My Favorite Movies
| armisan2004's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Live and Let Die 1973, PG) |
|
| 2 |
The Last Emperor 1987, PG-13) |
|
| 3 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 4 |
Four Flies on Grey Velvet (4 mosche di velluto grigio) 1971, PG) |
|
| 5 |
Rhapsody in August 1991, PG) |
|
| 6 |
In the Realm of the Senses 2009, NC-17) |
|
| 7 |
In the Realm of Passion 1978, R) |
|
| 8 |
Tampopo 1986, Unrated) |
|
| 9 |
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) 1994, Unrated) |
|
| 10 |
A Better Tomorrow 2010, R) |
|
| 11 |
Barbarella 1968, PG) |
|
| 12 |
The Hobbit 1978, Unrated) |
|
| 13 |
The Pornographer 2005, Unrated) |
|
| 14 |
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) 1991, PG) |
|
| 15 |
Red Sorghum (Hong gao liang) 1987, Unrated) |
|
| 16 |
Floating Weeds (Ukigusa) 1959, Unrated) |
|
| 17 |
Suna no Onna (Woman in the Dunes) 1964, Unrated) |
|
| 18 |
Sabrina 1995, PG) |
|
| 19 |
La Dolce Vita 1960, Unrated) |
|
| 20 |
The Devil Wears Prada 2006, PG-13) |
|
| 21 |
Dances With Wolves 1990, PG-13) |
|
| 22 |
The Killer (Dip huet seung hung) 1989, R) |
|
| 23 |
The Piano 1993, R) |























