My Favorite Movies
| arj1983's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Sholay (Embers) (Flames) (Flames of the Sun) 1975, PG) |
|
| 2 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 3 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 4 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 5 |
Malena 2000, R) |
|
| 6 |
Die Another Day 2002, PG-13) |
|
| 7 |
Spy Game 2001, R) |
|
| 8 |
Dhoom 2004, Unrated) |
|
| 9 |
Saw II 2005, R) |
|
| 10 |
Saw 2004, R) |
|
| 11 |
Fantastic Four 2005, PG-13) |
|
| 12 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 13 |
The Ring Two 2005, PG-13) |
|
| 14 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 15 |
Black Hawk Down 2001, R) |
|
| 16 |
The Mask 1994, PG-13) |
|
| 17 |
Dumb and Dumber 1997, PG-13) |
|
| 18 |
Doctor Dolittle 1967, G) |
|
| 19 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 20 |
Ace Ventura - When Nature Calls 1995, PG-13) |
|
| 21 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 22 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 23 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 24 |
Sin City 2005, R) |
|
| 25 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 26 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 27 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 28 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 29 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 30 |
Scary Movie 3 2003, PG-13) |
|
| 31 |
American Pie 1999, R) |
|
| 32 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 33 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 34 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 35 |
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003, R) |
|
| 36 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 37 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 38 |
300 2007, R) |






































