My Favorite Movies


  asbsredsoxs75's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
This was another great movie.It was a good start to the star wars saga.
2
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
I thought this one was better than 1 and almost as good as 3.
3
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
greatest movie ever made
4
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
This was another great star wars movie.
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
I loved this one. I liked the darth and luke story and the different planets.Over all great movie
6
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
I liked how the story ended for now i hope we get the chance to see episodes 7 8 9 it would be great to see what happens after the return of the jedi.
7
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Fantastic movie, Everything about it was great. The cast, special effects, the story, WOW what a movie One of my new favorite movies. Best movie of the summer so far..
8
Halloween 2007,  R)
Halloween
Fantastic movie, This movie went above and beyound anything i expected. I loved it. The story was great. This is what the halloween movies should of been like !!
9
Major League 1989,  R)
Major League
One of the best comedy baseball movies ever.If you love baseball then this will keep you laughing the whole time
10
License to Drive 1988,  PG-13)
License to Drive
This was one of my all time favorites. It was the first movie that corey haim and corey feldman played in and started a good carear for both.
11
Saw 2004,  R)
Saw
This was a great horror movie.It had just about everything you could and couldnt imagine in it.
12
Saw II 2005,  R)
Saw II
Great horror movie very original. it was a great sequal
13
Saw III 2006,  R)
Saw III
This movie was the absolute bomb!! I loved it. Couldn't believe the ending.Wow
14
Saw IV 2007,  R)
Saw IV
This movie was pretty good. I liked how they did this one.You were expecting it to go one way and it went a different way. Alot more bloodier than the first 3 and it left it open again for at least 1 more maybe 2 more.
15
Saw V 2008,  R)
Saw V
Pretty good how they made everything com etogether
16
Hostel 2006,  R)
Hostel
I loved this movie. it was very graphic like the eye sceen for example but at the same time it was a pretty good movie
17
Hostel: Part II 2007,  R)
Hostel: Part II
This was almost everything i expected and then some. Loved the movie.
18
Cabin Fever 2002,  R)
Cabin Fever
If you like horror movies then you have to see this one.It is a little different but i think that is what makes it great.
19
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Awesome movie.
20
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
This movie was great.4 young kids looking for a dead body and camping out in the woods.It doesnt get any better.
21
Event Horizon 1997,  R)
Event Horizon
This is another movie that alot people probably dont know about.It was a great movie it has sam neill in it who plays a part you would never expect him too. Another one i highly recommend
22
Taking Care of Business 1990,  R)
Taking Care of Business
Loved this movie. The cubs winning the world series in it just tops it off
23
American Pie 1999,  R)
American Pie
one of the best comedy movies i have seen
24
Office Space 1999,  R)
Office Space
one of my all time favorite comedys.If you ever worked in a office this a must see movie.
25
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
Great movie. one of my favorites
26
Rudy 1993,  PG)
Rudy
One the best football movies ever made. How can you not like this one.
27
Pump up the Volume 1990,  R)
Pump up the Volume
This was one of the first movies i remember watching that was about censorship and talk radio. I loved the cast.
28
Weekend at Bernie's 1989,  PG-13)
Weekend at Bernie's
This movie was great. I loved the comedy in it.
29
Wrong Turn 2003,  R)
Wrong Turn
This was another great horror movie eliza dushku and emmanuelle chriqui really made this movie worth watching
30
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
One of the best horror movies ever made.Freedy was great in all of them but especially this one
31
Friday the 13th 1980,  R)
Friday the 13th
Great classic horror movie.
32
Freddy vs. Jason 2003,  R)
Freddy vs. Jason
I thought this movie was great. Loved it.
33
Underworld 2003,  R)
Underworld
If you like vampire movies then you should enjoy this one
34
Blown Away 1992,  R)
Blown Away
Another great movie with the corey's in it. Nicole eggert wow she was hot in this movie.
35
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
This movie was great. I loved it. thought it would be pretty boring with half a movie with a guy on a beach talking to a soccer ball. but it was awesome.
36
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
One the best classics ever!!
37
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
All time classic. Loved the cast
38
Wild Things 1998,  R)
Wild Things
This was a great movie.Loved the drama. How can you not like dennise richards in this one . wow.
39
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
i loved this movie.
40
The 'Burbs 1989,  PG)
The 'Burbs
This movie was pretty damn funny.
41
The Rookie 2002,  G)
The Rookie
A great story, if you like baseball movies then you should love this one.One of my favorites
42
Young Guns 1988,  R)
Young Guns
I loved this movie. emilo estevez as billy the kid. They could nt find anybody else who could of pulled it off like he did. great acting.
43
Young Guns II 1990,  PG-13)
Young Guns II
I actually liked this one better than the first. The cast was great
44
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
This movie had everything. Great acting val kimer was fantastic. probably his best acting job he has done.
45
The Devil's Advocate 1997,  R)
The Devil's Advocate
This movie is one of my favorites. The acting in it could not of been better. The story was a little far fetched but still a great movie.Al pacino and keanua reeves were outstanding in it.
46
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
great movie especially if you liked the comics
47
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Liked it as much as the first one i cant wait to see 3
48
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
This movie was awesome.Best spider man yet. The only thing i disliked was they really did not give you a lead to where the 4th one will start.Fantastic story
49
Mr. Brooks 2007,  R)
Mr. Brooks
This movie was fantastic. One of cosnter's best acting jobs. The story is really good. This role is a different role than what we are used to seeing from costner. The ending wow.
50
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
This was a pretty funny movie but not as good as i thought
51
The Blair Witch Project 1999,  R)
The Blair Witch Project
This movie was awesome.I know alot of people thought it was kind of stupid but another original movie that was very low budget.
52
Book of Shadows - Blair Witch 2 2013,  R)
Book of Shadows - Blair Witch 2
I liked this sequal was different from the first one but still pretty good
53
Wolf 1994,  R)
Wolf
A great werewolf movie. The acting was great.
54
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
Fantastic movie, this movie was really good,It was alot better than i thought it would be. It really is one of those feel good movies i really enjoyed this one
55
Bad Santa 2003,  R)
Bad Santa
This movie was just nuts. A great comedy.
56
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation
One of the best christmas movies ever. Who can forget the cat scene
57
Thunderheart 1992,  R)
Thunderheart
Alot of people may or may not know about this movie.It was really good.
58
Alvin and the Chipmunks 2007,  PG)
Alvin and the Chipmunks
fantastic movie, I really liked this one. it was a pretty good story and pretty good acting
59
Jumper 2008,  PG-13)
60
Cars 2006,  G)
Cars
great movie i really liked this one
61
The Doors 1991,  R)
The Doors
Val kilmers second best acting job. of course behind tombstone. It was really good. the story about the doors was great.
62
1408 2007,  PG-13)
1408
This was a pretty good movie but a little far fetched so i cant give a 5 rating but overall a pretty good movie. Some scenes will keep your attention
63
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
This was a great movie.Loved the action however i only give it 4 stars because the story line was far fetched.
64
The Patriot 2000,  R)
The Patriot
This movie was great.It really keeps you in it. This movie may not be totally what were expecting. One of mel's best
65
Police Academy 1984,  R)
66
The Natural 1984,  PG)
67
Iron Eagle 1985,  PG-13)
Iron Eagle
Great movie. I loved the action and story.One of my favorites
68
Journey to the Center of the Earth 2008,  PG)
Journey to the Center of the Earth
this movie was awesome
69
Iron Man 2008,  PG-13)
70
Spellbinder 1988,  R)
Spellbinder
Great movie i loved the story and the acting.. I just wish this movie was easier to find
71
Twister 1996,  PG-13)
Twister
The only reason i dont give this a 5 is because i did think it was a little far fetched but still great movie
72
Superbad 2007,  R)
Superbad
Some of the movie was just too damn funny other parts kind of dragged a little.
73
The Ruins 2008,  R)
74
Road House 1989,  R)
75
The Langoliers 1995,  PG-13)
The Langoliers
Great movie, loved this one. One of king's best
76
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
Can not wait to see this one
77
H2: Halloween II 2009,  R)
78
Twilight 2008,  PG-13)
79
Friday the 13th 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments