My Favorite Movies


  ArcticFoxxx's Rating My Rating
1
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
You gonna go watch the movie or just stand there and bleed?
2
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
In Tyler we trust... Amen
3
Men At Work 1990,  PG-13)
Men At Work
It's old school... It's stupid yet it still kicks ass
4
The Prophecy 1995,  R)
5
The Prophecy II: Ashtown 1998,  R)
6
The Prophecy 3: The Ascent 2000,  R)
7
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
great storyline and was done really well
8
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
9
X-Men 2000,  PG-13)
10
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
11
Point Break 1991,  R)
Point Break
old school
12
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
Mad!
13
The Terminator 1984,  R)
14
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
15
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
Nuts... Go Quentin
16
The Salton Sea 2002,  R)
The Salton Sea
A movie not well known people are missing out
17
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Another great film all the actors are great in this was done real well I LOVE LEON
18
Taking Lives 2004,  R)
19
The Departed 2006,  R)
20
Highlander 1986,  R)
21
The Ninth Gate 1999,  R)
22
Paycheck 2003,  PG-13)
Paycheck
Great movie and I'm not Affleck fan... Great plot you are intrigued straight away
23
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
One of the best movies ever made! I highly recommend this one it's a must see!
24
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
The Long Kiss Goodnight
Old school yet a great action movie
25
The Transporter 2002,  PG-13)
26
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Loved it
Great movie
Great plot
27
Demolition Man 1993,  R)
28
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
Go and watch this movie "Squeeze in if you can. Left leg, right leg, your body will follow. They call it walking"
29
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
30
The Matrix 1999,  R)
31
Fallen 1998,  R)
32
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Great movie
33
Arlington Road 1999,  R)
Arlington Road
Great story line good twist
34
K-PAX 2001,  PG-13)
35
The Last Boy Scout 1991,  R)
The Last Boy Scout
Heaps of action lots of attitude and a few laughs also
36
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
I'm not one for cartoons or clay people or whatever but was heaps cute actually had a story line and Johnny Depp's voice what more could you want ;)
37
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
How can anyone not love it?
38
Adaptation 2002,  R)
39
Déjà Vu 2006,  PG-13)
40
The One 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments