My Favorite Movies


  arrigo's Rating My Rating
1
The Player 1992,  R)
2
Annie Hall 1977,  PG)
3
Magnolia 1999,  R)
4
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
5
Groundhog Day 1993,  PG)
6
Jurassic Park 1993,  PG-13)
7
Les Chansons d'Amour (Love Songs) 2007,  Unrated)
8
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) 2002,  R)
9
The Godfather 1972,  R)
10
The Lion King 1994,  G)
11
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
12
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
13
Mean Girls 2004,  PG-13)
14
Pulp Fiction 1994,  R)
15
The Godfather, Part II 1974,  R)
16
Trainspotting 1996,  R)
17
The Silence of the Lambs 1991,  R)
18
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
19
Memento 2000,  R)
20
Lost In Translation 2003,  R)
21
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
22
Singin' in the Rain 1952,  G)
23
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
24
Donnie Darko 2001,  R)
25
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
26
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
27
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
28
Brokeback Mountain 2005,  R)
29
Love Actually 2003,  R)
30
Boogie Nights 1997,  R)
31
Little Miss Sunshine 2006,  R)
32
About a Boy 2002,  PG-13)
33
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
34
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
35
Fight Club 1999,  R)
36
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
37
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
38
When Harry Met Sally 1989,  R)
39
Clueless 1995,  PG-13)
40
Persepolis 2007,  PG-13)
41
The Dark Knight 2008,  PG-13)
42
WALL-E 2008,  G)
43
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
44
Dancer in the Dark 2000,  R)
45
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
46
My Blueberry Nights 2007,  PG-13)
47
The Secret Garden 1993,  PG)
48
Jesus Camp 2006,  PG-13)
49
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
50
The Blues Brothers 1980,  R)
51
Spaceballs 1987,  PG)
52
The Royal Tenenbaums 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments