My Favorite Movies


  arkle's Rating My Rating
1
Living Out Loud 1998,  R)
Living Out Loud
This is simply my favorite movie, period. The cast is great, the story is great, the cinematography is great, the writing is great, the soundtrack is great, the DVD is well done...
2
Rent 2005,  PG-13)
3
Serenity 2005,  PG-13)
4
Akira 1988,  R)
5
Scream 1996,  R)
Scream
Not many people realize this, not even some of it's fan, but this film si actually a brilliantly tounge in cheek PARODY of the horror film genre.
6
Duets 2000,  R)
7
Clerks II 2006,  R)
8
Children of Men 2006,  R)
9
V for Vendetta 2006,  R)
10
Bowling for Columbine 2002,  R)
Bowling for Columbine
Funny how a lot of the people who call Moore a liar vote for a man who will tell lies so obvious that even his supporters have a hard time explaining them.
11
The U.S. vs. John Lennon 2006,  PG-13)
The U.S. vs. John Lennon
I'm docking a half-point for re-hashing some fotage and stories from the Imagine.
12
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
They're on a mission from God. ;-)
13
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The best of the original 3, the best of all six.
14
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
Star Trek II - The Wrath of Khan
Best Trek film with the original cast.
15
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
Star Trek - First Contact
Best TNG Trek film.
16
A Better Place 1997,  Unrated)
A Better Place
Powerful, but disturbing; not for people who can't handle movies with young people dying.
17
Dead Men Don't Wear Plaid 1982,  PG)
Dead Men Don't Wear Plaid
Hilarious! Steve Martin's funniest, but ironically least well known movie.
18
An Unreasonable Man 2005,  Unrated)
19
Garden State 2004,  R)
20
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments