My Favorite Movies


  asdfghjkll's Rating My Rating
1
Scarface 1983,  R)
2
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
3
Stand by Me 1986,  R)
4
Trailer Park Boys: The Movie ,  Unrated)
5
FUBAR 2002,  R)
6
This Is Spinal Tap 1984,  R)
7
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
8
Almost Famous 2000,  R)
9
The Shawshank Redemption 1994,  R)
10
True Romance 1993,  R)
11
Blow 2001,  R)
12
Dazed and Confused 1993,  R)
13
The Shining 1980,  R)
14
Reservoir Dogs 1992,  R)
15
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
16
Storm of the Century 1999,  PG-13)
17
Pulp Fiction 1994,  R)
18
Schindler's List 1993,  R)
19
Forrest Gump 1994,  PG-13)
20
Full Metal Jacket 1987,  R)
21
Apocalypse Now 1979,  R)
22
Detroit Rock City 1999,  R)
23
The Last Waltz 1978,  PG)
24
The Green Mile 1999,  R)
25
No Direction Home: Bob Dylan 2005,  G)
26
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years 1988,  R)
27
Metal: A Headbanger's Journey 2005,  R)
28
Trainspotting 1996,  R)
29
Airheads 1994,  PG-13)
30
Woodstock - 3 Days of Peace & Music 1970,  R)
31
Crossroads 1986,  R)
32
Wayne's World 1992,  PG-13)
33
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
34
The Song Remains The Same 1976,  PG)
35
Neil Young: Heart of Gold 2005,  PG)
36
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
37
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
38
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
39
Beverly Hills Ninja 1997,  PG-13)
40
Final Destination 3 2006,  R)
41
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
42
The Little Mermaid 1989,  G)
43
Beauty and the Beast 1991,  G)
44
Guns N' Roses: Sex N' Drugs N' Rock N' Roll 2003,  Unrated)
45
American History X 1998,  R)
46
The Breakfast Club 1985,  R)
47
Clerks 1994,  R)
48
Clerks II 2006,  R)
49
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
50
How High 2001,  R)
51
The Goonies 1985,  PG)
52
Jurassic Park 1993,  PG-13)
53
Up in Smoke 1978,  R)
54
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
55
The Godfather 1972,  R)
56
The Godfather, Part II 1974,  R)
57
The Godfather, Part III 1990,  R)
58
Scent of a Woman 1992,  R)
59
One Hour Photo 2002,  R)
60
Jury Duty 1995,  PG-13)
61
Son in Law 1993,  PG-13)
62
Bio-Dome 1996,  PG-13)
63
Gimme Shelter 1970,  R)
64
The Virgin Suicides 1999,  R)
65
House of 1000 Corpses 2002,  R)
66
Spun 2002,  R)
67
The Devil's Rejects 2005,  R)
68
Stephen King's The Stand 2000,  Unrated)
69
Bad Santa 2003,  R)
70
My Girl 1991,  PG)
71
I Am Sam 2001,  PG-13)
72
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
73
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
74
Jumanji 1995,  PG)
75
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
76
Angus 1995,  PG-13)
77
Patch Adams 1998,  PG-13)
78
Jawbreaker 1999,  R)
79
The Craft 1996,  R)
80
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
81
Tommy 1975,  PG)
82
Joe Dirt 2001,  PG-13)
83
Dickie Roberts - Former Child Star 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments