My Favorite Movies
| ardiaz23's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Rocky Balboa 2006, PG) |
|
| 2 |
Rocky IV 1985, PG) |
|
| 3 |
Rocky III 1982, PG) |
|
| 4 |
Lock Up 1989, R) |
|
| 5 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 6 |
Rambo (Rambo IV) 2008, R)
What can I say....Stallone is the man. Too bad he didn't say "Long Time," I was really looking forward to hearing him say it after watching the trailers. Paul Schulze's character really pissed me off during the movie and I wish he died. For all the critics that hate this movie of course...critics love movies like No Country For Old Men or There Will Be Blood... |
|
| 7 |
First Blood (Rambo: First Blood) 1982, R) |
|
| 8 |
Rambo: First Blood Part II 1985, R) |
|
| 9 |
Rambo III 1988, R) |
|
| 10 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 11 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 12 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 13 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 14 |
Waiting 2005, R) |
|
| 15 |
Harold & Kumar Go to White Castle 2004, R) |
|
| 16 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 17 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 18 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 19 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 20 |
Live Free or Die Hard 2007, PG-13) |
|
| 21 |
Die Hard 3: With a Vengeance 1995, R) |
|
| 22 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 23 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 24 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 25 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 26 |
Knocked Up 2007, R) |
|
| 27 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 28 |
Matchstick Men 2003, PG-13) |
|
| 29 |
Out of Time 2003, PG-13) |
|
| 30 |
Blade 1998, R) |
|
| 31 |
The In-Laws 2003, PG-13) |
|
| 32 |
Constantine 2005, R) |
|
| 33 |
Kiss of the Dragon 2001, R) |
|
| 34 |
Rumble in the Bronx 1996, R) |
|
| 35 |
Final Fantasy VII - Advent Children 2005, PG-13) |
|
| 36 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 37 |
Déjà Vu 2006, PG-13) |
|
| 38 |
The Chronicles of Riddick 2004, PG-13) |
|
| 39 |
Derailed 2005, R) |
|
| 40 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 41 |
American History X 1998, R) |








































