My Favorite Movies


  aschwar's Rating My Rating
1
The Big Lebowski 1998,  R)
2
Groundhog Day 1993,  PG)
3
Ghostbusters 1984,  PG)
4
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
May the Schwartz be with you.
5
History of the World -- Part I 1981,  R)
6
Blazing Saddles 1974,  R)
7
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
Finally, a teacher who teaches children about what really matters.

Rock isn't about getting an A. Sex Pistols never won anything.
8
Almost Famous 2000,  R)
9
Serenity 2005,  PG-13)
10
Accepted 2006,  PG-13)
Accepted
The perfect movie for fans of social-constructivist educational theory
11
Little Miss Sunshine 2006,  R)
12
Pulp Fiction 1994,  R)
13
Thank You For Smoking 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments