My Favorite Movies


  art3867's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
2
Yentl 1983,  PG)
3
The Way We Were 1973,  PG)
4
Apocalypse Now 1979,  R)
5
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
The Bridges of Madison County
Surviving Children inherit Dead Mother's Belonging's and discover a wild Extra Marital Love Affair in the Paper Work and the story is set in motion with some of the nicest Music I have ever Heard. Notable Sayings: Question: "Would you like to say Grace?" Answer: " Grace," "HM," "Oh," and "More Eggs or should we just Fuck one more time on the Lanolin." Notable Scenes: A 1960's Kitchen; Man and Woman Sharing Beverages alone in the Kitchen; Woman smoking non filtered Camel Cigarettes; Slow Dancing; Sex by the Fireplace; Multiple Bath Tub Baths; Meryl Streep's Bare Buttocks; Candle Light Dinner; Tearful Parting; A rainy day final Parting; Dying Husband Bedside; the Lover's Inheritance Belongings; and Aerial Images of an Iowa Farm and Bridges.
6
Scarface 1983,  R)
Scarface
Antonio Montana Political Prisoner from Cuba. Notable Sayings: "Eating Pussy," "Liberta," "I'll kick your monkey ass," "Cuban Crime Wave," "I want that Cocksucker here now," and "You fucking little Monkey." Nice Music and Pictures of: 1980's Cuban Refugees; Life under the Freeway; Riot Stabbing; A Chainsaw Slaughter; Helicopter Hanging; Bubble Butts; Brother Sister Fight in the Men's Room; Machine Gun Assault at a Night Club; A kiddie Bombing; an Office Liquidation; Silk Sheets; Money; Mansion Wedding; Tiger; Silk Dresses; Drugs; Surveillance Equipment; Bubble Bath; In the Car Liquidation; Cocaine Sniffing; Ridiculous Home Decor; In the Home Liquidation; and a Machine Gun Mansion Raid and multiple Liquidations.
7
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
Mother, Her Friends, and Dying Daughter Story. Noteworthy Includes: Southern Accent; Hair Ribbons; Olivia Dukkais; Teased Hairstyles; Opera Singer; Colorful Church Wedding; Garden Wedding Reception; Fat Woman Dancing the Bump; Armadillo Cake; Condom Decorations on the Wedding Car; Lost Contact Lens Scene; Football Locker Room Scene; Christmas Caroling; Surprise Pregnancy; Woman's Hair Salon; Woman's Scared Arm; Split Crotch Panties; and a Hospital Death Scene.
8
Brokeback Mountain 2005,  R)
9
Jaws 1975,  PG)
10
Funny Girl 1968,  G)
11
It's My Party 1996,  R)
12
As Good As It Gets 1997,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments