My Favorite Movies
| Archangel1969's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 2 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 3 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 4 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 5 |
Castaway 1986, R) |
|
| 6 |
The Crow 1994, R)
Brandon Lee--God rest his soul! Check out Brandon Lee's final movie. This is something you don't want to miss! Brandon plays Eric Draven whose soul is carried back to Earth to bring justice to the people who killed him and his girlfriend. It is a great story with a great final interview with Brandon! |
|
| 7 |
The Crow: City of Angels 1996, R) |
|
| 8 |
The Crow: Stairway to Heaven , G) |
|
| 9 |
The Shining 1980, R) |
|
| 10 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 11 |
Stand by Me 1986, R) |
|
| 12 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 13 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 14 |
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003, R) |
|
| 15 |
A Perfect Murder 1998, R) |












