My Favorite Movies


  ashafrir's Rating My Rating
1
The Apartment 1960,  Unrated)
The Apartment
Jack lemmon's debut - excellent
2
Ninotchka 1939,  R)
3
Citizen Kane 1941,  PG)
4
The Shop Around the Corner 1940,  Unrated)
5
One, Two, Three 1961,  Unrated)
6
It Happened One Night 1934,  Unrated)
7
The Major and the Minor 1942,  Unrated)
8
Avanti! 1972,  R)
9
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
10
The Fortune Cookie 1966,  Unrated)
11
Witness for the Prosecution 1957,  Unrated)
12
Double Indemnity 1944,  Unrated)
13
Love in the Afternoon 1957,  G)
14
The Front Page 1974,  PG)
15
A Foreign Affair 1948,  Unrated)
16
To Be Or Not to Be (1942) ,  PG)
17
Design for Living 1933,  Unrated)
18
That Uncertain Feeling 1941,  Unrated)
19
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
20
Schindler's List 1993,  R)
21
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
22
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
23
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
24
A Clockwork Orange 1971,  R)
25
About a Boy 2002,  PG-13)
26
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
27
Back to the Future 1985,  PG)
28
Blazing Saddles 1974,  R)
29
Blade Runner 1982,  R)
30
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
31
Casablanca 1942,  PG)
32
Casino 1995,  R)
33
Die Hard 1988,  R)
34
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
35
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
36
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
37
Forrest Gump 1994,  PG-13)
38
Ghost 1990,  PG-13)
39
GoodFellas 1990,  R)
40
Grease 1978,  PG)
41
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
42
It's a Wonderful Life 1946,  G)
43
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
44
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
45
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
46
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
47
Love Actually 2003,  R)
48
Notting Hill 1999,  PG-13)
49
Pretty Woman 1990,  R)
50
Pride and Prejudice 2005,  PG)
51
Pulp Fiction 1994,  R)
52
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
53
Saving Private Ryan 1998,  R)
54
Spaceballs 1987,  PG)
55
The Godfather 1972,  R)
56
The Godfather, Part II 1974,  R)
57
The Godfather, Part III 1990,  R)
58
The Goonies 1985,  PG)
59
The Lion King 1994,  G)
60
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
61
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
62
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
63
The Pianist 2002,  R)
64
The Princess Bride 1987,  PG)
65
The Wizard of Oz 1939,  G)
66
Wayne's World 1992,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments