My Favorite Movies
| ashmo16's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 2 |
Rent 2005, PG-13) |
|
| 3 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 4 |
2 Fast 2 Furious 2003, PG-13) |
|
| 5 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 6 |
Wild America 1997, PG) |
|
| 7 |
She's the Man 2006, PG-13)
i loved itamanda bynes, robert hoffman and channing tatum the whole cast got on really well and it showed on screen the acting was believeable and also an ex-power ranger was in the mix as wel as a few really hot soccer player pro and rookie the director really knew what he was doing and i'll look forward to his next movie |
|
| 8 |
Wild Things 1998, R) |
|
| 9 |
Aladdin 1992, G) |
|
| 10 |
Beauty and the Beast 1991, G) |
|
| 11 |
Ghost Ship 2002, R) |
|
| 12 |
Footloose 1984, PG) |
|
| 13 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 14 |
Freaky Friday 2003, PG) |
|
| 15 |
Free Willy 1993, PG) |
|
| 16 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 17 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 18 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 19 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 20 |
Coyote Ugly 2000, PG-13) |
|
| 21 |
Clueless 1995, PG-13) |
|
| 22 |
Charlie's Angels - Full Throttle 2003, PG-13) |
|
| 23 |
Charlie's Angels 2000, PG-13) |
|
| 24 |
Cheaper by the Dozen 2003, PG) |
|
| 25 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 26 |
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004, PG) |
|
| 27 |
D2: The Mighty Ducks 1994, PG) |
|
| 28 |
Drumline 2002, PG-13) |
|
| 29 |
Eurotrip 2004, R) |
|
| 30 |
Hercules 1997, G) |
|
| 31 |
Rugrats in Paris - The Movie 2000, G) |
|
| 32 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 33 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 34 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 35 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 36 |
Saw II 2005, R) |
|
| 37 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 38 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 39 |
High School Musical 2006, G) |
|
| 40 |
Saw 2004, R) |
|
| 41 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 42 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006, PG-13) |
|
| 43 |
White Chicks 2004, PG-13) |
|
| 44 |
Scary Movie 4 2006, PG-13) |
|
| 45 |
The Fast and the Furious 2001, PG-13) |
|
| 46 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 47 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 48 |
Grease 1978, PG) |
|
| 49 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 50 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 51 |
Scary Movie 2000, R) |
|
| 52 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 53 |
A Cinderella Story 2004, PG) |
|
| 54 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 55 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 56 |
Stomp the Yard 2007, PG-13) |
|
| 57 |
American Pie 1999, R) |
|
| 58 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 59 |
Scary Movie 3 2003, PG-13) |
|
| 60 |
Scary Movie 2 2001, R) |
|
| 61 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 62 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 63 |
Happy Feet 2006, PG) |
|
| 64 |
John Tucker Must Die 2006, PG-13) |
|
| 65 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 66 |
Madea's Family Reunion 2006, PG-13) |
|
| 67 |
Elektra 2005, PG-13) |
|
| 68 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 69 |
Cars 2006, G) |
|
| 70 |
The Lion King 1994, G) |
|
| 71 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 72 |
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004, G) |
|
| 73 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 74 |
Torque 2004, PG-13) |
|
| 75 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 76 |
Biker Boyz 2003, PG-13) |
|
| 77 |
I Can Do Bad All By Myself 2009, PG-13) |
|
| 78 |
Nanny McPhee 2006, PG) |
|
| 79 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 80 |
Casper 1995, PG) |
|
| 81 |
My Girl 1991, PG) |
|
| 82 |
Troy 2004, R) |
|
| 83 |
The Producers 2005, PG-13) |



















































































