My Favorite Movies


  armintabari's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
2
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
3
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
4
Mulholland Drive 2001,  R)
5
Pulp Fiction 1994,  R)
6
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
7
Taxi Driver 1976,  R)
8
Casino 1995,  R)
9
Underground 1995,  Unrated)
10
Big Fish 2004,  PG-13)
11
Black Cat, White Cat ,  R)
12
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano) 1998,  R)
13
Down by Law 1986,  R)
14
Night on Earth 1991,  R)
15
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
16
Once Upon a Time in America 1984,  R)
17
Sin City 2005,  R)
18
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
19
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
20
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
21
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
22
Schindler's List 1993,  R)
23
The Game 1997,  R)
24
Seven (Se7en) 1995,  R)
25
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
26
The Dreamers 2003,  NC-17)
27
Besieged 1998,  R)
28
Stealing Beauty 1996,  R)
29
The Usual Suspects 1995,  R)
30
K-PAX 2001,  PG-13)
31
The Godfather 1972,  R)
32
Memento 2000,  R)
33
Raging Bull 1980,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments