My Favorite Movies


  ashenxrainbow's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
I loved every minute of it. Great characters. Brad Pitt is convincing as the beautiful Tyler. "You are not your fucking khakis!"
2
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Gruesome. Quite the serial-killer-sympathy movie. (Although I doubt that's what they were going for.) It's kind of gross how the things that John Doe says make sense although he's obviously mentally ill. Great plot and not so much scary as it is shocking.
3
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
so romantic. i loved it.
4
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
emotional and funny
5
Playing by Heart 1998,  R)
Playing by Heart
I just saw this again and... oh wow. The movie seems like a play, and I figured out why; there is some monologuing and lots of emotion, and the dialogue is amazing. Every scene takes you to a different locationa and we get to see multiple characters fall in love as multiple stories unfold. If you haven't seen this... do so. Get off the computer, stop being such an anger ball and go rent Playing By Heart! :) I don't think you'll be disappointed.
6
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
it was great other than the fact that it was trying to be scary. at that it failed miserably. but it was just soo funny..
7
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
jake gyllenhaal AND a giant evil bunny? AND the punk guy from May? what's not to love?
8
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
first one was the best one
9
Constantine 2005,  R)
Constantine
Loved the special effects and Keanu Reeves is always pretty cool, although I don't know how well he can act....(sorry Keanu) I liked how all the heavenly characters wore black and all the hellish characters wore white.
10
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
Christian Bale is beyond cool , and so is this movie. Exciting and interesting in that conspiracy-theory-meets-sci-fi-action type of way, I absolutely loved it. I can't really explain what the movie is like, only that it is futuristic and messed up and makes you think about the world. And there are some cool fight scenes. :)
11
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
Great. Helena Bonham Carter is the best for Tim Burton movies. And Danny Elfman is the best for music. No contest; I just loved the song with Bojangles in it :)
12
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
loved it
13
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Wonderful. The music, the way it was made, everything. Danny Elfman is a great composer and Tim Burton is great too. This movie inspired a lot of people. Love it to death. :)
14
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Sweet and sad. Tim Burton is always good, and Johnny Depp is awesome, and Wynona Ryder was in Girl, Interrupted.... so obviously this movie rocked. It was ridiculous and it was great.
15
Saw 2004,  R)
Saw
Great thriller. The sequel wasn't as good.
16
K-PAX 2001,  PG-13)
K-PAX
Kevin Spacey is so cool! Awesome story, too.
17
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
Awww.... touching movie and sad in parts.... Why do I always remember only the sad scenes in movies? Kevin Spacey is good as a physically and emotionally scarred teacher, and Haley Joel Osment is just this awesome nice kid with an alcoholic mother. Intertwining stories, emotion, and a cast I personally really like.... well, it was great.
18
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Great Ending, Great story, Great actors, i loved it. and mischa barton as that dead little girl was cool :) definite carreer maker, lol
19
The Village 2004,  PG-13)
The Village
Was i supposed to hate all the village elders at the end? because i did. And i think that emotional response is a big part of a good movie. Besides that, loved the cast :)
20
Bang Bang You're Dead 2002,  R)
Bang Bang You're Dead
Starring: Ben Foster! (Mars from 'Hostage', look it up.) To anyone who has been bullied, and to anyone that has been a sad teenager, this movie will mean something. Trevor, the main character, is a sad teenager. He gets picked on. He carries a video camera around and makes his own videodiaries, in which he talks about high school life and killing himself. He is a great kind of anti-hero and this movie is a powerful one, talking about bullying as well as peer pressure and school shootings, and the effects of all these things.
21
American History X 1998,  R)
American History X
wow. what a performance from edward norton. the movie really makes you think. very powerful.
22
Alice in Wonderland 1951,  G)
Alice in Wonderland
CRAZY. :)
I love it and it doesn't always make sense and I'm sure it isn't supposed to. Just fabulous. You have to see this movie.
23
How the Grinch Stole Christmas 1965,  Unrated)
How the Grinch Stole Christmas
A classic that will live on, as long as they show it on TV every Christmas and we all remember it.
24
Patch Adams 1998,  PG-13)
Patch Adams
I've seen this movie.... about 8 times. Every time they show it on TV I have to watch. Funny but really sad too, everyone should watch it at least once. Robin Wiliams is awesome.
25
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
I really like this movie... although it is probably your standard RomCom, Kate Hudon is awesome and the whole thing is adorable with their Love/Hate sort of relationship. I've seen it multiple times and it doesn't get boring because it's just an all-around funny cute movie.
26
White Oleander 2002,  PG-13)
27
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
I Love Ethan Embry in this movie! he is adorable! since this movie is always on Tv, i've seen it around 7 times... and i loved it every time. it's a complete chick-flick, but it isn't as stupid as it might seem. cute movie with cute actors.
28
Show Me Love (Fucking Amal) 1998,  Unrated)
Show Me Love (Fucking Amal)
Ah beautiful movie with an interesting ending... love it... Elin is great, a conflicted teenager. It would have been better if I knew how to speak Swedish... :) Reccomended.
29
But I'm A Cheerleader 1999,  R)
But I'm A Cheerleader
this was so funny
30
Clueless 1995,  PG-13)
Clueless
Why did they make this into a TV show? the movie was good enough, but I don't think I would enjoy seeing any more of this chick's life all the time. Anyways, pretty funny movie and Brittany Murphy was cool in it lol
31
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
ohh i absolutely love this movie... i want to see more movies like this :)
32
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
touching. likeable characters. lucas was funny. lovin debbie's style, ;)
33
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
the best musical i ever did see. can't help but compare it to when i saw moulin rouge.. i preferred this one.
34
Secretary 2002,  R)
Secretary
O.O Love it. love the story, love the characters, love the ending. I will now watch anything with James Spader in it. (Including Stargate the movie.) Also, kind of messed up so I would warn people ahead of time about the content. It's S&M, kids. Beware. lol :)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments