Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Arthurnhk's Rating My Rating
1
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
As Good As It Gets
"you make me wanna be a better man"
2
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
feel this pulse,feel this skin,they are real
3
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
outstanding stage musical!
4
Dogville 2003,  R)
Dogville
just love it all,the setting,the message,everything....
5
8 Women (8 Femmes) 2002,  R)
8 Women (8 Femmes)
delicious!
6
The English Patient 1996,  R)
The English Patient
in fact, the chinese translated name is great,"regardless of who i am," ,love can not be bounded by any kind of reasoning
7
Erin Brockovich 2000,  R)
Erin Brockovich
there is this one moment when erin was asked by her own son whether she wanted eggs,I was touched.
8
Evening 2007,  R)
Evening
to love,the love of my life
9
The Hours 2002,  PG-13)
The Hours
to understand what life really is
10
Kiraware Matsuko no isshô (Memories of Matsuko) 2006,  Unrated)
Kiraware Matsuko no isshô (Memories of Matsuko)
life is fair to most of us , it's all about the choices we made
11
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
Sleepless in Seattle
such a romantic tale.
12
12 Angry Men 1997,  PG-13)
12 Angry Men
master piece
13
Volver 2006,  R)
Volver
to all the mamas,for their motherly love
14
When Harry Met Sally 1989,  R)
When Harry Met Sally
A classic tale of love

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments