My Favorite Movies
| ashadowskull's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 2 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 3 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG)
pros: this is actually the only film in the series where the bad guys actually would have won if Indiana Jones just sat there doing nothing (the Nazis in raiders of the lost ark are ended by the ark they were planning to use, the Nazis in the last crusade would not have been able to take the holy grail out the temple and cate blancatt in the crystal skull had her brain overloaded by aliens) |
|
| 4 |
The Raid: Redemption 2012, R) |
|
| 5 |
Starsky & Hutch 2004, PG-13) |
|
| 6 |
Family Guy - Blue Harvest 2008, Unrated) |
|
| 7 |
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982, PG) |
|
| 8 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 9 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 10 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 11 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 12 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 13 |
Marvel's The Avengers 2012, PG-13) |
|
| 14 |
16 Blocks 2006, PG-13) |
|
| 15 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 16 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 17 |
Sorority Row 2009, R) |
|
| 18 |
The Cabin in the Woods 2012, R) |
|
| 19 |
Solomon Kane 2010, Unrated) |
|
| 20 |
The Whole Ten Yards 2004, PG-13) |
|
| 21 |
Spawn 1997, PG-13) |
|
| 22 |
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999, R) |
|
| 23 |
The Simpsons Movie 2007, PG-13) |
|
| 24 |
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) 2006, PG) |
|
| 25 |
Snakes on a Plane 2006, R) |
|
| 26 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 27 |
Sin City 2005, R) |
|
| 28 |
Knocked Up 2007, R) |
|
| 29 |
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 2011, PG-13) |
|
| 30 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 31 |
The Faculty 1998, R) |
|
| 32 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 33 |
The Hunger Games 2012, PG-13) |
|
| 34 |
Sahara 2005, PG-13) |
|
| 35 |
The Sorcerer's Apprentice 2010, PG) |
|
| 36 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 37 |
21 Jump Street 2012, R) |
|
| 38 |
Sunshine 2007, R) |
|
| 39 |
The Mask 1994, PG-13) |
|
| 40 |
Troy 2004, R) |
|
| 41 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 42 |
Shoot 'Em Up 2007, R) |
|
| 43 |
Spider-Man 3 2007, PG-13) |
|
| 44 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 45 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 46 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 47 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 48 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 49 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 50 |
See No Evil 2006, R) |
|
| 51 |
Star Trek 2009, PG-13) |
|
| 52 |
Journey to the Center of the Earth 2008, PG) |
|
| 53 |
The Grey 2012, R) |
|
| 54 |
Independence Day 1996, PG-13) |
|
| 55 |
Scream 4 2011, R)
pros: bodycount, the conversation the cops have about movie cop killings and their death scene, kirby reed, and Jill Roberts as the killer is unexpected |
|
| 56 |
Scream 3 2000, R) |
|
| 57 |
Scream 2 1997, R) |
|
| 58 |
Ocean's Thirteen 2007, PG-13) |
|
| 59 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG)
pros: the black knight, the song about sir robin's bravo and how he bravely ran away and the rabbit. this is actually one of the only two good Monty pythons |
|
| 60 |
Scream 1996, R) |
|
| 61 |
Sherlock Holmes 2009, PG-13) |
|
| 62 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 63 |
In Bruges 2008, R) |
|
| 64 |
Ocean's Twelve 2004, PG-13) |
|
| 65 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 66 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 67 |
Scary Movie 4 2006, PG-13) |
|
| 68 |
Speed 1994, R) |
|
| 69 |
Zoolander 2001, PG-13) |
|
| 70 |
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 2011, PG-13) |
|
| 71 |
Scary Movie 3 2003, PG-13) |
|
| 72 |
Aliens 1986, R) |
|
| 73 |
