My Favorite Movies


  ariel1931's Rating My Rating
1
Onmyoji 2001,  R)
Onmyoji
Recommend to watch it. Thumbs up...
2
Dung fong bat baai 2: fung wan joi hei (Swordsman III: East Is Red) 1993,  Unrated)
Dung fong bat baai 2: fung wan joi hei (Swordsman III: East Is Red)
I like it
3
The Bride With White Hair 1993,  Unrated)
The Bride With White Hair
Superb
4
Bai fa mo nu zhuan II (The Bride with White Hair 2)(Jiang-Hu: Between Love and Glory 2) 1993,  R)
Bai fa mo nu zhuan II (The Bride with White Hair 2)(Jiang-Hu: Between Love and Glory 2)
Tragic Love Story
5
The Legend of the Swordsman (Xiao ao jiang hu zhi: Dong Fang Bu Bai) (Swordsman II) 1992,  R)
The Legend of the Swordsman (Xiao ao jiang hu zhi: Dong Fang Bu Bai) (Swordsman II)
A must see film. Superb & Captivating
6
Fire Dragon 1994,  Unrated)
Fire Dragon
I love this movie
7
Jue dai shuang jiao (Handsome Siblings) 1992,  Unrated)
Jue dai shuang jiao (Handsome Siblings)
Funny & entertaining
8
Liu zhi qin mo (Deadful Melody)(Six-Fingered Strings Demon)(The Magic Lyre) 1997,  Unrated)
9
Dragon Inn (Xin long men ke zhan) 1992,  Unrated)
Dragon Inn (Xin long men ke zhan)
Love this movie
10
Anne of Green Gables 1985,  G)
11
Anne of Green Gables - The Sequel (Anne of Avonlea) 1987,  G)
Anne of Green Gables - The Sequel (Anne of Avonlea)
I love this tv series very much. It's inspired me.
12
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Really nice movie.
13
Beauty and the Beast 1991,  G)
14
Kuch Kuch Hota Hai 1998,  Unrated)
Kuch Kuch Hota Hai
So touching
15
Maine Pyar Kiya (I Fell In Love) (When Love Calls) 1990,  Unrated)
Maine Pyar Kiya (I Fell In Love) (When Love Calls)
Romantic

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments