My Favorite Movies


  ashvelagosha's Rating My Rating
1
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
this movie makes me laugh all along this movies playing.. haha.. i can cleary remember scene when they are turning into white chicks.. haha
2
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
okay, what could I say about this one? naturally fantastic, and this kind of situation is happening to most of us..

but this movie told us how to move along, and get rid of the probs. one gone, the others would come..

and theres nothing we couldnt be so grateful in this life, nothing to be regret.. once someone leaving you, let them go, it means that you will meet the better one..

how this movie change my life so much..

wish I had "three musketers" someday
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
johnny depp.. he's good at it.. trying to wear all the small things accesories in his clothes.. but not too much.. and each person in this movie has its own characteristic.. and awesome


The reason why it wasn?t as good as the first two movies is because it felt unoriginal. Sure?that seemed almost inevitable, but I was hoping that they would throw in more surprises here and there. You knew that Depp was going to be the highlight. You knew that Sparrow was going to be the lead in any scene that differed from the first two movies (i.e. a trippy scene in Davy Jones? Locker where multiple versions of Sparrow imagined the rocks were crabs.) The rest of the movie was just your usual brand of swashbuckling. It?s not like we have never seen pirate movies before?from 1935?s classic Captain Blood to 1995?s studio closing flop Cutthroat Island?but the first Pirates movie took it to a level that made pirates cool again. Whether it was helmer Gore Verbinski?s directing or Depp?s acting (okay?let?s admit it?it was Depp?s acting) that made us love it?we apparently wanted more. The way they set it up meant for a good trilogy, but I wish that this one specifically were as good as the first movie.

I?d like to point out why I specifically liked the second movie over this one. After already seeing the ride we were in for with the first movie, the second movie upped the ante by setting up scenes that were outrageous, unbelievable?and immensely enjoyable. I am specifically referring to the runaway waterwheel scene. There were no ?wow? scenes in this third installment. We got your usual good special effects and action, but I wanted at least one (action) scene that stood out (the trippy scene stood out in general, but it was played for laughs instead of action.) By the way?the heavily hyped cameo of legendary Rolling Stones guitarist Keith Richards as Captain Teague?Sparrow?s father?was disappointing. I barely noticed his mostly mute appearance! This was the inspiration for Captain Jack Sparrow?

Pirates of the Caribbean: At World?s End was a good time at the movies?but it just wasn?t as good as the first two flicks. At almost three hours, it is a little butt numbing (though that is three hours in which you are able to get out of the scorching sun, if you live in a hot area like mine and you tend to go to matinees more often than nighttime showings like I do.) I don?t want to give away the ending, but if you stay past the end credits, you will see a scene that may satisfy everyone who might have been frustrated with loose story threads (which means that they could stop it at a trilogy, or go on to sail more of the seven seas. Depp has expressed an interest in making more of the movies.)

When I went into this movie, I still had the sour taste of the Country Bears movie on my tongue. I was so happy to sit through a fun action movie with a standout performance by the Oscar-nominated Johnny Depp. I doubt he will win (lighter movie nominees never tend to win), but if I ruled the world, he would.
4
The Terminal 2004,  PG-13)
The Terminal
he doesnt talk too much in this movie.. i like the plots.. i like hows it story goes..

I have to be honest: despite the fact that director Stephen Spielberg has made many wonderful non-sci-fi flicks, I?m always a little leery of how well I will take them. The same thing always happens though?I end up loving them anyway. That happened again with his latest, The Terminal.



Viktor Navorski (Tom Hanks) is a citizen of the fictional Eastern European country of Krakozhia. He has come to New York City to do a favor for his father, and then he plans to go home. In the period of traveling from Krakozhia to New York, his homeland had erupted in civil war. This creates a logistical problem for him, since he is caught in an immigration Catch-22. The United States no longer recognizes his country (at least during the civil war), so he is not allowed into the USA for this reason, and they won?t allow him to go back home for the same reason. This is a problem for airport security director Frank Dixon (Stanley Tucci), since his boss, Salchak (Eddie Jones), has informed him that he is up for a promotion, and he doesn?t need this headache. He has head security guard Ray Thurman (Barry Shabaka Henley) escort Viktor to the international lounge of the airport terminal and give him some food vouchers. Ray tells Viktor that he has to stay there until the situation in Krakozhia is resolved. Viktor doesn?t quite get it, since he can barely speak any English, but when he sees footage of the civil war on the terminal TVs, he understands and freaks out. He soon accepts his situation and looks for a way to survive, but he accidentally loses his food vouchers to custodian Gupta Rajan (Kumar Pallana), who thinks that Viktor is a foreign spy. Frank can?t technically let Viktor leave, but he tries to slyly allow Viktor to go unofficially, so that the foreigner will be someone else?s problem. Viktor?s honesty weighs out, much to Frank?s distress. Since he has no food vouchers, Viktor finds other ways of getting food, from eating crackers with mustard and ketchup to returning luggage trolleys for quarters so that he can buy burgers at Burger King. Enrique Cruz (Diego Luna), a driver for the airport food service, sees his plight and makes a deal with him. He agrees to feed Viktor in exchange for him getting personal information about customs official Dolores Torres (Zo? Saldana), with whom he is madly in love. Everyday Viktor takes his pass and exit form to Dolores, gets denied entry into the country with her big, red ?Denied? stamp, and finds out more useful information for Enrique. Baggage handler Joe Mulroy (Chi McBride) also helps out Viktor, and eventually so does Gupta, after Joe convinces him that Viktor is not a spy. Viktor himself starts to fall in love, with flight attendant Amelia Warren (Catherine Zeta-Jones) who occasionally passes through the airport. She is having an affair with a married man named Max (Michael Nouri) and is frustrated that he won?t leave his wife for her. At night, Viktor sleeps on a row of chairs in the unfinished Gate 67, but out of boredom, he finishes the work on the gate, leading the construction foreman, Karl Iverson (Jude Ciccolella), to hire him for his crew and pay him under the table. Days turn into weeks, which turn into months (nine months to be exact), but he has patience, since he made a promise to his dad to do this favor, and not even the United States? bureaucracy will stop him.



This story is loosely based on the story of Merhan Nasseri, an Iranian refugee. In 1988, Nasseri landed at Charles de Gaulle Airport near Paris after being denied entry into England because his passport and United Nations refugee certificate had been stolen. The French authorities would not let him leave the airport, and he stayed there in Terminal One for the rest of his life (he has since been granted permission to either enter France or return to his own country, but chooses to live in the terminal.) Screenwriters Jeff Nathanson and Sacha Gervasi took Nasseri?s story, changed the location, added some supporting characters and a love interest, and told a charming, though slightly disjointed, story.



Hanks gives another performance that should be nominated for an Oscar. It didn?t take me long to believe that he was a foreigner, and not just an actor playing a foreigner. Tucci, whom I normally don?t like, is good as the ?bad guy,? if that?s what you can call his character. I liked Zeta-Jones, but I thought that her character was more of a distraction than an integral part of the plot.



Other than the Zeta-Jones character, the only other thing that irked me slightly was a bit of misplaced humor that Spielberg occasionally lets in. In Minority Report, it was Tom Cruise?s eyeballs rolling down a ramp. In this movie, it was Gupta?s attempt to entertain Viktor and Amelia during a romantic dinner. While they were eating, Gupta would do something even odder, from juggling to spinning plates, each time they showed him entertaining them. I know that this movie is kind of a comedy anyway, but it wasn?t slapstick, so I thought that it was a weird running joke.

Overall, The Terminal is an endearing and highly entertaining movie. Throughout Spielberg?s career, he has had more hits than misses with me, so next time he comes out with a movie, I should assume that I will like it, sci-fi or otherwise. Don?t let me down, Stephen!
5
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
John Nash goes through a myriad of highs and lows from his time as a Mathematics student in graduate school at Princeton in the late 1940's to his Nobel Prize win for Economics in 1994. A brilliant but somewhat arrogant and antisocial man, Nash preferred to spend his time with his thoughts, which were primarily of seeing mathematical formula associated with everyday occurrences, than with people. Two people he did make a connection with were Charles, his roommate at Princeton, and Alicia Larde, one of his students when he was teaching at M.I.T. in the early 1950's. He and Alicia eventually marry. As time goes on, Nash lives more and more within himself which causes major problems in his life. But Alicia stands by her husband to his redemption to the Nobel Prize win. Nash learns that his graduate school colleagues, with whom he had a cordial but somewhat distant relationship, are closer friends than he imagined, although in his later life he really does miss Charles' company more than anything despite knowing that spending time with Charles is not in his or anyone's best interest.


So whaddaya know? Ron Howard and Russell Crowe rode the short bus all to the way to the Oscars by playing the "we made a sensitive film about the mentally ill" card. Which is complete crap, of course. A Beautiful Mind is pure made- for- Hollywood pap about the mentally ill in which schizophrenia is treated by Howard and screenwriter Akiva Goldsman the way doctors used to treat it in the bad old days before we (some of us, anyway) were enlightened about diseases of the brain: Hey, snap out of it! Get over it! It's all in your head! If Howard had made A Beautiful Liver, about someone who cures his cancer through sheer willpower, or A Beautiful Leg, about someone who mends his broken limb by merely wishing hard enough, he would have been laughed out of the Oscars. But Jennifer Connelly needs to believe that something extraordinary is possible, and because this is Hollywood, it is: this manipulative, phony film wins four Oscars. Where were the beautiful minds among the Academy?
(more below the ad... scroll down...)

please take my Blog Reader Project survey

I've searched high and low through multiple viewings of A Beautiful Mind, trying to find something redeeming, something that makes this film worthy of such accolades, and I still can't find it. Mostly it induces cringes. I've never understood the extreme tolerance of Connelly's Alicia to the bluntly boorish behavior of Crowe's John Nash, with no justification that we can see, particularly early in their relationship, when most sane people would give up. Is she just a glutton for punishment? Sure, he looks great in a t-shirt, but come on. The relationship between the real Nash and his wife apparently bears little resemblance to what we get here -- she was not the slavishly devoted spouse Goldsman wants us to think she was -- and maybe that's what prompts Connelly's screaming fit in one particularly awful scene: she's just frustrated by the impossibility of portraying the impossibly saintly woman she's being asked to portray.

Though it's just as easy to blame Howard for letting Connelly's tantrum end up on film. He has rarely met a piece of over- the- topness he didn't like. The action-movie glee with which Howard depicts some of Nash's delusions don't even make sense -- how does a schizophrenic imagine himself involved in a car chase? Nash's delusions are otherwise shown to have some believable basis in his own reality, a sort of plausible deniability -- the imaginary best friend always has some excuse for not meeting Alicia, for instance -- so what's the deal with the car chase? Is Nash driving his own car alone, and if so, how does he explain to himself the next day why his windows aren't shot out like they were in his paranoid fantasy? Is he just sitting on the ground somewhere dreaming, and if so, what does he think when he wake up to reality again? To make us understand how these kinds of delusions fit into Nash's mindscape would be to let us in on the secret, and Goldsman and Howard aren't interested in doing that just yet, at this point in the film. They're more interested in fudging the boundaries between reality and delusion, in cheating the audience in order to "surprise" us later than they are in giving us any real insight into Nash's illness or Nash's character. Tricksy filmmakers -- we hates them.

The best line -- though unintentionally so -- in the film comes early on, when Nash talks of a former teacher of his who described him as having been "born with two helpings of brain but only half a helping of heart." Just like Howard's Grinch! What a spoilsport Nash is to all the Whos of Princeton, stealing their thunder and winning a Nobel Prize, all while having a heart two sizes too small. Ah, but he has a beautiful mind. I'm not quite sure what that means, but it sounds nice, doesn't it? Like nice, smooth, bland pap.
6
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
Stephen Chow is an expert on doing extraordinary comedy, he's the actor and also the director. Many of his movie directed by himself. Unfortunately, he's not so popular in Europe or American. This is really entertaining movie. Ridiculous thing that he does is amusing.
7
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
couldnt agree more if there are so many ppl who like it.. its awesome. Bruce willis just strike at his best.. being a really good good heroic father..

we could realize how human such a born to have a huge ego.. really worth to watch .. and also has the best soundtrack ..
8
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
Hongkong, the last night of British rulership. Detective Inspector Lee, close friend to Consul Han Solon, manages to prevent precious pieces of China's history being smuggled out of the country. Two years later - Consul Han is living in Los Angeles with his family - Crime Lord Juntao takes revenge on him by abducting his young daughter Soo Yung. Han does not trust the FBI to do a good job and has Lee flown in from Hongkong to assist them. But the FBI officials do not want any help from outside and officially request help from LAPD, who are glad to get rid of Detective James Carter for a while, a big-mouthed work-alone cop who just can't be cool enough. His assignment is to keep Lee as far away from trouble as possible. But Carter and Lee don't like being put aside in that way and start working the case on their own.
9
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
vampire falls in love into human.. when my friends tell me what this movie is about, i dun interest.. but when i see this movie, damn.. its a good damn romantic.. i like when edward playing piano, the song is called bella's lullaby, but when i tried to dwld the song, it was totally different , its not like i hear in that movies, but you can download the song from you tube, theres some people who can play the piano sheets, and its not bad.. it is similar..
10
John Q 2001,  PG-13)
John Q
living a life as a good father who'll do anything for his son.. this one is so dramatically about family..

how to survive, how a person could possibly lose their mind just to protect their family..

this one is really inspiring, and overall it shows us how to survive, being patient, optimistic, and appreciate life..
11
Honey, We Shrunk Ourselves 1996,  PG)
Honey, We Shrunk Ourselves
i like all the things about this movie from begin to end..
12
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
In this third installment of the popular action comedy franchise, LAPD Detective James Carter (Chris Tucker) and Chief Inspector Lee (Jackie Chan) book a flight for Europe and prepare to clean up the streets of Paris after discovering that Chinese triads have extended their criminal influence to the City of Lights. Chinese Ambassador Han (Tzi Ma) is in Los Angeles and about to reveal the details of a clandestine triad conspiracy to the World Criminal Court when an assassin takes aim and pulls the trigger. Though Carter has been demoted to directing traffic at the time of the shooting, Lee is acting as a bodyguard to Han when the bullets begin to fly. Lee quickly gives chase, but hesitates when he realizes that the gunman is Kenji (Hiroyuki Sanada), his old friend from the orphanage. When triads steal an envelope containing vital information regarding the conspiracy from Soo Yung's (Zhang Jingchu) Chinatown kung fu studio, Carter and Chief Inspector Lee race to reach Genevieve (Noémie Lenoir), an underground entertainer who could prove the key to bagging the bad guys. During the course of their investigation, however, triads clash with the French police, threatening to turn the romance capitol of Europe into an explosive hotbed of crime and violence.
13
Taken 2008,  PG-13)
Taken
you dont have to figure what movie is all about, Its title Taken has already show you what the point is..

in the beginning, its gonna shake ur emotion of annoying daughter, but when the action getting started it is really the best part of it, not like the others, you dont have to wait any longer to see the bad one being killed or kicked.. and its really awesome, really satisfying..


its a good movie to see
14
Saw V 2008,  R)
Saw V
if you watch the whole sequel of it, you'll understand that it is an excellent movies.

and if you cant stand the blood, or being phobia of something, dont you even try to see it , :)


really unpredictable ending, but if you watch from the first sequel, you're not be able to guess whos the second hand killer is..


excellent!!!
15
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
This is a dark, dark, dark film, focused on an obsession so complete and lonely it shuts out all other human experience. You may not savor it, but you will not stop watching it, in horror and fascination. It gives something new bout murders.. good line story




An obsessive French perfumer with a highly developed olfactory sense and an all-consuming drive to capture the essence of love eventually resorts to murder in his unrepentant quest to find the key ingredient for his recipe in director Tom Tykwer's adaptation of author Patrick Suskind's best-selling 1985 novel. Born in a fetid fish market and raised in a dilapidated orphanage, Jean-Baptiste Grenouille (Ben Whishaw) toiled his childhood away in a rank tannery run by the thuggish Grimal (Sam Douglas). Subsequently obsessed by smell, Grenouille's keen olfactory sense becomes so finely tuned that it eventually overpowers such human qualities as love and compassion. Though he has indeed discovered the unmistakable scent of a woman, Grenouille finds it impossible to connect with the fairer sex on any sort of meaningful level. Roaming the streets of Paris late one night, Grenouille catches the scent of a young girl selling plums and impulsively strangles her, later sniffing her nude corpse in a twisted attempt to preserve the distinctive scent in his memory. After persuading legendary perfumer Giuseppe Baldini (Dustin Hoffman) to take him on as an apprentice, Grenouille travels to the town of Grasse in Southern France in order to learn the art of enfleurage at a firm run by the highly respected Mme. Arnulfi (Corinna Harfouch). It is there that Grenouille becomes dangerously drawn to the vestal aroma of the young and beautiful Laura (Rachel Hurd-Wood), the daughter of widower merchant Antione Richis (Alan Rickman). Soon driven to madness by such a pure scent, the spellbound Grenouille continues to claim the lives of the numerous young girls in a tragic attempt to bottle the impossibly elusive smell of virginal womanhood.

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. ashvelagosha
    ashvelagosha posted 3 years ago

    one place and one destination.. its a good damn best movie