Scary Movie 2 2001, R) |
|
| 74 |
Scary Movie 2000, R) |
|
| 75 |
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010, PG-13) |
|
| 76 |
Pineapple Express 2008, R) |
|
| 77 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 78 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 79 |
Thunderball 1965, PG) |
|
| 80 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 81 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 82 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 83 |
Twilight Saga: Breaking Dawn Part 1 2011, PG-13) |
|
| 84 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 85 |
Street Fighter 1994, PG-13) |
|
| 86 |
Immortals 2011, R) |
|
| 87 |
Saw VI 2009, R) |
|
| 88 |
Tower Heist 2011, PG-13) |
|
| 89 |
Rush Hour 2 2001, PG-13) |
|
| 90 |
Saw V 2008, R) |
|
| 91 |
Saw IV 2007, R) |
|
| 92 |
Saw III 2006, R) |
|
| 93 |
Rush Hour 3 2007, PG-13) |
|
| 94 |
Rush Hour 1998, PG-13) |
|
| 95 |
Saw II 2005, R) |
|
| 96 |
Saw 2004, R) |
|
| 97 |
The Running Man 1987, R) |
|
| 98 |
The Ruins 2008, R) |
|
| 99 |
Transformers: Revenge of the Fallen 2009, PG-13) |
|
| 100 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 101 |
The Rock 1996, R) |
|
| 102 |
Terminator Salvation 2009, PG-13) |
|
| 103 |
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003, R) |
|
| 104 |
Abduction 2011, PG-13) |
|
| 105 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 106 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 107 |
Robocop 3 1992, PG-13) |
|
| 108 |
RoboCop 1987, R) |
|
| 109 |
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008, PG-13) |
|
| 110 |
Hellboy 2004, PG-13) |
|
| 111 |
Robin Hood 2010, PG-13) |
|
| 112 |
Four Lions 2010, R) |
|
| 113 |
Dodgeball - A True Underdog Story 2004, PG-13) |
|
| 114 |
Fright Night 1985, R) |
|
| 115 |
The Incredible Hulk 2008, PG-13) |
|
| 116 |
Iron Man 2 2010, PG-13) |
|
| 117 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 118 |
Hulk 2003, PG-13) |
|
| 119 |
XXX 2002, PG-13) |
|
| 120 |
Last Action Hero 1993, PG-13) |
|
| 121 |
Superman Returns 2006, PG-13) |
|
| 122 |
Hancock 2008, PG-13) |
|
| 123 |
I Spy 2002, PG-13) |
|
| 124 |
Evolution 2001, PG-13) |
|
| 125 |
Resident Evil: Afterlife 2010, R) |
|
| 126 |
Resident Evil: Extinction 2007, R) |
|
| 127 |
Resident Evil - Apocalypse 2004, R) |
|
| 128 |
Resident Evil 2002, R) |
|
| 129 |
Rise of the Planet of the Apes 2011, PG-13) |
|
| 130 |
Quarantine 2008, R) |
|
| 131 |
Push 2009, PG-13) |
|
| 132 |
The Mummy Returns 2001, PG-13) |
|
| 133 |
Transformers: Dark of the Moon 2011, PG-13) |
|
| 134 |
Punisher: War Zone 2008, R) |
|
| 135 |
The Punisher 2004, R) |
|
| 136 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 137 |
Prince of Persia: The Sands of Time 2010, PG-13) |
|
| 138 |
Universal Soldier - The Return 1999, R) |
|
| 139 |
Outlaw 2007, R) |
|
| 140 |
Predator 2 1990, R) |
|
| 141 |
X-Men: First Class 2011, PG-13) |
|
| 142 |
Predator 1987, R) |
|
| 143 |
Poseidon 2006, PG-13) |
|
| 144 |
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007, R) |
|
| 145 |
The Condemned 2007, R) |
|
| 146 |
Hanna 2011, PG-13) |
|
| 147 |
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994, PG-13) |
|
| 148 |
The Chronicles of Riddick 2004, PG-13) |
|
| 149 |
Pitch Black 2000, R) |
|
| 150 |
Thor 2011, PG-13) |
|
| 151 |
Phone Booth 2003, R) |
|
| 152 |
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 2010, PG) |
|
| 153 |
National Treasure: Book of Secrets 2007, PG) |
|
| 154 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 155 |
Outlander 2008, R) |
|
| 156 |
Next 2007, PG-13) |
|
| 157 |
My Bloody Valentine 3-D 2009, R) |
|
| 158 |
Red Riding Hood 2011, PG-13) |
|
| 159 |
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008, PG-13) |
|
| 160 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 161 |
Mortal Kombat 1995, PG-13) |
|
| 162 |
xXx: State of the Union 2005, R) |
|
| 163 |
3:10 to Yuma 2007, R) |
|
| 164 |
The Mist 2007, R) |
|
| 165 |
Species II 1998, R) |
|
| 166 |
Mission: Impossible III 2006, PG-13) |
|
| 167 |
