My Favorite Movies


  Artamisprime's Rating My Rating
1
Donnie Darko 2001,  R)
2
Sin City 2005,  R)
3
Gladiator 2000,  R)
4
The Incredibles 2004,  PG)
5
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
6
Braveheart 1995,  R)
7
The Man Without a Face 1993,  PG-13)
The Man Without a Face
Outstanding movie, Mel's finest film to date as an actor/director. Nick Stahl was brilliantly casted as Charles E, furthermore he has become on of my favorite actors.
8
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
what made Silent Hill so brilliant is the fact there was hardly any special effect and the acting was top notch.
The best video game adaptation I have ever seen.
Pyramid head ROCKS!
9
Stand by Me 1986,  R)
10
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
By far the best X-men movie, I think Brett Ratner did a far more exceptional job then Bryan Singer.
I wish it was a good hour longer thought to extend a few key scenes.
11
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
The Untouchables is one of the finest movies I have ever seen. The acting is nothing short of brilliant.
12
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
Planes, Trains and Automobiles
John Candy was a comic genius, he was Side-splittingly hilarious in Planes, Trains & Automobiles my favorite John Candy movie after Uncle Buck, All John Candy movies are a must See.
13
Radio Flyer 1992,  PG-13)
Radio Flyer
Remarkable!
Brilliantly casted.
This is one of the most touching movie I have seen.
14
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999,  R)
The Messenger: The Story of Joan of Arc
An epic flim that deserves to be watched again and again
15
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
16
Pay It Forward 2000,  PG-13)
17
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Maniacally Genius and Outstanding performances by Weaving and Portman
18
About a Boy 2002,  PG-13)
19
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
20
Uncle Buck 1989,  PG)
21
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story
Stewie rules.
Victory Shall Be Mine
22
Batman Begins 2005,  PG-13)
23
Unbreakable 2000,  PG-13)
24
*batteries not included 1987,  PG)
25
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation
I just love it!
My favorite christmas movie.
26
The Cure 1995,  PG-13)
The Cure
Wonderful movie about friendship.
To date this is the only movie that has made me shed a tear.
27
The Transporter 2002,  PG-13)
28
Bill & Ted's Most Excellent Collection 2005,  PG)
Bill & Ted's Most Excellent Collection
Most Excellent is right, I still think to this day that this is Keanu Reeves best film.
29
Underworld 2003,  R)
Underworld
Wickily cool movie, Kate has to be one of my all time favorite actresses.
30
Saw 2004,  R)
31
Remember the Titans 2000,  PG)
32
Cinderella Man 2005,  PG-13)
33
The Rock 1996,  R)
34
Transporter 2 2005,  PG-13)
35
Running Scared 2005,  R)
36
Thank You For Smoking 2005,  R)
Thank You For Smoking
Smart, funny and interesting what more could you want.
37
Blade 1998,  R)
38
Blade II 2002,  R)
39
Blade: Trinity 2004,  R)
40
The Passion of the Christ 2004,  R)
41
The Silence of the Lambs 1991,  R)
42
Interview with the Vampire 1994,  R)
43
Team America - World Police 2004,  R)
Team America - World Police
This could be the funniest film I have ever seen.
"America, F*** Yeah!"
44
Pulp Fiction 1994,  R)
45
Beauty and the Beast 1991,  G)
46
The Jackal 1997,  R)
47
The Breakfast Club 1985,  R)
48
300 2007,  R)
49
The Dark Knight 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments