My Favorite Movies
| ArTsyChiCa's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 2 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 3 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 4 |
What Dreams May Come 1998, PG-13) |
|
| 5 |
Office Space 1999, R) |
|
| 6 |
Alice in Wonderland 1951, G) |
|
| 7 |
Spaceballs 1987, PG) |
|
| 8 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 9 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 10 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 11 |
Lilo & Stitch 2003, G) |
|
| 12 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 13 |
A Midsummer Night's Dream 1999, PG-13) |
|
| 14 |
Much Ado About Nothing 1993, PG-13) |
|
| 15 |
SLC Punk 1998, R)
"I rest my case on this: In a country of lost souls rebellion comes hard. But in a religiously oppressive city, where half it's population isn't even of that religion, it comes like fire. ", "See, to me, England was nothing more then a big f*@%$ng American state like North Dakota or Canada", "I don't know who started it and I don't give a f*#@. The one thing I do know is that we did it harder, we did it faster, and we definitely did it with more love, baby. You can't take that away from us" -Stevo. hells ya :P |
|
| 16 |
Vanilla Sky 2001, R) |
|
| 17 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 18 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 19 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 20 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 21 |
Dead Poets Society 1989, PG) |





















