My Favorite Movies


  asaffel's Rating My Rating
1
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
This is a classic. Was it really 1993 when it came out!? I do remember seeing it in the theatre. Great movie. Just watched it again last night.
2
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
First Blood (Rambo: First Blood)
This movie is a classic. If you'd like a movie with a small budget feel with a big name actor, good action and a good storyline, this is the one for you. The sequel wasn't as impressive.
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
The best of the three, without a doubt.
4
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The King of all movies
5
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
6
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Why is it the first one is always the best in a series?
7
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
I like the whole series. Some are better than others.
8
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
9
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
10
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
11
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
A sci-fi classic. The next two Matrix movies weren't bad either, but don't compare to the original.
12
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
Normally I don't like horror movies, mainly because they just aren't plausible at all. This one is. It's great! Scares the hell out of you. :)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments