My Favorite Movies


  ariel101's Rating My Rating
1
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
Rebel Without a Cause
Rebel is James Dean's best movie, and it truly captures American Teens in the 1950s. Sal Mineo is so gorgeous and the movie itself is heartbreaking... Jimmy died to young. :(
2
Giant 1956,  G)
Giant
It goes for a long time, and gets a bit borig, but Jimmy plays a hot as cowboy!
Every scene that Jimmy is in is electric, coz of him. He truly makes the movie what he is, and his character Jett Rink is such a sad but adorable man.
3
Purple Rain 1984,  R)
Purple Rain
Purple Rain is THE BOMB! Prince is totally awesome in here, with his best songs from his best album, and looks heaps hot
4
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
Marilyn at her best! She is super gorjuz and this movie is hilarious at times!
5
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
BEST MOVIE EVER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Draco is sexxxxy............. and so is Ron and Harry and Cedric. Too much hottness
6
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Draco is fine as hell in this movie, and it's also a hella good movie, with great acting and even some kind of scary parts...
7
Under the Cherry Moon 1986,  PG-13)
Under the Cherry Moon
Prince's 2nd film, which is not as great as Purple Rain but still really cool with awesome songs and sexy Prince.
8
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
I LOVE THIS MOVIE! It's got it all- great music, storyline, acting, dancing hot guyz.... I could watch it forever. Frank is the sexiest cross dresser i've ever seen...
9
The Virgin Suicides 1999,  R)
The Virgin Suicides
This is movie is so beautifully tragic. It made me cry... the way its told and the acting and the music.. its great. Just no hot guys.. so it loses a mark for that.
10
Saved! 2003,  PG-13)
Saved!
Macaulay Culkin playing a crippled kid, but he STILL LOOKS HOT... amazing movie, and it's religious but still funny.
11
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
The Exorcist was supposed tobe scary... the first time i watched it.. I laughed thru the whole thing.. the 2nd time... i couldnt sleep all night.. but it's def one the scariest movies of all time.
12
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
I love this movie coz its so funny. Its meant to be scary but it's not. I just dont like lasange nemore...
13
West Side Story 1961,  PG)
West Side Story
I adore this movie... its got heaps of singing, which gets annoying, but it's a great sotry and good acting... the end is so sad though!
14
Grease 1978,  PG)
Grease
I love Grease! It's been a fave of mine since I was about... 7 maybe. Its hella good singing and dancing... Danny is sexxi and I love quoting lines from it, and singing the songs...
15
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
SOO Kool! Johnny Depp is great in this movie, and it's nothin like the orginal, he made a new one without spoling the orginal
16
Michael Jackson - Moonwalker 1988,  G)
Michael Jackson - Moonwalker
MJ.... is the reason I watched this. I love it, and it's got awesome songs on there... back when MJ was hot.
17
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
I used 2 b scared of the Wicked Witch in this movie... but now I can handle it. It's such a cool film, truly a classic.
18
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
Ohh man... I LOVE this movie. Mainly coz of the um.. homosexual themes, but also it's got a great storyline and hot men gettin it on! The endings to sad tho!
19
Saturday Night Fever 1977,  R)
Saturday Night Fever
Johnny!! I love him:) He looks so sexy in this movie, i'd dance wit him fo sho.
20
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Love this movie.. heaps of blood and cutting off limbs.. but so funny and entertaining. Just dont recommend it to kids tho..
21
East of Eden 1955,  PG)
East of Eden
James Dean's first movie role... damn he looks fine in this movie too! It's a pretty good movie... but I only watched it for Jimmy
22
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Johhny and Orlando......need it say more....
23
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
My sis loves this movie.. I used to hate it.. until i discovered Frodrich. Amazing how my whole perception of this movie changed when I dsicovered a hot guy... now I love it and all the songs... and baggin that crazy Nazi
24
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
Oooh I LOVE this movie! Hugh Grant is sooo good in it, plus it's heaps funny!
25
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
I've always loved this movie... back in my day I used to watch it all the time. It's so perfect with the music and laughter...
26
Billy Madison 1995,  PG-13)
Billy Madison
Gotta love it... I can quote this movie whenever I get the chance... its too funny.
27
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
This movie is so gooood.. and real cute and heaps funny!! :D Plus its got some pyscho dude in it...
28
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Shit i lurve dis movie! Lost Doggz in it!!!!! -That'll be Nigel with the Brie!!!!!!!!!!!! Hahah Sexy Charlie
29
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
S-S-STTONERSS!!! Bahaah.... and David Krumholtz is in it!!
30
Scary Movie 2 2001,  R)
Scary Movie 2
Lol I LOVE it! My fave out of all of the scary movies... its got Tim Curry in it... plus 'Take my strong hand, child!"
31
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
Scary Movie 3
Yeah it bags Michael Jackson... but its funny!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments