Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ariesmcm1987's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
OSCAR NOWWWWWWWWWW
2
The Brave 1997,  Unrated)
The Brave
Poor, Johnny because of the movie end.
3
Deep Sea 3D 2006,  G)
Deep Sea 3D
If Johnny lends his voice...that can be a great movie
4
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
Johnny plays with Leo Di Caprio.
5
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
Johnny I love U!!
6
The Ninth Gate 1999,  R)
The Ninth Gate
It's a very strange movie but it's interesting
7
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
Don Juan DeMarco
I fell in love with Johnny because of this movie!
8
Nick of Time 1995,  R)
Nick of Time
I suposse it's great.
9
The Man Who Cried 2000,  R)
The Man Who Cried
I could see a few scenes from this movie...so hot!!!
10
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Academy Awards right now!!!!!!
11
The Source 1999,  Unrated)
The Source
I can't be "objetiva".
12
The Libertine 2004,  R)
The Libertine
My God...he's a dirty haracter but very clever and hot!!!
13
Arizona Dream 1993,  R)
Arizona Dream
Johnny was so young!!
14
Cannes Man 1996,  R)
15
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
I couldn't see it but I suposse it's very funny!!!
16
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
Johnny in a cartoon version.
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
The beggining of my pirate dream!!!
18
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
The first Johnny's movie that I saw.
19
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
I saw it at the cinema...great job!!!
20
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
Chuuuiickkkkk!!!!
21
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
I fell in love with him over and over again...aaaaaaaahhhhhhhhhhhh!!! My Ichabod Crane!!!
22
Dead Man 1995,  R)
Dead Man
Don't leave us, johnny!!! Neverrrrrr!!!!!!!!
23
Blow 2001,  R)
Blow
I hate Penélope Cruz...grrrrrrrrrrrr!!!!!!!!
24
Ed Wood 1994,  R)
Ed Wood
In black & white.
25
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Crazy, amazing movie indeed.
26
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
Enrique Iglesias very bad actor...Johnny, you're the best!!
27
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
Nightmares...mmmm...I've fearrrrrrrrrrrr!!!
28
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
Johnny...you're crazy!!!
29
Lost in La Mancha 2002,  R)
Lost in La Mancha
I love U!!!!!!!
30
Before Night Falls 2001,  R)
Before Night Falls
mmmm...
31
The Astronaut's Wife 1999,  R)
The Astronaut's Wife
Very strange the screen. Great performance.
32
Platoon 1986,  R)
Platoon
Balck & white again.
33
From Hell 2001,  R)
From Hell
My love...rescue me right nowww!!! Inspector Abberline!!!
34
Donnie Brasco 1997,  R)
Donnie Brasco
A bad boy.
35
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
The older actress who he'd to play with.
36
All the Love You Cannes! 2002,  Unrated)
All the Love You Cannes!
Chuiiiccck!!!!!!!
37
Private Resort ,  R)
38
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
The best romantic movie of the cinema history.
39
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Harry, Harry...!!!
40
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Ridiculous!!!
41
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Aloho mora!!!
42
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Expelliarmus!!!
43
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Hogwarts!
44
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
Aaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhh!!! Fascinating!!!
45
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
Home Alone 2: Lost in New York
Better than the firts one.
46
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
And...Paz mundiaaaaaalll!!! Too much!!!
47
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
I must see it soon!!!
48
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
THE movie of the year, planet, world, cinema history, etc....without words.
49
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Orcos and espectros will never can with elfos, hobbits and the Fellowship of the Ring!!!
50
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
I've cried because of it!!!
51
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
Gladys. 2004. subject: Social Communication.
52
Patch Adams 1998,  PG-13)
Patch Adams
A very exciting movie!!! I've cried a lot!!!
53
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
Robin Williams movies are especial to me.
54
Hook 1991,  PG)
Hook
A movie from my childhood...sweety!!!
55
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
A brave soldier from Roman period.
56
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
I must see it.
57
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
When a Man Loves a Woman
Like the song!!!
58
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
Another one from my childhood!!! Simba I love U!!!
59
The Hunchback of Notre Dame 1996,  G)
The Hunchback of Notre Dame
A present from my sister.
60
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
I could see it with Deby, Gaby & my light: Juls (I miss U)
61
Tarzan 1999,  G)
Tarzan
The first cartoon that I've seen in company of my sister. Thanks, Taty!!!
62
Sommersby 1993,  PG-13)
63
Pretty Woman 1990,  R)
64
Braveheart 1995,  R)
65
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
66
The Mission 1986,  PG)
67
The House of the Spirits 1993,  R)
68
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
69
Meet the Parents 2000,  PG-13)
70
The Interpreter 2005,  PG-13)
71
The Others 2001,  PG-13)
72
Jerry Maguire 1996,  R)
73
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
74
Jurassic Park 1993,  PG-13)
75
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
76
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
77
Pay It Forward 2000,  PG-13)
78
American Beauty 1999,  R)
79
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
Sad end!!!!
80
The Mummy 1999,  PG-13)
81
The Mummy Returns 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments