My Favorite Movies


  1. arh1361
  2. Alireza

my favorite movies

  arh1361's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
2
Pulp Fiction 1994,  R)
3
The Departed 2006,  R)
4
Sin City 2005,  R)
5
Little Miss Sunshine 2006,  R)
6
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
7
American Beauty 1999,  R)
8
The Apartment 1960,  Unrated)
9
Apocalypto 2006,  R)
10
Babel 2006,  R)
11
Big Fish 2004,  PG-13)
12
Casablanca 1942,  PG)
13
Cinderella Man 2005,  PG-13)
14
Crash 2005,  R)
15
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
16
Eyes Wide Shut 1999,  R)
17
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
18
Fracture 2007,  R)
19
Gone With the Wind 1939,  G)
20
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
21
The Illusionist 2006,  PG-13)
22
L.A. Confidential 1997,  R)
23
The Last King of Scotland 2006,  R)
24
The Lives of Others 2006,  R)
25
Miami Vice 2006,  R)
26
Munich 2005,  R)
27
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
28
The Pianist 2002,  R)
29
The Prestige 2006,  PG-13)
30
Ratatouille 2007,  G)
31
Reservoir Dogs 1992,  R)
32
Walk the Line 2005,  PG-13)
33
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)
34
Michael Clayton 2007,  R)
35
No Country for Old Men 2007,  R)
36
V for Vendetta 2006,  R)
37
American Gangster 2007,  R)
38
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
39
Atonement 2007,  R)
40
Léon (The Professional) 1994,  R)
41
Juno 2007,  PG-13)
42
Persepolis 2007,  PG-13)
43
The Godfather 1972,  R)
44
The Terminal 2004,  PG-13)
45
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
46
The Godfather, Part II 1974,  R)
47
The Godfather, Part III 1990,  R)
48
16 Blocks 2006,  PG-13)
49
Dead Poets Society 1989,  PG)
50
21 Grams 2003,  R)
51
Apocalypse Now 1979,  R)
52
American History X 1998,  R)
53
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments