My Favorite Movies
| Artsywoman29's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
While You Were Sleeping 1995, PG) |
|
| 2 |
Sleepless in Seattle 1993, PG) |
|
| 3 |
When Harry Met Sally 1989, R) |
|
| 4 |
Steel Magnolias 1989, PG)
I love this movie. I could watch it over and over again without getting tired of it. Sally Field is a wonderful actress who made me cry with her. One of the only movies I've ever seen where I liked all the characters..well except Darrell Hannah's character..after awhile she just became annoying. Great movie! |
|
| 5 |
Pride and Prejudice , Unrated) |
|
| 6 |
Sense and Sensibility 1995, PG) |
|
| 7 |
P.S. I Love You 2007, PG-13)
Honestly one of the best new romantic movies I have seen in a very long time. It is about a man who truely loved his wife. He passes away from a brain tumor, leaving her alone to grieve for thier unfinished life together. During his last days he wrote 10 letters that would be delivered to her over time to help her pick up the pieces and start living her life again without him. Very touching movie so get out your tissues. I LOVED, LOVED, LOVED this movie and I will definately watch it again. |
|
| 8 |
Four Weddings and a Funeral 1994, R) |
|
| 9 |
The Holiday 2006, PG-13) |
|
| 10 |
The Count of Monte Cristo 2002, PG-13) |
|
| 11 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 12 |
Avatar 2009, PG-13)
I wasn't sure if I would be interested in this, but I have to say this movie was pretty great. I LOVED it. The special effects were unbelievable. The forest and the trees were completely breathtaking. I was hooked from the beginning and was never bored. I have to hand it to James Cameron....He certainly knows how to make a movie. I will watch this again most definitely. |












