My Favorite Movies
| Arthias's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 2 |
Howl's Moving Castle 2005, PG) |
|
| 3 |
Neon Genesis Evangelion - Platinum: The Complete Collection 2005, G) |
|
| 4 |
Final Fantasy VII - Advent Children 2005, PG-13) |
|
| 5 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 6 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 7 |
Zoolander 2001, PG-13) |
|
| 8 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 9 |
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988, Unrated) |
|
| 10 |
Stay Alive 2006, PG-13)
Lately I've been really getting into video games from the survival horror genre, and came across this while doing some fandom research on Project Zero/Fatal Frame. I read that the movie made a reference to that video game and considering my growing interest in games of this genre, I thought I'd give it a go. |










