My Favorite Movies
| artdecaderoo's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Le Samouraï (The Godson) 1967, PG) |
|
| 2 |
Barry Lyndon 1975, PG) |
|
| 3 |
Dune 1984, PG-13) |
|
| 4 |
There Will Be Blood 2007, R) |
|
| 5 |
No Country for Old Men 2007, R) |
|
| 6 |
Ugetsu monogatari 1953, Unrated) |
|
| 7 |
A Story of Floating Weeds (Ukikusa monogatari) 1934, Unrated) |
|
| 8 |
All the Mornings of the World (Tous Les Matins du Monde) 1991, Unrated) |
|
| 9 |
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) 2003, R) |
|
| 10 |
Moon 2009, R) |
|
| 11 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 12 |
Shower 1999, PG-13) |
|
| 13 |
In the Loop 2008, Unrated) |
|
| 14 |
Warum Lauft Herr R. Amok? (Why Does Herr R. Run Amok?) 1970, Unrated) |
|
| 15 |
Memories 1995, PG-13) |















