My Favorite Movies
| arrudaw's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986, R) |
|
| 2 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 3 |
Kingdom of Heaven 2005, R) |
|
| 4 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 5 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 6 |
Troy 2004, R) |
|
| 7 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 8 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 9 |
American Pie 1999, R) |
|
| 10 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 11 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 12 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 13 |
Pride and Prejudice , Unrated) |
|
| 14 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 15 |
Ran 1985, R) |
|
| 16 |
City Lights 1931, G) |
|
| 17 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 18 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 19 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 20 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 21 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 22 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 23 |
Scent of a Woman 1992, R) |
|
| 24 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 25 |
The French Lieutenant's Woman 1981, R) |
|
| 26 |
Lord of the Flies 1963, Unrated) |
|
| 27 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 28 |
Okuribito (Departures) 2008, PG-13) |




























