My Favorite Movies


  1. archibald083
  2. archie

Well I'm working at Narciso academy as a full time librarian. i love my work. don't ever say I'm a bookworm in person, but when you get to know me better. i know and you know well have a great time! together. I also love watching movies. books are also good that is where you'll know that some of the part in the movie are not that fully understandable.

HYBRID THEORY - AND ONE LYRIC
Where should I start
Disjointed heart
I?ve got no commitment
To my own flesh and blood
Left all alone
Far from my home
No one to hear me, to heal my ill heart, I
Keep it locked up inside

Cannot express
To the point I?ve regressed
If anger?s a gift, then I guess I?ve been blessed, I
Keep it locked up inside
Keep my distance from your lies

It's too late to love me now
You helped me to show me
It's to late to love me now
You don't take a word in

Breaking a part of my heart to find release
Taking you out of my blood to bring me peace
Breaking a part of my heart to find release
Taking you out of my blood to bring me peace

Breaking a part of my heart to find release (Break)
Taking you out of my blood to bring me peace (Me)
Breaking a part of my heart to find release (Too)
Taking you out of my blood to bring me peace

Keep it locked up inside
Keep my distance from your lies

Breaking a part of my heart to find release (Break)
Taking you out of my blood to bring me peace (Me)
Breaking a part of my heart to find release (Too)
Taking you out of my blood to bring me peace
Breaking a part of my heart to find release
Taking you out of my blood to bring me peace
Breaking a part of my heart to find release
Taking you out of my blood to bring me peace

Keep my distance
Keep my distance
Keep my distance
Keep my distance

Spit drips from the jaw of the witless witness
Cryptic colloquialism shifts your midrift
Dark all I do embark the shadows
Involved with my thought catalog, analogue, rap catalog
Keep my distance, and fear resistance, hurt by persistence
The twisted web of tangled lies
Strangles my hope to waste and numbs the taste
And I'm forced to face these hate crimes
Against the state of being
Feeling the weight-less-ness pressed between the ceiling
Reeling around room
Riding a bubble of sound proof
It's the frequency making you
S-Shake with every boom
Involuntary muscle contraction
Ignoring and drinking musical gas fume euphoria
The sound pounds to make the dead flush
To have you a head rush with red thoughts and said stuff

  archibald083's Rating My Rating
1
The Spiderwick Chronicles 2008,  PG)
The Spiderwick Chronicles
this one of the best in term of simple and creativity!
2
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
simply the best movie version of narnia!
3
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
simply the best movie version of narnia!
4
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader
simply the best movie version of narnia!
5
Chronicling Narnia: The C.S Lewis Story 2005,  Unrated)
6
C.S. Lewis: Beyond Narnia 2005,  Unrated)
C.S. Lewis: Beyond Narnia
i think this in a book format? but it still the best in book format!!
7
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
yeah!! kill or be killed
8
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
one of the best successful anime in the final fantasy series!!
9
Last Order: Final Fantasy VII 2005,  Unrated)
Last Order: Final Fantasy VII
one of the best successful anime in the final fantasy series!!
10
Biohazard: Degeneration (Resident Evil: Degeneration) 2008,  R)
Biohazard: Degeneration (Resident Evil: Degeneration)
yeah!! i like it and love it more because of the sheer evil in every resident evil series!!!
11
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
one of the best movie version!!
12
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
i didn't met my expectation this! one@
13
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
one of the best movie version!!
again!
14
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
wooohooo!! flash back from the past@
15
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
Star Trek - Nemesis
yeah! one again!
16
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
Star Trek V - The Final Frontier
yeah! one again!
17
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
yeah! one again!
18
Superman 1978,  PG)
Superman
yeah! one again!
19
Superman II 1981,  PG)
Superman II
yeah! one again!
20
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
Superman IV: The Quest for Peace
yeah! one again!
21
Superman II: The Richard Donner Cut 2006,  PG)
Superman II: The Richard Donner Cut
yeah! one again!
22
Superman III 1983,  PG)
Superman III
yeah! one again!
23
Superman: Doomsday 2007,  PG-13)
Superman: Doomsday
yeah! one again! this one where superman died but did not. woooot
24
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
nice one with the joker@@hahahaha
25
The Final Destination 2009,  R)
The Final Destination
this one hell of a mivie to see!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments