My Favorite Movies
| ashoksuresh's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 2 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 3 |
The Lion King 1994, G) |
|
| 4 |
Sweet November 2001, PG-13) |
|
| 5 |
Just Like Heaven 2005, PG-13) |
|
| 6 |
High School Musical 2006, G) |
|
| 7 |
Eurotrip 2004, R) |
|
| 8 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 9 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 10 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 11 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 12 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 13 |
The Princess Diaries 2001, G) |
|
| 14 |
The Road to El Dorado 2000, PG) |
|
| 15 |
The Aviator 2004, PG-13) |
|
| 16 |
Remember the Titans 2000, PG) |
|
| 17 |
She's the Man 2006, PG-13) |
|
| 18 |
Accepted 2006, PG-13) |
|
| 19 |
The Dukes of Hazzard 2005, PG-13) |
|
| 20 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 21 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 22 |
Dhoom 2 (Dhoom:2) 2006, Unrated) |
|
| 23 |
Stranger Than Fiction 2006, PG-13) |
|
| 24 |
The Departed 2006, R) |
|
| 25 |
Rudy 1993, PG) |
|
| 26 |
October Sky 1999, PG) |
|
| 27 |
Kindergarten Cop 1990, PG-13) |
|
| 28 |
Keeping Mum 2005, R) |
|
| 29 |
Tristan & Isolde 2005, PG-13) |
|
| 30 |
Stand by Me 1986, R) |
|
| 31 |
Ghost 1990, PG-13) |
|
| 32 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 33 |
The Hot Chick 2002, PG-13) |
|
| 34 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 35 |
Ratatouille 2007, G) |
|
| 36 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 37 |
The Hangover 2009, R) |





































