My Favorite Movies


  AshSuicide's Rating My Rating
1
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
An Inconvenient Truth
This is an impressive and awsome documentary, based on the book written by Al Gore. It is highly polemic, entertaining, shocking... It is a great documentary to watch if you want to be aware of the global warming reality, and be shocked with its consequences in the near future.
2
Saw 2004,  R)
Saw
Okay, so, about Saw there isn't much to say. It has a very original storyline, the soundtrack is just so-so, and it brings a few newborn talents into the cinema world. It might be a good bet for your Halloween night, although it isn't a movie which major priority are good scares. Saw is mostly made out of gore and blood, shocking images and torture by a master (and extremely disturbed) mind, who happens to never get caught.

Overall, an horror movie filled with gore and action, and in my opinion, an awsome way to start a saga. Worth every single star i gave it.
3
Saw II 2005,  R)
Saw II
Saw II is, undoubtely, the best movie of the whole Saw saga. Much lighter when it comes to gore, and introducing Darren Lynn Bousman to the Saw world, the movie follows a confusing and rather interesting storyline, marked by the awsome appearance of Tobin Bell during the whole movie. The amateur acting is frequent, and very typical of the saga movies, therefore we have a bunch of new faces that act like a breath of fresh air. The story keeps the same, just with some new secrets revealed. It seems like the Saw team has discovered the golden formula, and won't get rid of it so soon.
4
Saw III 2006,  R)
Saw III
The thing about sagas, is that after a while you start getting tired of them. The 3rd installment of Saw is not even close to any of the first 2 movies. The gore is excessive, and the formula caught in the other movies is slowly starting to fade. I liked the movie, the heavy metal based soundtrack has much to it, and the maintenance of the original storyline, fitted in the rest, is done in a rather interesting way. The thing about Saw movies, overall, is that we must watch them with close attention, otherwise we might lose ourselves in the story, by missing some details that complete the puzzle.

The ending of this movie was particularly dissapointing, since i wasn't expecting for them to kill Jigsaw so soon. C'mon, the story without him will lose all the... "magic". But overall, the movie is good.
5
Saw IV 2007,  R)
Saw IV
In this movie, it is proved that everything we have in excess might annoy us. Although i think that the Saw creators are total geniouses, and quite inventive to come up with all those traps. The 4th Saw movie cleary has too much gore, too many impressive scenes (such as the autopsy, or the frozen woman), overall, too much of everything. And too much of everything is too much. Thumbs up for the positive add of new pieces to the puzzle, that make the plot even more interesting and confusing, bringing up the need of the last two films to complete it.
6
Dead Silence 2006,  R)
Dead Silence
I thought this movie was really good. Kinda predictable, yet, good. The whole idea was sort of original, with all the dolls and the scary ventriloquist. I suppose that stories that involve urban legends are rather sucessful, specially this one, since it was able to grab the myth and turn it into something different and unexpected. There were some scenes that scared the hell out of me, yet others were almost able to make me laugh. I absolutely loved the presence of Ryan Kwanten and Donnie Wahlberg, and James Wan is a director i pay particular attention to since Saw. I suppose he made the most of the legend, grabbed the dolls and made them scary as hell.

It is, overall, a good and entertaining horror movie.
7
Stay Alive 2006,  PG-13)
Stay Alive
I like to think of Stay Alive as an amazingly good surprise. The story is very original, and i particularly liked the fact that it is based on truthful facts, since Countess Elizabeth Bathory really existed. I thought this was rather interesting, and brought to the movie some sense of reality, since the main plot involving the game and all is a perfectly good anecdote.

Overall, the movie is quite good, when it comes to a story. About acting, there are a few known actors like Frankie Muniz (from Cody Banks), Samaire Armstrong (from the OC) and Sophia Bush (from One Three Hill) that are quite amazing.

Overall, it is a cool movie, with an original plot based on an old story.
8
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
This is like, one of my favourite movies of all time. Not only because i think that Tim Burton is a total genious (and togheter with Henry Sellick, it's even better), but because i love the characters and the songs. It is a dark movie, for sure, really the director's style. But the story is really sweet and it is a movie you can watch any time of the year, not only on chrismas nor on halloween. Also, the movie itself brought a trademark that is very common between several urban tribes (specially emos, always addicted to Skeleton Jack).

Still, i love the movie, and i'll love it forever.
9
Pride and Prejudice 2005,  PG)
10
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
11
Donnie Darko 2001,  R)
12
Seven (Se7en) 1995,  R)
13
The Departed 2006,  R)
14
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
Fun, and with some cool songs.
15
High School Musical 2 2007,  G)
16
Mean Girls 2004,  PG-13)
17
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
18
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
This was perfect.
19
Shark Tale 2004,  PG)
Shark Tale
great soundtrack, and the movie is simply fantastic...
20
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
wonderful... amazing... beautiful....
21
Eight Below 2006,  PG)
Eight Below
this movie was awsome. one of the few that made me cry...

and paul walker is such a great actor... besides the fact that he's hot, of course.
22
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
When i first saw Disturbia, i was expecting something a whole lot worse. But turns out this was a quite awsome movie. About the story, there's not much to it, i thought the idea was original (since when i saw the movie i didn't knew it was a remake of Rear Window) and, overall it was a scary thriller. Shia LaBeouf proved to be improving in acting, and the rest of the cast is also really amazing, specially Carrie-Anne Moss playing mom. Also, the presence of a few less known actors (at least for me) was quite good.

The plot was indeed entertaining, not exactly full of action, but it still makes you expect the next scene with anxiety. So, overall, an amazing thriller to watch.
23
Jumper 2008,  PG-13)
24
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments