My Favorite Movies


  areely's Rating My Rating
1
The Green Mile 1999,  R)
2
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
3
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
4
La Vie en Rose (La Mome) 2007,  PG-13)
5
Notes on a Scandal 2006,  R)
6
Changeling 2008,  R)
7
Sophie's Choice 1982,  R)
8
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
9
Who's Afraid of Virginia Woolf? 1966,  R)
10
Revolutionary Road 2008,  R)
11
My Sister's Keeper 2009,  PG-13)
12
Sleepers 1996,  R)
13
Gone With the Wind 1939,  G)
14
Chicago 2002,  PG-13)
15
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
16
Steel Magnolias 1989,  PG)
17
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
18
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 1997,  PG-13)
19
Interview with the Vampire 1994,  R)
20
Boys Don't Cry 1999,  R)
21
Australia 2008,  PG-13)
22
Misery 1990,  R)
23
Scent of a Woman 1992,  R)
24
Mr. Brooks 2007,  R)
25
Forrest Gump 1994,  PG-13)
26
The Pianist 2002,  R)
27
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
28
Girl, Interrupted 1999,  R)
29
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
30
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
31
Angela's Ashes 1999,  R)
32
The Way We Were 1973,  PG)
33
The Holiday 2006,  PG-13)
34
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
35
Pan's Labyrinth 2006,  R)
36
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
37
Eastern Promises 2007,  R)
38
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
39
In the Name of the Father 1993,  R)
40
There Will Be Blood 2007,  R)
41
The Illusionist 2006,  PG-13)
42
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
43
Road to Perdition 2002,  R)
44
Sense and Sensibility 1995,  PG)
45
The Shawshank Redemption 1994,  R)
46
Philadelphia 1993,  PG-13)
47
Julie & Julia 2009,  PG-13)
48
Finding Neverland 2004,  PG)
49
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) 2008,  PG-13)
50
Mrs. Henderson Presents 2005,  R)
51
Terms of Endearment 1983,  PG)
52
Little Women 1994,  PG)
53
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
54
All About Eve 1950,  PG)
55
The Chorus (Les Choristes) 2004,  PG-13)
56
The Godfather, Part II 1974,  R)
57
Die Fälscher (The Counterfeiters) (The Counterfeiter) 2007,  R)
58
Inglourious Basterds 2009,  R)
59
The Girl with the Dragon Tattoo 2009,  R)
60
Doubt 2008,  PG-13)
61
The Prince of Tides 1991,  R)
62
Walk the Line 2005,  PG-13)
63
The Reader 2008,  R)
64
A Bronx Tale 1993,  R)
65
American Beauty 1999,  R)
66
It Happened One Night 1934,  Unrated)
67
Music of the Heart 1999,  PG)
68
Fargo 1996,  R)
69
What Happens in Vegas 2008,  PG-13)
70
Babel 2006,  R)
71
Atonement 2007,  R)
72
Eight Below 2006,  PG)
73
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
74
Gladiator 2000,  R)
75
Cabaret 1972,  PG)
76
Flatliners 1990,  R)
77
Pay It Forward 2000,  PG-13)
78
Singin' in the Rain 1952,  G)
79
Brothers 2009,  R)
80
Quills 2000,  R)
81
Schindler's List 1993,  R)
82
Match Point 2005,  R)
83
Jakob, der Lügner (Jacob the Liar) 1975,  Unrated)
84
Il y a Longtemps que Je T'aime (I've Loved You So Long) 2008,  PG-13)
85
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
86
The Notebook 2004,  PG-13)
87
Mermaids 1990,  PG-13)
88
A Time to Kill 1996,  R)
89
Little Miss Sunshine 2006,  R)
90
Shutter Island 2010,  R)
91
The Godfather 1972,  R)
92
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
93
The Silence of the Lambs 1991,  R)
94
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
95
Midnight Express 1978,  R)
96
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
97
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
98
The Bucket List 2007,  PG-13)
99
Los Abrazos Rotos (Broken Embraces) (Broken Hugs) 2009,  R)
100
The Godfather, Part III 1990,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments