My Favorite Movies
This list doesn't really show my favorite movies but i TRY to put all the movies i ever watched in the list.But the one towards the top R truely my favorites.a few favorites r on the bottom because the list is too long 2 put them on top.
| ash12230's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 2 |
Unaccompanied Minors 2006, PG) |
|
| 3 |
The Covenant 2006, PG-13) |
|
| 4 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 5 |
Selena 1997, PG) |
|
| 6 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 7 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 8 |
Premium 2006, R) |
|
| 9 |
Cradle 2 the Grave 2003, R) |
|
| 10 |
The Great Debaters 2007, PG-13) |
|
| 11 |
Glory Road 2006, PG) |
|
| 12 |
I Am Legend 2007, PG-13) |
|
| 13 |
Outbreak 1995, R) |
|
| 14 |
Stomp the Yard 2007, PG-13) |
|
| 15 |
The Glass House 2001, PG-13) |
|
| 16 |
Fluke 1995, PG) |
|
| 17 |
The Holiday 2006, PG-13) |
|
| 18 |
Beaches 1988, PG-13) |
|
| 19 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 20 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 21 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 22 |
The Legend of Zorro 2005, PG) |
|
| 23 |
Ever After: A Cinderella Story 1998, PG-13) |
|
| 24 |
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005, PG) |
|
| 25 |
She's the Man 2006, PG-13) |
|
| 26 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 27 |
Romeo Must Die 2000, R) |
|
| 28 |
Little Man 2006, PG-13) |
|
| 29 |
The Island 2005, PG-13) |
|
| 30 |
Queen of the Damned 2002, R) |
|
| 31 |
The Gospel 2005, PG) |
|
| 32 |
Gridiron Gang 2006, PG-13) |
|
| 33 |
Freedom Writers 2007, PG-13) |
|
| 34 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 35 |
This Christmas 2007, PG-13) |
|
| 36 |
Bandidas 2006, PG-13) |
|
| 37 |
Ghost Rider 2007, PG-13) |
|
| 38 |
Brother Bear 2 2006, G) |
|
| 39 |
Brother Bear 2003, G) |
|
| 40 |
Man of the Year 2006, PG) |
|
| 41 |
Bill Cosby: Himself 1982, PG) |
|
| 42 |
Practical Magic 1998, PG-13) |
|
| 43 |
Scoop 2006, PG-13) |
|
| 44 |
How to Eat Fried Worms 2006, PG) |
|
| 45 |
Take the Lead 2006, PG-13) |
|
| 46 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 47 |
Eragon 2006, PG) |
|
| 48 |
Superman Returns 2006, PG-13) |
|
| 49 |
Curious George 2006, G) |
|
| 50 |
Stranger Than Fiction 2006, PG-13) |
|
| 51 |
Doom 2005, R) |
|
| 52 |
Twin Dragons (Shuang long hui) (Brother vs. Brother) 1992, PG-13) |
|
| 53 |
House of Wax 2005, R) |
|
| 54 |
Look Who's Talking, Too 1990, PG-13) |
|
| 55 |
Problem Child 1990, PG) |
|
| 56 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 57 |
Joe's Apartment 1996, PG-13) |
|
| 58 |
The Break-Up 2006, PG-13) |
|
| 59 |
Supercross 2005, PG-13) |
|
| 60 |
Scary Movie 4 2006, PG-13) |
|
| 61 |
Date Movie 2006, PG-13) |
|
| 62 |
Crossover 2006, PG-13) |
|
| 63 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 64 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 65 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 66 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 67 |
The Adventures of Pluto Nash 2002, PG-13) |
|
| 68 |
Because I Said So 2007, PG-13) |
|
| 69 |
Nobody Knows (Dare mo shiranai) 2004, PG-13) |
|
| 70 |
Phat Girlz 2006, PG-13) |
|
| 71 |
Forces of Nature 1999, PG-13) |
|
| 72 |
The Grudge 2 2006, PG-13) |
|
| 73 |
Romy and Michele's High School Reunion 1997, R) |
|
| 74 |
The Marine 2006, PG-13) |
|
| 75 |
In Too Deep 1999, R) |
|
| 76 |
Holes 2003, PG) |
|
| 77 |
It Takes Two 1995, PG) |
|
| 78 |
The New World 2005, PG-13) |
|
| 79 |
Casanova 2005, R) |
|
| 80 |
Death Becomes Her 1992, PG-13) |
|
| 81 |
Beauty Shop 2005, PG-13) |
|
| 82 |
Christmas with the Kranks 2004, PG) |
|
| 83 |
Richie Rich's Christmas Wish 1998, G) |
|
| 84 |
Scream 1996, R) |
|
| 85 |
My Super Ex-Girlfriend 2006, PG-13) |
|
| 86 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 87 |
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005, PG) |
|
| 88 |
Dreamgirls 2006, PG-13) |
|
| 89 |
A Knight's Tale 2001, PG-13) |
|
| 90 |
When a Stranger Calls 2006, PG-13) |
|
| 91 |
Poseidon 2006, PG-13) |
|
| 92 |
Bridge to Terabithia 2007, PG) |
|
| 93 |
Smokin' Aces 2007, R) |
|
| 94 |
Two Weeks Notice 2002, PG-13) |
|
| 95 |
Norbit 2007, PG-13) |
|
| 96 |
Osmosis Jones 2001, PG) |
|
| 97 |
The Hot Chick 2002, PG-13) |
|
| 98 |
Monsieur Hire 1989, PG-13) |
|
| 99 |
When Zachary Beaver Came to Town 2003, PG) |
|
| 100 |
Carolina 2004, PG-13) |
|
| 101 |
Miracle Dogs 2007, Unrated) |
|
| 102 |
Crazy/ Beautiful 2001, PG-13) |
|
| 103 |
Vacancy 2007, R) |
|
| 104 |
Robin Hood: Men in Tights 1993, PG-13) |
|
| 105 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 106 |
Look Who's Talking Now 1990, PG-13) |
|
| 107 |
Life 1999, R) |
|
| 108 |
Desperado 1995, R) |
|
| 109 |
Duplex (Our House) 2003, PG-13) |
|
| 110 |
House on Haunted Hill 1999, R) |
|
| 111 |
Step Up 2 the Streets 2008, PG-13) |
|
| 112 |
The Nanny Diaries 2007, PG-13) |
|
| 113 |
The Tuxedo 2002, PG-13) |
|
| 114 |
The Game Plan 2007, PG) |
|
| 115 |
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006, R) |
|
| 116 |
Baby Mama 2008, PG-13) |
|
| 117 |
Made of Honor 2008, PG-13) |
|
| 118 |
The Fan 1996, R) |
|
| 119 |
Looney Tunes: Back in Action 2003, PG) |
|
| 120 |
Rounders 1998, R) |
|
| 121 |
Invincible 2006, PG) |
|
| 122 |
Picture This! 2008, Unrated) |
|
| 123 |
Keeping the Faith 2000, PG-13) |
|
| 124 |
Becoming Jane 2007, PG) |
|
| 125 |
Wanted 2008, R) |
|
| 126 |
Driving Lessons 2006, PG-13) |
|
| 127 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 128 |
Three Kings 1999, R) |
|
| 129 |
Black Knight 2001, PG-13) |
|
| 130 |
Enough 2002, PG-13) |
|
| 131 |
Last Holiday 2006, PG-13) |
|
| 132 |
Flicka 2006, PG) |
|
| 133 |
Serendipity 2001, PG-13) |
|
| 134 |
Seven Pounds 2008, PG-13) |
|
| 135 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 136 |
The Mummy Returns 2001, PG-13) |
|
| 137 |
John Q 2001, PG-13) |
|
| 138 |
License to Wed 2007, PG-13) |
|
| 139 |
Too Young to Be a Dad 2002, Unrated) |
|
| 140 |
Perfect Stranger 2007, R) |
|
| 141 |
Ratatouille 2007, G) |
|
| 142 |
A Lot Like Love 2005, PG-13) |
|
| 143 |
Next 2007, PG-13) |
|
| 144 |
Life Support 2007, Unrated) |
|
| 145 |
Catch That Kid 2004, PG) |
|
| 146 |
Lucky Seven 2004, Unrated) |
|
| 147 |
Wind Chill 2007, R) |
|
| 148 |
Odd Girl Out 2004, PG-13) |
|
| 149 |
The Reaping 2007, R) |
|
| 150 |
Never Back Down 2008, PG-13) |
|
| 151 |
Zoom 2006, PG) |
|
| 152 |
The American Mall 2008, Unrated) |
|
| 153 |
Felon 2008, R) |
|
| 154 |
Juice 1992, R) |
|
| 155 |
Walking Tall 2004, PG-13) |
|
| 156 |
Fab Five: The Texas Cheerleader Scandal 2008, Unrated) |
|
| 157 |
Smart People 2008, R) |
|
| 158 |
Angus, Thongs and Perfect Snogging 2008, PG-13) |
|
| 159 |
Fear 1996, R) |
|
| 160 |
The Painted Veil 2006, PG-13) |
|
| 161 |
The Jane Austen Book Club 2007, PG-13) |
|
| 162 |
The Hitcher 2007, R) |
|
| 163 |
Dan in Real Life 2007, PG-13) |
|
| 164 |
The Cell 2000, R) |
|
| 165 |
Dead & Deader (Dead and Deader) 2006, Unrated) |
|
| 166 |
Mommie Dearest 1981, PG) |
|
| 167 |
Jeepers Creepers 2 2003, R) |
|
| 168 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 169 |
Raising Helen 2004, PG-13) |
|
| 170 |
Mr. Woodcock 2007, PG-13) |
|
| 171 |
The Invasion 2007, PG-13) |
|
| 172 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 173 |
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002, R) |
|
| 174 |
Buffy the Vampire Slayer 1992, PG-13) |
|
| 175 |
Lackawanna Blues 2005, Unrated) |
|
| 176 |
The Secret Life of Bees 2008, PG-13) |
|
| 177 |
Summer School 1987, PG-13) |
|
| 178 |
Prime 2005, PG-13) |
|
| 179 |
Sydney White 2007, PG-13) |
|
| 180 |
Secret Admirer 1985, R) |
|
| 181 |
Quarantine 2008, R) |
|
| 182 |
Mirrors 2008, R) |
|
| 183 |
Untraceable 2008, R) |
|
| 184 |
Haven 2004, R) |
|
| 185 |
Boogeyman 3 2008, Unrated) |
|
| 186 |
Gran Torino 2008, R) |
|
| 187 |
The Other Boleyn Girl 2008, PG-13) |
|
| 188 |
Wild Child 2009, PG-13) |
|
| 189 |
Failure to Launch 2006, PG-13) |
|
| 190 |
The Uninvited 2009, PG-13) |
|
| 191 |
Lords of Dogtown 2005, PG-13) |
|
| 192 |
Alpha Dog 2006, R) |
|
| 193 |
The Legend of Bagger Vance 2000, PG-13) |
|
| 194 |
25th Hour 2002, R) |
|
| 195 |
The Visitor 2008, PG-13) |
|
| 196 |
Push 2009, PG-13) |
|
| 197 |
Madea Goes to Jail 2009, PG-13) |
|
| 198 |
Sybil 2007, Unrated) |
|
| 199 |
Penelope 2006, PG) |
|
| 200 |
Hatchet 2006, R) |
|
| 201 |
P2 2007, R) |
|
| 202 |
Coming to America 1988, R) |
|
| 203 |
The Haunting in Connecticut 2009, PG-13) |
|
| 204 |
Slumdog Millionaire 2008, R) |
|
| 205 |
He's Just Not That Into You 2009, PG-13) |
|
| 206 |
Nick and Norah's Infinite Playlist 2008, PG-13) |
|
| 207 |
Hard Candy 2005, R) |
|
| 208 |
Legally Blondes 2008, PG) |
|
| 209 |
Inkheart 2008, PG) |
|
| 210 |
It's a Boy Girl Thing 2006, PG-13) |
|
| 211 |
Confessions of a Shopaholic 2009, PG) |
|
| 212 |
17 Again 2009, PG-13) |
|
| 213 |
Fired Up 2009, PG-13) |
|
| 214 |
Obsessed 2009, PG-13) |
|
| 215 |
Bride Wars 2009, PG) |
|
| 216 |
Weird Science 1985, PG-13) |
|
| 217 |
Role Models 2008, R) |
|
| 218 |
The Young Victoria 2009, PG) |
|
| 219 |
X-Men Origins - Wolverine 2009, PG-13) |
|
| 220 |
Fast & Furious 2009, PG-13) |
|
| 221 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006, PG-13) |
|
| 222 |
I Love You Beth Cooper 2009, PG-13) |
|
| 223 |
Orphan 2009, R) |
|
| 224 |
The Ugly Truth 2009, R) |
|
| 225 |
Sex Drive 2008, R) |
|
| 226 |
The Big Hit 1998, R) |
|
| 227 |
The Reader 2008, R) |
|
| 228 |
City of Ember 2008, PG) |
|
| 229 |
The Proposal 2009, PG-13) |
|
| 230 |
Atonement 2007, R) |
|
| 231 |
Tropic Thunder 2008, R) |
|
| 232 |
Race to Witch Mountain 2009, PG) |
|
| 233 |
Hannah Montana/Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert Tour 2008, G) |
|
| 234 |
Hannah Montana: The Movie 2009, G) |
|
| 235 |
The Ghosts of Girlfriends Past 2009, PG-13) |
|
| 236 |
Aliens in the Attic 2009, PG) |
|
| 237 |
Fighting 2009, PG-13) |
|
| 238 |
The Other End of the Line 2008, PG-13) |
|
| 239 |
Management 2008, R) |
|
| 240 |
Adventureland 2009, R) |
|
| 241 |
Cellular 2004, PG-13) |
|
| 242 |
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995, PG-13) |
|
| 243 |
The Ramen Girl 2008, PG-13) |
|
| 244 |
Patch Adams 1998, PG-13) |
|
| 245 |
Tuck Everlasting 2002, PG) |
|
| 246 |
Ghost Town 2008, PG-13) |
|
| 247 |
Bugs Bunny's 3rd Movie: 1001 Rabbit Tales 1982, G) |
|
| 248 |
Cadillac Records 2008, R) |
|
| 249 |
Prom Night in Mississippi 2008, Unrated) |
|
| 250 |
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008, PG-13) |
|
| 251 |
(500) Days of Summer 2009, PG-13) |
|
| 252 |
Sorority Row 2009, R) |
|
| 253 |
Elvis and Anabelle 2007, PG-13) |
|
| 254 |
Saw 2004, R) |
|
| 255 |
Saw II 2005, R) |
|
| 256 |
Saw III 2006, R) |
|
| 257 |
Saw VI 2009, R) |
|
| 258 |
Saw IV 2007, R) |
|
| 259 |
The Stepfather 2009, PG-13) |
|
| 260 |
One Fine Day 1996, PG) |
|
| 261 |
Grace Is Gone 2007, PG-13) |
|
| 262 |
Murder by Numbers 2002, R) |
|
| 263 |
Doubt 2008, PG-13) |
|
| 264 |
The Twilight Saga: New Moon 2009, PG-13) |
|
| 265 |
No One Would Tell 1996, Unrated) |
|
| 266 |
Cirque du Freak: The Vampire's Assistant 2009, PG-13) |
|
| 267 |
All About Steve 2009, PG-13) |
|
| 268 |
Her Best Move 2006, G) |
|
| 269 |
Win A Date With Tad Hamilton! 2004, PG-13) |
|
| 270 |
The Sweetest Thing 2002, R) |
|
| 271 |
Step Brothers 2008, R) |
|
| 272 |
Youth Without Youth 2007, R) |
|
| 273 |
Never Cry Werewolf 2008, Unrated) |
|
| 274 |
Spy School (Doubting Thomas) 2008, PG) |
|
| 275 |
Home Fries 1998, PG-13) |
|
| 276 |
Me and Luke (A Dad for Christmas) 2006, Unrated) |
|
| 277 |
Dorian Gray 2009, R) |
|
| 278 |
The Blind Side 2009, PG-13) |
|
| 279 |
The Invention of Lying 2009, PG-13) |
|
| 280 |
Post Grad 2009, PG-13) |
|
| 281 |
The Final Destination 2009, R) |
|
| 282 |
Leap Year 2010, PG) |
|
| 283 |
It's Complicated 2009, R) |
|
| 284 |
Green Street Hooligans 2005, R) |
|
| 285 |
Lie to Me (Fling) 2007, R) |
|
| 286 |
Cairo Time 2009, PG) |
|
| 287 |
Virgin Territory 2007, R) |
|
| 288 |
Up in the Air 2009, R) |
|
| 289 |
Dare 2009, R) |
|
| 290 |
Pirate Radio (The Boat That Rocked) 2009, R) |
|
| 291 |
The Taking of Pelham 1 2 3 2009, R) |
|
| 292 |
The Breed 2006, R) |
|
| 293 |
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 2010, PG) |
|
| 294 |
Vanity Fair 2004, PG-13) |
|
| 295 |
Gangs of New York 2002, R) |
|
| 296 |
Shutter Island 2010, R) |
|
| 297 |
Valentine's Day 2010, PG-13) |
|
| 298 |
Milk 2008, R) |
|
| 299 |
Why Do Fools Fall In Love 1998, R) |
|
| 300 |
Run Fatboy Run 2008, PG-13) |
|
| 301 |
I Could Never Be Your Woman 2007, PG-13) |
|
| 302 |
Repo Men 2010, R) |
|
| 303 |
Dear John 2010, PG-13) |
|
| 304 |
Jonas Brothers: The 3D Concert Experience 2009, G) |
|
| 305 |
Coraline 2009, PG) |
|
| 306 |
The Spy Next Door 2010, PG) |
|
| 307 |
Remember Me 2010, PG-13) |
|
| 308 |
Why Did I Get Married Too 2010, PG-13) |
|
| 309 |
The Happening 2008, R) |
|
| 310 |
The Unborn 2009, PG-13) |
|
| 311 |
Murder in the Hamptons (Million Dollar Murder) 2005, Unrated) |
|
| 312 |
A Nightmare on Elm Street 2010, R) |
|
| 313 |
The Back-up Plan 2010, PG-13) |
|
| 314 |
The Losers 2010, PG-13) |
|
| 315 |
Danika 2006, R) |
|
| 316 |
Speed 1994, R) |
|
| 317 |
Waterworld 1995, PG-13) |
|
| 318 |
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) 2008, PG-13) |
|
| 319 |
Just Wright 2010, PG) |
|
| 320 |
Our Family Wedding 2010, PG-13) |
|
| 321 |
Killers 2010, PG-13) |
|
| 322 |
The A-Team 2010, PG-13) |
|
| 323 |
Don't Say a Word 2001, R) |
|
| 324 |
Teen Witch 1989, PG-13) |
|
| 325 |
The Good Guy 2009, R) |
|
| 326 |
Grown Ups 2010, PG-13) |
|
| 327 |
Mrs. Henderson Presents 2005, R) |
|
| 328 |
Madea's Family Reunion 2006, PG-13) |
|
| 329 |
Armored 2009, PG-13) |
|
| 330 |
Don't Let Me Drown 2008, R) |
|
| 331 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 332 |
Premonition 2007, PG-13) |
|
| 333 |
A Face to Die For (The Face) 1996, Unrated) |
|
| 334 |
The First Wives Club 1996, PG) |
|
| 335 |
Nights in Rodanthe 2008, PG-13) |
|
| 336 |
Alice in Wonderland 2010, PG) |
|
| 337 |
From Hell 2001, R) |
|
| 338 |
The Imaginarium of Doctor Parnassus 2009, PG-13) |
|
| 339 |
Frailty 2002, R) |
|
| 340 |
Going the Distance 2010, R) |
|
| 341 |
Easy A 2010, PG-13) |
|
| 342 |
Three Men and a Little Lady 1990, PG) |
|
| 343 |
When in Rome 2010, PG-13) |
|
| 344 |
The Princess and the Frog 2009, G) |
|
| 345 |
You Again 2010, PG) |
|
| 346 |
The Twilight Saga: Eclipse 2010, PG-13) |
|
| 347 |
Total Eclipse 1995, R) |
|
| 348 |
Life as We Know It 2010, PG-13) |
|
| 349 |
Tangled 2010, PG) |
|
| 350 |
Surrogates 2009, PG-13) |
|
| 351 |
Black Swan 2010, R) |
|
| 352 |
Miral 2011, PG-13) |
|
| 353 |
Limitless 2011, PG-13) |
|
| 354 |
Clash of the Titans 2010, PG-13) |
|
| 355 |
State of Play 2009, PG-13) |
|
| 356 |
Rob Roy 1995, R) |
|
| 357 |
Let Me In 2010, R) |
|
| 358 |
Listen To Your Heart 2010, PG) |
|
| 359 |
Brave New Girl 2004, PG-13) |
|
| 360 |
Last Night 2010, R) |
|
| 361 |
Agora 2009, R) |
|
| 362 |
Transformers: Revenge of the Fallen 2009, PG-13) |
|
| 363 |
Waiting for Forever 2010, PG-13) |
|
| 364 |
I Love You, Man 2009, R) |
|
| 365 |
Salt 2010, PG-13) |
|
| 366 |
Gamer 2009, R) |
|
| 367 |
The Last Kiss 2006, R) |
|
| 368 |
New York, I Love You 2008, R) |
|
| 369 |
Wild Target 2010, PG-13) |
|
| 370 |
Insidious 2011, PG-13) |
|
| 371 |
For Queen & Country 1989, R) |
|
| 372 |
Water for Elephants 2011, PG-13) |
|
| 373 |
Inception 2010, PG-13) |
|
| 374 |
Miss Nobody 2010, R) |
|
| 375 |
X-Men: First Class 2011, PG-13) |
|
| 376 |
Swinging With The Finkels 2011, R) |
|
| 377 |
Green Lantern 2011, PG-13) |
|
| 378 |
Flushed Away 2006, PG) |
|
| 379 |
Crazy, Stupid, Love. 2011, PG-13) |
|
| 380 |
The Change-Up 2011, R) |
|
| 381 |
Friends With Benefits 2011, R) |
|
| 382 |
A Prophet (Un prophete) 2009, R) |
|
| 383 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 384 |
Yogi Bear 2010, PG) |
|
| 385 |
A Good Year 2006, PG-13) |
|
| 386 |
Devil 2010, PG-13) |
|
| 387 |
Country Strong 2010, PG-13) |
































































































































































































































































































































































