Mission Impossible 2 2000, PG-13) |
|
| 168 |
Eraser 1996, R) |
|
| 169 |
Mission Impossible 1996, PG-13) |
|
| 170 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 171 |
Max Payne 2008, PG-13) |
|
| 172 |
Air Force One 1997, R) |
|
| 173 |
Never Cry Werewolf 2008, Unrated) |
|
| 174 |
10,000 B.C. 2008, PG-13) |
|
| 175 |
Kiss of the Dragon 2001, R) |
|
| 176 |
Austin Powers in Goldmember 2002, PG-13) |
|
| 177 |
Falling Down 1993, R) |
|
| 178 |
The Mask of Zorro 1998, PG-13) |
|
| 179 |
Clear and Present Danger 1994, PG-13) |
|
| 180 |
The Talented Mr. Ripley 1999, R) |
|
| 181 |
Tron Legacy 2010, PG) |
|
| 182 |
Hot Fuzz 2006, R) |
|
| 183 |
Immortel (ad vitam) (Immortal) 2004, R) |
|
| 184 |
Season of the Witch 2011, PG-13) |
|
| 185 |
Once Upon a Time in Mexico 2003, R) |
|
| 186 |
Desperado 1995, R) |
|
| 187 |
Gulliver's Travels 2010, PG) |
|
| 188 |
Little Fockers 2010, PG-13) |
|
| 189 |
Meet the Spartans 2008, PG-13) |
|
| 190 |
Miami Vice 2006, R) |
|
| 191 |
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010, PG) |
|
| 192 |
Mad Max 2: The Road Warrior 1981, R) |
|
| 193 |
Lethal Weapon 4 1998, R) |
|
| 194 |
Demolition Man 1993, R) |
|
| 195 |
Lethal Weapon 3 1992, R) |
|
| 196 |
Lethal Weapon 2 1989, R) |
|
| 197 |
The Scorpion King 2002, PG-13) |
|
| 198 |
Lethal Weapon 1987, R) |
|
| 199 |
Lesbian Vampire Killers 2008, R) |
|
| 200 |
Law Abiding Citizen 2009, R) |
|
| 201 |
Big Trouble in Little China 1986, PG-13) |
|
| 202 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 203 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 204 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 205 |
A Knight's Tale 2001, PG-13) |
|
| 206 |
Jumper 2008, PG-13) |
|
| 207 |
Jennifer's Body 2009, R) |
|
| 208 |
Jeepers Creepers 2 2003, R) |
|
| 209 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 210 |
Be Kind Rewind 2008, PG-13) |
|
| 211 |
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008, PG-13) |
|
| 212 |
I'll Always Know What You Did Last Summer 2006, R) |
|
| 213 |
I Still Know What You Did Last Summer 1998, R) |
|
| 214 |
I Know What You Did Last Summer 1997, R) |
|
| 215 |
I Am Legend 2007, PG-13) |
|
| 216 |
The Other Guys 2010, PG-13) |
|
| 217 |
House on Haunted Hill 1999, R) |
|
| 218 |
House of Wax 2005, R) |
|
| 219 |
Hostel 2006, R) |
|
| 220 |
Point Break 1991, R) |
|
| 221 |
Tremors 2: Aftershocks 1995, PG-13) |
|
| 222 |
For Your Eyes Only 1981, PG) |
|
| 223 |
Jonah Hex 2010, PG-13) |
|
| 224 |
The Hitcher 2007, R) |
|
| 225 |
The Hills Have Eyes 2006, R) |
|
| 226 |
Salt 2010, PG-13) |
|
| 227 |
War (Rogue Assassin) 2007, R) |
|
| 228 |
Highlander - Endgame 2000, R) |
|
| 229 |
The Expendables 2010, R) |
|
| 230 |
Robin Hood: Prince of Thieves 1991, PG-13) |
|
| 231 |
Collateral Damage 2002, R) |
|
| 232 |
Harold & Kumar Go to White Castle 2004, R) |
|
| 233 |
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) 1991, R) |
|
| 234 |
Highlander 1986, R) |
|
| 235 |
Knight & Day 2010, PG-13) |
|
| 236 |
Hellraiser 3: Hell on Earth 1992, R) |
|
| 237 |
Hellbound: Hellraiser 2 1988, R) |
|
| 238 |
The A-Team 2010, PG-13) |
|
| 239 |
Hellraiser 1987, R) |
|
| 240 |
Inception 2010, PG-13) |
|
| 241 |
Hannibal 2001, R) |
|
| 242 |
Mercury Rising 1998, R) |
|
| 243 |
The Collector 2009, R) |
|
| 244 |
Family Guy Presents: Something Something Something Dark Side 2009, Unrated) |
|
| 245 |
Hannibal Rising 2007, R) |
|
| 246 |
The Twilight Saga: Eclipse 2010, PG-13) |
|
| 247 |
Blue Streak 1999, PG-13) |
|
| 248 |
Wes Craven Presents Wishmaster 1997, R) |
|
| 249 |
Halloween 2007, R) |
|
| 250 |
S.W.A.T. 2003, PG-13) |
|
| 251 |
Gremlins 2: The New Batch 1990, PG-13) |
|
| 252 |
Firewall 2006, PG-13) |
|
| 253 |
Until Death 2007, R) |
|
| 254 |
Gremlins 1984, PG) |
|
| 255 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 256 |
G.I. Joe: Rise of Cobra 2009, PG-13) |
|
| 257 |
Run Fatboy Run 2008, PG-13) |
|
| 258 |
Ghost Ship 2002, R) |
|
| 259 |
Ghost Rider 2007, PG-13) |
|
| 260 |
Ghostbusters 2 1989, PG) |
|
| 261 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 262 |
The Losers 2010, PG-13) |
|
| 263 |
Swordfish 2001, R) |
|
| 264 |
Ghostbusters 1984, PG) |
|
| 265 |
Gabriel 2007, R) |
|
| 266 |
From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money 1998, R) |
|
| 267 |
From Dusk Till Dawn 1996, R) |
|
| 268 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 269 |
Aeon Flux 2005, PG-13) |
|
| 270 |
Friday the 13th 2009, R) |
|
| 271 |
Clash of the Titans 2010, PG-13) |
|
| 272 |
Freddy vs. Jason 2003, R) |
|
| 273 |
Kick-Ass 2010, R) |
|
| 274 |
Wes Craven's New Nightmare 1994, R) |
|
| 275 |
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988, R) |
|
| 276 |
The Golden Compass 2007, PG-13) |
|
| 277 |
Mars Attacks! 1996, PG-13) |
|
| 278 |
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986, R) |
|
| 279 |
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985, R) |
|
| 280 |
A Nightmare on Elm Street 1984, R) |
|
| 281 |
Alice in Wonderland 2010, PG) |
|
| 282 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 283 |
Friday the 13th - The Final Chapter 1984, R) |
|
| 284 |
Friday the 13th Part 3 1982, R) |
|
| 285 |
Friday the 13th Part 2 1981, R) |
|
| 286 |
Friday the 13th 1980, R) |
|
| 287 |
Rambo (Rambo IV) 2008, R) |
|
| 288 |
Rambo III 1988, R) |
|
| 289 |
Cellular 2004, PG-13) |
|
| 290 |
Rambo: First Blood Part II 1985, R) |
|
| 291 |
First Blood (Rambo: First Blood) 1982, R) |
|
| 292 |
Final Fantasy VII - Advent Children 2005, PG-13) |
|
| 293 |
The Crazies 2010, R) |
|
| 294 |
Final Destination 3 2006, R) |
|
| 295 |
Final Destination 2 2003, R) |
|
| 296 |
Final Destination 2000, R) |
|
| 297 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 298 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006, PG-13) |
|
| 299 |
From Paris with Love 2010, R) |
|
| 300 |
Fast & Furious 2009, PG-13) |
|
| 301 |
2 Fast 2 Furious 2003, PG-13) |
|
| 302 |
The Fast and the Furious 2001, PG-13) |
|
| 303 |
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007, PG) |
|
| 304 |
Fantastic Four 2005, PG-13) |
|
| 305 |
The Island 2005, PG-13) |
|
| 306 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 307 |
Army of Darkness 1993, R) |
|
| 308 |
Evil Dead 2 1987, R) |
|
| 309 |
The Evil Dead 1981, R) |
|
| 310 |
Escape from L.A. 1996, R) |
|
| 311 |
Eagle Eye 2008, PG-13) |
|
| 312 |
Live Free or Die Hard 2007, PG-13) |
|
| 313 |
Commando 1985, R) |
|
| 314 |
Die Hard 3: With a Vengeance 1995, R) |
|
| 315 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990, R) |
|
| 316 |
Fun With Dick and Jane 2005, PG-13) |
|
| 317 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 318 |
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005, PG) |
|
| 319 |
The Descent 2005, R) |
|
| 320 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 321 |
Déjŕ Vu 2006, PG-13) |
|
| 322 |
Death Race 2008, R) |
|
| 323 |
The Day the Earth Stood Still 2008, PG-13) |
|
| 324 |
Rocky Balboa 2006, PG) |
|
| 325 |
Spaceballs 1987, PG) |
|
| 326 |
Daybreakers 2009, R) |
|
| 327 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 328 |
King Arthur 2004, PG-13) |
|
| 329 |
Land of the Dead 2005, R) |
|
| 330 |
Eight Legged Freaks 2002, PG-13) |
|
| 331 |
Dawn of the Dead 2004, R) |
|
| 332 |
Epic Movie 2007, PG-13) |
|
| 333 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 334 |
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999, PG-13) |
|
| 335 |
Daredevil 2003, PG-13) |
|
| 336 |
Ultraviolet 2006, PG-13) |
|
| 337 |
Constantine 2005, R) |
|
| 338 |
Tremors 1990, R) |
|
| 339 |
Tango & Cash 1989, R) |
|
| 340 |
Cloverfield 2008, PG-13) |
|
| 341 |
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008, PG) |
|
| 342 |
Half Past Dead 2002, PG-13) |
|
| 343 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 344 |
Dude, Where's My Car? 2000, PG-13) |
|
| 345 |
Harry Brown 2009, R) |
|
| 346 |
Seed Of Chucky 2004, R) |
|
| 347 |
Bride of Chucky 1998, R) |
|
| 348 |
The Twilight Saga: New Moon 2009, PG-13) |
|
| 349 |
Quantum of Solace 2008, PG-13) |
|
| 350 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 351 |
Candyman 1992, R) |
|
| 352 |
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988, PG-13) |
|
| 353 |
Mortal Kombat: Annihilation 1997, PG-13) |
|
| 354 |
Assault on Precinct 13 2005, R) |
|
| 355 |
Cabin Fever 2002, R) |
|
| 356 |
Bulletproof Monk 2003, PG-13) |
|
| 357 |
Rocky V 1990, PG-13) |
|
| 358 |
Bubba Ho-Tep 2002, R) |
|
| 359 |
Dead Alive (Braindead) 1992, R) |
|
| 360 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 361 |
Rocky IV 1985, PG) |
|
| 362 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 363 |
Zombieland 2009, R) |
|
| 364 |
Die Another Day 2002, PG-13) |
|
| 365 |
Rocky III 1982, PG) |
|
| 366 |
The World Is Not Enough 1999, PG-13) |
|
| 367 |
Mammoth 2006, PG) |
|
| 368 |
Rocky II 1979, PG) |
|
| 369 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 370 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 371 |
Blood and Chocolate 2007, PG-13) |
|
| 372 |
Without A Paddle 2004, PG-13) |
|
| 373 |
Dumb and Dumber 1997, PG-13) |
|
| 374 |
Blade: Trinity 2004, R) |
|
| 375 |
District 9 2009, R) |
|
| 376 |
Blade II 2002, R) |
|
| 377 |
Blade 1998, R) |
|
| 378 |
Beverly Hills Cop III 1994, R) |
|
| 379 |
Beverly Hills Cop II 1987, R) |
|
| 380 |
Ace Ventura - When Nature Calls 1995, PG-13) |
|
| 381 |
Beverly Hills Cop 1984, R) |
|
| 382 |
The Final Destination 2009, R) |
|
| 383 |
Star Trek - Nemesis 2002, PG-13) |
|
| 384 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 385 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 386 |
Van Helsing 2004, PG-13) |
|
| 387 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |
|
| 388 |
X-Men Origins - Wolverine 2009, PG-13) |
|
| 389 |
Underworld: The Rise of the Lycans 2009, R) |
|
| 390 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 391 |
Taken 2008, PG-13) |
|
| 392 |
Dog Soldiers 2002, R) |
|
| 393 |
Universal Soldier 1992, R) |
|
| 394 |
Road to Perdition 2002, R) |
|
| 395 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 396 |
Collateral 2004, R) |
|
| 397 |
Land of the Lost 2009, PG-13) |
|
| 398 |
The X-Files - Fight the Future 1998, PG-13) |
|
| 399 |
Dirty Harry 1971, R) |
|
| 400 |
Silent Hill 2006, R) |
|
| 401 |
Con Air 1997, R) |
|
| 402 |
Stardust 2007, PG-13) |
|
| 403 |
Lady in the Water 2006, PG-13) |
|
| 404 |
Scott Pilgrim vs. the World 2010, PG-13) |
|
| 405 |
Severance 2006, R) |
|
| 406 |
Source Code 2011, PG-13) |
|
| 407 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 408 |
Chronicle 2012, PG-13) |
|
| 409 |
Burn Notice: The Fall of Sam Axe 2011, Unrated) |
|
| 410 |
Ravenous 1999, R) |
|
| 411 |
Deep Blue Sea 1999, R) |
|
| 412 |
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009, PG-13) |
|
| 413 |
Shaft 2000, R) |
|
| 414 |
Saw 3D 2010, R) |
|
| 415 |
Killer Elite 2011, R) |
|
| 416 |
Cowboys & Aliens 2011, PG-13) |
|
| 417 |
Biohazard: Degeneration (Resident Evil: Degeneration) 2008, R) |
|
| 418 |
Captain America: The First Avenger 2011, PG-13) |
|
| 419 |
Predators 2010, R) |
|
| 420 |
Assassins 1995, R) |
|
| 421 |
Fast Five 2011, PG-13) |
|
| 422 |
Wishmaster 2: Evil Never Dies 1999, R) |
|
| 423 |
Limitless 2011, PG-13) |
|
| 424 |
Battle: Los Angeles 2011, PG-13) |
|
| 425 |
Unknown 2011, PG-13) |
|
| 426 |
The Adjustment Bureau 2011, PG-13) |
|
| 427 |
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) 2008, PG-13) |
|
| 428 |
I Am Number Four 2011, PG-13) |
|
| 429 |
True Grit 2010, PG-13) |
|
| 430 |
The Next Three Days 2010, PG-13) |
|
| 431 |
Man With the Screaming Brain 2005, Unrated) |
|
| 432 |
The American 2010, R) |
|
| 433 |
The Town 2010, R) |
|
| 434 |
Tremors 3 - Back to Perfection 2001, PG) |
|
| 435 |
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension) 1993, R) |
|
| 436 |
The Jackal 1997, R) |
|
| 437 |
Hatchet 2006, R) |
|
| 438 |
A Nightmare on Elm Street 2010, R)
pros: Jackie earl Haley goes a good job making his Freddy his own, the ending is less confusing than the original and the new Nancy is hotter. |
|
| 439 |
Jason X 2001, R) |
|
| 440 |
Green Zone 2010, R) |
|
| 441 |
Escape from New York 1981, R) |
|
| 442 |
The Book of Eli 2010, R) |
|
| 443 |
Starship Troopers 3: Marauder 2008, R) |
|
| 444 |
Beyond Loch Ness 2008, R) |
|
| 445 |
Gamer 2009, R) |
|
| 446 |
Bloodrayne 2006, R) |
|
| 447 |
Cradle 2 the Grave 2003, R) |
|
| 448 |
Black Sheep 2006, R) |
|
| 449 |
Domino 2005, R) |
|
| 450 |
12 Rounds 2009, PG-13) |
|
| 451 |
Crank 2: High Voltage 2009, R) |
|
| 452 |
Pink Panther 2 2009, PG) |
|
| 453 |
Yes Man 2008, PG-13) |
|
| 454 |
Twilight 2008, PG-13) |
|
| 455 |
Disaster Movie 2008, PG-13) |
|
| 456 |
Get Smart 2008, PG-13) |
|
| 457 |
300 2007, R) |
|
| 458 |
The Dictator 2012, R) |
|
| 459 |
The Fugitive 1993, PG-13) |
|
| 460 |
Safe 2012, R) |
|
| 461 |
Reign of Fire 2002, PG-13) |
|
| 462 |
Family Guy Presents: It's a Trap 2010, Unrated) |
|
| 463 |
Passenger 57 1992, R) |
|
| 464 |
Headhunters 2012, R) |
|
| 465 |
Species 1995, R) |
|
| 466 |
The Spy Who Loved Me 1977, PG) |
|
| 467 |
John Carter 2012, PG-13) |
|
| 468 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 469 |
This Means War 2012, PG-13) |
|
| 470 |
Shooter 2007, R) |
|
| 471 |
Skyline 2010, PG-13) |
|
| 472 |
Watchmen 2009, R) |
|
| 473 |
Man on a Ledge 2012, PG-13) |
|
| 474 |
Dark Floors 2008, R) |
|
| 475 |
Sudden Impact 1983, R) |
|
| 476 |
[Rec] 2 2009, R) |
|
| 477 |
The Parole Officer 2001, R) |
|
| 478 |
The Thing 2011, R) |
|
| 479 |
Enemy of the State 1998, R) |
|
| 480 |
Real Steel 2011, PG-13) |
|
| 481 |
Johnny English Reborn 2011, PG) |
|
| 482 |
Robocop 2 1990, R) |
|
| 483 |
30 Minutes or Less 2011, R) |
|
| 484 |
Colombiana 2011, PG-13) |
|
| 485 |
TrollHunter 2011, PG-13) |
|
| 486 |
Red Heat 1988, R) |
|
| 487 |
Red 2010, PG-13) |
|
| 488 |
Raw Deal 1986, R) |
|
| 489 |
Green Lantern 2011, PG-13) |
|
| 490 |
Cobra 1986, R) |
|
| 491 |
Outpost 2008, R) |
|
| 492 |
Mutant Chronicles 2008, R) |
|
| 493 |
Your Highness 2011, R) |
|
| 494 |
Tomorrow, When the War Began 2012, R) |
|
| 495 |
The Midnight Meat Train 2008, R) |
|
| 496 |
The Sum of All Fears 2002, PG-13) |
|
| 497 |
From Dusk Till Dawn 3: The Hangman's Daughter 1999, R) |
|
| 498 |
Repo Men 2010, R) |
|
| 499 |
Legion 2010, R) |
|
| 500 |
Edge of Darkness 2010, R) |
|
| 501 |
Ninja Assassin 2009, R) |
|
| 502 |
Diary of the Dead 2007, R) |
|
| 503 |
Avatar 2009, PG-13) |
|
| 504 |
Day of the Dead 2007, R) |
|
| 505 |
Dark City 1998, R) |
|
| 506 |
The Descent 2 2009, R) |
|
| 507 |
2012 2009, PG-13) |
|
| 508 |
Cirque du Freak: The Vampire's Assistant 2009, PG-13) |
|
| 509 |
The Imaginarium of Doctor Parnassus 2009, PG-13) |
|
| 510 |
Surrogates 2009, PG-13) |
|
| 511 |
Beowulf 2007, PG-13) |
|
| 512 |
Inglourious Basterds 2009, R) |
|
| 513 |
Bad Boys 1995, R) |
|
| 514 |
Bad Boys II 2003, R) |
|
| 515 |
30 Days of Night 2007, R) |
|
| 516 |
Liar Liar 1997, PG-13) |
|
| 517 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 518 |
X2: X-Men United 2003, PG-13) |
|
| 519 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 520 |
Wrong Turn 2: Dead End 2007, Unrated) |
|
| 521 |
Wrong Turn 2003, R) |
|
| 522 |
Wanted 2008, R) |
|
| 523 |
Vampires 1998, R) |
|
| 524 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 525 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 526 |
Underworld: Evolution 2006, R) |
|
| 527 |
Underworld 2003, R) |
|
| 528 |
The Lost World - Jurassic Park 1997, PG-13) |
|
| 529 |
Transporter 3 2008, PG-13) |
|
| 530 |
Transporter 2 2005, PG-13) |
|
| 531 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 532 |
The Thing 1982, R) |
|
| 533 |
The Texas Chainsaw Massacre 2003, R) |
|
| 534 |
Starship Troopers 1997, R) |
|
| 535 |
Night at the Museum 2006, PG) |
|
| 536 |
Team America - World Police 2004, R) |
|
| 537 |
Angels & Demons 2009, PG-13) |
|
| 538 |
Night of the Living Dead 1990, R) |
|
| 539 |
Little Nicky 2000, PG-13) |
|
| 540 |
Race to Witch Mountain 2009, PG) |
|
| 541 |
Crank 2006, R) |
|
| 542 |
Meet The Fockers 2004, PG-13) |
|
| 543 |
Knowing 2009, PG-13) |
|
| 544 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 545 |
Hostel: Part II 2007, R) |
|
| 546 |
Batman Returns 1992, PG-13) |
|
| 547 |
Wayne's World 1992, PG-13) |
|
| 548 |
Men in Black II 2002, PG-13) |
|
| 549 |
Sky High 2005, PG) |
|
| 550 |
The Brothers Grimm 2005, PG-13) |
|
| 551 |
Alien 1979, R) |
|
| 552 |
24: Redemption 2008, Unrated) |
|
| 553 |
The Crow 1994, R) |
|
| 554 |
Austin Powers: International Man of Mystery 1997, PG-13) |
|
| 555 |
Hitman 2007, R) |
|
| 556 |
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989, R) |
|
| 557 |
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987, R) |
|
| 558 |
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007, R) |
|
| 559 |
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 2008, R) |
|
| 560 |
Men in Black 1997, PG-13) |
|
| 561 |
Child's Play 1988, R) |
|
| 562 |
Doom 2005, R) |
|
| 563 |
Stealth 2005, PG-13) |
|
| 564 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 565 |
Ghosts of Mars 2001, R) |
|
| 566 |
From Russia With Love 1963, PG) |
|
| 567 |
Superhero Movie 2008, PG-13) |
|
| 568 |
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001, R) |
|
| 569 |
Piranha 3-D 2010, R) |
|
| 570 |
Get the Gringo 2012, R) |
|
| 571 |
Shallow Grave 1994, R) |
|
| 572 |
Gone 2012, PG-13) |
|
| 573 |
Battleship 2012, PG-13) |
|
| 574 |
Act of Valor 2012, R) |
|
| 575 |
Dogma 1999, R) |
|
| 576 |
Contraband 2012, R) |
|
| 577 |
The Raven 2012, R) |
|
| 578 |
Safehouse 2008, R) |
|
| 579 |
Haywire 2012, R) |
|
| 580 |
My Name Is Bruce 2007, R) |
|
| 581 |
Mission: Impossible Ghost Protocol 2011, PG-13) |
|
| 582 |
Sherlock Holmes: A Game of Shadows 2011, PG-13) |
|
| 583 |
In Time 2011, PG-13) |
|
| 584 |
Conan the Barbarian 2011, R) |
|
| 585 |
Final Destination 5 2011, R) |
|
| 586 |
Dark Fury - The Chronicles of Riddick 2004, Unrated) |
|
| 587 |
Pandorum 2009, R) |
|
| 588 |
The Men Who Stare at Goats 2009, R) |
|
| 589 |
Paul 2011, R) |
|
| 590 |
Dark Blue 2003, R) |
|
| 591 |
The Mechanic 2011, R) |
|
| 592 |
The Tourist 2010, PG-13) |
|
| 593 |
Unstoppable 2010, PG-13) |
|
| 594 |
Machete 2010, R) |
|
| 595 |
Inkheart 2008, PG) |
|
| 596 |
The Wolfman 2010, R) |
|
| 597 |
9 2009, PG-13) |
|
| 598 |
H2: Halloween II 2009, R) |
|
| 599 |
Dorian Gray 2009, R) |
|
| 600 |
Urban Legend 1998, R) |
|
| 601 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 602 |
Lara Croft - Tomb Raider 2001, PG-13) |
|
| 603 |
Alien Apocalypse 2005, Unrated) |
|
| 604 |
The 6th Day 2000, PG-13) |
|
| 605 |
The One 2001, PG-13) |
|
| 606 |
Planet of the Apes 2001, PG-13) |
|
| 607 |
Broken Arrow 1996, R) |
|
| 608 |
28 Weeks Later... 2007, R) |
|
| 609 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 610 |
Dracula - Dead and Loving It 1995, PG-13) |
|
| 611 |
Identity 2003, R) |
|
| 612 |
Alone in the Dark 2005, R) |
|
| 613 |
Jurassic Park III 2001, PG-13) |
|
| 614 |
Tropic Thunder 2008, R) |
|
| 615 |
Total Recall 1990, R) |
|
| 616 |
Red Eye 2005, PG-13) |
|
| 617 |
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006, R) |
|
| 618 |
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian 2009, PG) |
|
| 619 |
Under Siege 1992, R) |
|
| 620 |
In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale 2008, PG-13) |
|
| 621 |
Nacho Libre 2006, PG) |
|
| 622 |
True Lies 1994, R) |
|
| 623 |
Child's Play 3 1991, R) |
|
| 624 |
Child's Play 2 1990, R) |
|
| 625 |
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989, R) |
|
| 626 |
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988, R) |
|
| 627 |
Wild Wild West 1999, PG-13) |
|
| 628 |
48 HRS 1982, R) |
|
| 629 |
Alien Autopsy 2006, PG-13) |
|
| 630 |
Alien Resurrection 1997, R) |
|
| 631 |
Alien3 1992, R) |
|
| 632 |
The Tuxedo 2002, PG-13) |
|
| 633 |
The Pink Panther 2006, PG) |
|
| 634 |
Anaconda 1997, PG-13) |
|
| 635 |
El Mariachi 2001, R) |
|
| 636 |
Shanghai Noon 2000, PG-13) |
|
| 637 |
Tomorrow Never Dies 1997, PG-13) |
|
| 638 |
The Hills Have Eyes 2 2007, R) |
|
| 639 |
Belly of the Beast 2003, R) |
|
| 640 |
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991, R) |
|
| 641 |
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985, R) |
|
| 642 |
Bangkok Dangerous 2008, R) |
|
| 643 |
Babylon A.D. 2008, PG-13) |
|
| 644 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 645 |
Walking Tall 2004, PG-13) |
|
| 646 |
Eragon 2006, PG) |
|
| 647 |
Around the World in 80 Days 2004, PG) |
|
| 648 |
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid 2004, PG-13) |
|
| 649 |
Bird on a Wire 1990, PG-13) |
|
| 650 |
Batman Forever 1995, PG-13) |
|
| 651 |
The Forbidden Kingdom 2008, PG-13) |
|
| 652 |
Elektra 2005, PG-13) |
|
| 653 |
Who Am I? , PG-13) |
|
| 654 |
Prom Night 2008, PG-13) |
|
| 655 |
Stargate 1994, PG-13) |
|
| 656 |
Doomsday 2008, R) |
|
| 657 |
The Legend of Zorro 2005, PG) |
|
| 658 |
Jeepers Creepers 2001, R) |
|
| 659 |
Spy Hard 1996, PG-13) |
|
| 660 |
AVP - Alien Vs. Predator 2004, PG-13) |
|
| 661 |
American Psycho 2000, R) |
|
| 662 |
Mad Max 1979, R) |
|
| 663 |
Dr. No 1962, PG) |
|
| 664 |
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003, PG-13) |
|
| 665 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 666 |
Stay Alive 2006, PG-13) |
|
| 667 |
Men in Black III 2012, PG-13) |
|
| 668 |
Dark Shadows 2012, PG-13) |
|
| 669 |
Lockout 2012, PG-13) |
|
| 670 |
The Cold Light of Day 2012, PG-13) |
|
| 671 |
Wrath of the Titans 2012, PG-13) |
|
| 672 |
Journey 2: The Mysterious Island 2012, PG) |
|
| 673 |
The Darkest Hour 2011, PG-13) |
|
| 674 |
Hollow Man 2000, R) |
|
| 675 |
The Girl with the Dragon Tattoo 2011, R) |
|
| 676 |
Seeking Justice 2012, R) |
|
| 677 |
Apollo 18 2011, PG-13) |
|
| 678 |
Attack the Block 2011, R) |
|
| 679 |
Sucker Punch 2011, PG-13) |
|
| 680 |
The Eagle 2011, PG-13) |
|
| 681 |
Faster 2010, R) |
|
| 682 |
The Green Hornet 2011, PG-13) |
|
| 683 |
The Warrior's Way 2010, R) |
|
| 684 |
Burke and Hare 2011, R) |
|
| 685 |
Vampires Suck 2010, PG-13) |
|
| 686 |
Return to House on Haunted Hill 2007, R) |
|
| 687 |
Highlander: The Source 2006, R) |
|
| 688 |
The Road 2009, R) |
|
| 689 |
Hydra 2009, R) |
|
| 690 |
BloodRayne II: Deliverance 2007, R) |
|
| 691 |
Whiteout 2009, R) |
|
| 692 |
I Come in Peace (Dark Angel) 1990, R) |
|
| 693 |
A Perfect Getaway 2009, R) |
|
| 694 |
The Fog 2005, PG-13) |
|
| 695 |
Mercenary for Justice 2006, R) |
|
| 696 |
The Taking of Pelham 1 2 3 2009, R) |
|
| 697 |
Conan the Barbarian 1982, R) |
|
| 698 |
Brüno (Bruno) 2009, R) |
|
| 699 |
Public Enemies 2009, R) |
|
| 700 |
Year One 2009, PG-13) |
|
| 701 |
Blood: The Last Vampire 2009, R) |
|
| 702 |
Under Siege 2: Dark Territory 1995, R) |
|
| 703 |
The Scorpion King 2: Rise of a Warrior 2008, PG-13) |
|
| 704 |
Batman & Robin 1997, PG-13) |
|
| 705 |
Dragonball Evolution 2009, PG) |
|
| 706 |
The International 2009, R) |
|
| 707 |
Red Sonja 1985, PG-13) |
|
| 708 |
The Spirit 2008, PG-13) |
|
| 709 |
Snakes on a Train 2006, R) |
|
| 710 |
Judge Dredd 1995, R) |
|
| 711 |
The Core 2003, PG-13) |
|
| 712 |
Leprechaun 3 1995, R) |
|
| 713 |
Coneheads 1993, PG) |
|
| 714 |
The Detonator 2006, R) |
|
| 715 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 716 |
Urban Legends: Final Cut 2000, R) |
|
| 717 |
The Dead Pool 1988, R) |
|
| 718 |
Moonraker 1979, PG) |
|
| 719 |
Catwoman 2004, PG-13) |
|
| 720 |
The Day the Earth Stopped 2008, R) |
|
| 721 |
Shockwave 2005, R) |

























































































































































































































































































































































































































































































![[Rec] 2](http://content6.flixster.com/movie/11/12/39/11123956_tmb.jpg)


















































































































































































































































