Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  armueller321's Rating My Rating
1
The Others 2001,  PG-13)
2
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Love Bruce and Hanna
3
Schindler's List 1993,  R)
4
Das Boot (The Boat) 1981,  R)
Das Boot (The Boat)
Great Sub Movie
5
The Hunt for Red October 1990,  PG)
6
Air Force One 1997,  R)
7
World Trade Center 2006,  PG-13)
8
Ladder 49 2004,  PG-13)
9
Gladiator 2000,  R)
10
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
11
Braveheart 1995,  R)
12
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
Difficult to Hear to much English
13
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Love Bruce Movies.A very Versitile Actor
14
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
Sit on the edge of your Chair
15
Road to Perdition 2002,  R)
16
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
More Bruce and I have a grown Daughter so I know about how daughters gro up and move on :-(
17
Deep Impact 1998,  PG-13)
Deep Impact
Best Favorite Movie
18
Pay It Forward 2000,  PG-13)
19
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Good Tom Hanks
20
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
21
Waterworld 1995,  PG-13)
Waterworld
Kostner is great
22
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
Love Meg
23
Flightplan 2005,  PG-13)
Flightplan
Love Jode Foster
24
King Kong 1976,  PG)
25
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Super Hero wat can I say
26
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
BEST KING KONG MOVIE TO DATE
27
Alien Resurrection 1997,  R)
28
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
Loved it more Robin
29
Tears of the Sun 2003,  R)
30
The Omen 2006,  R)
The Omen
Love Devil and the Bible Movies. And the war of good and evil
31
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
Great Russ Crow Movie about real life happenings
32
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
Love all Star Wars Everywhere
33
Titanic 1953,  Unrated)
34
Saving Private Ryan 1998,  R)
35
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
36
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
What can I say about our planets Destruction
37
Outbreak 1995,  R)
38
The Man Who Fell to Earth 1976,  R)
39
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Great Morgan Freeman and Tim Robbins
40
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
Great Chicago movie
41
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
42
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
Best true to life gay Movie to Date. It's very Difficult
43
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
Great movie your at the edge of your seat the whole time. Tom and oh that Love for his Daughter and Son
44
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Can Hardly wait to see the New Harry Movie
45
A Christmas Carol 1999,  Unrated)
46
The Color Purple 1985,  PG-13)
47
Dune 1984,  PG-13)
48
Lethal Weapon 1987,  R)
49
The Aviator 2004,  PG-13)
50
Alien3 1992,  R)
51
Firewall 2006,  PG-13)
52
Thelma & Louise 1991,  R)
53
White Men Can't Jump 1992,  R)
54
Men of Honor 2000,  R)
55
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
56
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
57
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
58
The Notebook 2004,  PG-13)
59
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
60
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Saw this in the theater with a friend Great Movie. Got to see it on big screen
61
Pulp Fiction 1994,  R)
62
The Matrix 1999,  R)
63
Shrek 2001,  PG)
64
The Departed 2006,  R)
65
Grease 1978,  PG)
66
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
67
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
68
Sin City 2005,  R)
69
Shrek 2 2004,  PG)
70
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
71
Crank 2006,  R)
Crank
What a Great Action Movie
72
Transporter 2 2005,  PG-13)
Transporter 2
What a Thrilling Action Movie GREAT!
73
National Treasure 2004,  PG)
74
Australia 2008,  PG-13)
75
Alice in Wonderland 1951,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments