Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ashleyburly's Rating My Rating
1
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
It is a great movie because it is about a popular boy who changes his ways for a not so popular girl that has cancer. This is why this is my favorite movie.
2
A Walk on the Moon 1999,  R)
A Walk on the Moon
I want to see this because it seens good
3
Raise Your Voice 2004,  PG)
Raise Your Voice
I like this movie because it is about a girl and her brother. Her brother wanted her to go to a singing school, but her dad dont want her to. So one day her brother dies. After dat she didnt want to go but she went and met her a boy and had a good time!
4
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
this is good because woman met this guy but she also works 4 a magazine cooperation and she's doing a artical on how to lose a guy in 10 days and she does it on him, but she starts to like him and he finds out. But not only is she using him he's using her to win a bet. So if you havnt seen it u need 2.
5
How to Lose Your Lover (50 Ways to Lose Your Lover) 2004,  R)
How to Lose Your Lover (50 Ways to Lose Your Lover)
Because it seens good. This is why I want to see this movie.
6
American Pie 1999,  R)
American Pie
its good
7
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
American Pie Presents - Band Camp
its good
8
American Pie 2 2001,  R)
American Pie 2
its good
9
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
American Pie 5: The Naked Mile
I want to see this because it seens good
10
Perfect Pie 2002,  PG)
11
What a Girl Wants 2003,  PG)
12
She Gets What She Wants 2002,  PG-13)
13
Boy! What a Girl! 1947,  Unrated)
14
What Love Is 2006,  R)
15
It's a Boy Girl Thing 2006,  PG-13)
16
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
Its good bcuz its just is
17
Big Fat Liar 2002,  PG)
18
Love Wrecked 2005,  PG)
19
A Cinderella Story 2004,  PG)
20
Material Girls 2006,  PG)
21
Agent Cody Banks 2003,  PG)
22
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
23
The Perfect Man 2005,  PG)
24
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
25
Casper Meets Wendy 1998,  PG)
26
Cadet Kelly 2002,  Unrated)
27
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
28
That's So Raven - Raven's House Party 2005,  G)
29
The Cheetah Girls 2003,  Unrated)
30
Big Daddy 1999,  PG-13)
31
Just for Kicks 2003,  PG)
32
Snoop Dog: Boss 'N' Up 2005,  Unrated)
33
Snoop Dogg's Hood of Horror 2006,  R)
34
Soul Plane 2004,  R)
35
Bones 2001,  R)
36
The Wash 2001,  R)
37
Dog Eat Dog (When Strangers Meet) 1964,  Unrated)
38
The Tenants 2005,  R)
39
Baby Boy 2001,  R)
40
Arthur and the Invisibles (Arthur and the Minimoys) 2006,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments