with the Kranks 2004,  PG)
234
The Blue Lagoon 1980,  R)
235
The Skulls 2000,  PG-13)
236
Wrong Turn 2003,  R)
237
House on Haunted Hill 1999,  R)
238
Can't Hardly Wait 1998,  PG-13)
239
The Fog 2005,  PG-13)
240
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
241
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
242
Ghost 1990,  PG-13)
243
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
244
Perfect Stranger 2007,  R)
245
Evan Almighty 2007,  PG)
246
The Condemned 2007,  R)
247
Saw IV 2007,  R)
248
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
i didn't think i would get into this movie but i did...it was scary and sad at the same time..it makes you wonder if this movie is ever going to happen in real life.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments