My Favorite Movies


  ArcAngelys's Rating My Rating
1
Suspiria 1977,  R)
Suspiria
First part of a 3 part series. Hella good
2
Inferno 1999,  R)
Inferno
Part 2 of the 3 part saga. It's getting grosser. hehe
3
La Terza Madre (Mother of Tears: The Third Mother) 2007,  R)
La Terza Madre (Mother of Tears: The Third Mother)
OMG. Pass the fingernails please.
4
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
Cult classic that will scare the pants off ya. lol
5
Lifeforce 1985,  R)
Lifeforce
Talk about a hottie in this one. And it's a kewl vampire movie with a twist
6
Shortbus 2006,  Unrated)
Shortbus
I loved this movie, it was raunchy, funny, touching, and full of hot male sex. It should be x rated, cause it shows it all. Yee Haw
7
Babylon 5: In the Beginning 1998,  Unrated)
8
Babylon 5: A Call to Arms 1999,  Unrated)
9
Babylon 5: The Gathering 1993,  Unrated)
10
Babylon 5: Thirdspace 1998,  Unrated)
11
Babylon 5: The Lost Tales 2007,  Unrated)
12
Babylon 5: The River of Souls 1998,  Unrated)
13
Babylon 5: The Legend of the Rangers: To Live and Die in Starlight 2002,  Unrated)
14
C.H.U.D. (Chud) 1984,  R)
C.H.U.D. (Chud)
This movie is like swallowing your own vomit. Cheesy B rated film. I did not like it at first but it tends to grow on you like a seed wart. The creatures are good, and lord help us if our gov is mixed up in some crazy shit like this. lol
15
Class of Nuke 'Em High 1986,  R)
Class of Nuke 'Em High
This is an off the wall horror movie. I went ape shit watching it. It was funny, disgustingly gross, and made me think twice about eating the spaghetti and meatballs that were sitting in front of me. It's well worth watching if you love the twisted side of horror movies. The other 2 parts of the movie I have not watched yet, but I am going to buy the whole series.
16
The Monolith Monsters (Monolith) 1957,  PG)
The Monolith Monsters (Monolith)
This is a classic in horror movies. Leave it to a kid to get the rocks rolling. OMG
17
Island of Terror (Night of the Silicates) (The Creepers) 1966,  Unrated)
Island of Terror (Night of the Silicates) (The Creepers)
I was just a kid when I first seen this movie. It scared me half to death. The sound these creatures make grate on your nerves and gave me the heeby jeebies the whole trip thru the movie.
18
Squirm 1976,  R)
Squirm
This was another unsettling movie, I watched as a kid. Talk about nature going wild. And to think these critters are for real.
19
Jeepers Creepers 2001,  R)
Jeepers Creepers
This is a classic. Whatever this thing is, it's meaner than a junk yard dog. And keeps coming back. I truly enjoyed this movie and hope they make a third and fourth installment to this series.
20
Jeepers Creepers 2 2003,  R)
Jeepers Creepers 2
Second part of a true creepy show. Pass the fingernails please. lol. After 20 years it came back. Can't wait for 20 years to pass to see it fill it's gluttony for human flesh.
21
The Blob 1958,  Unrated)
The Blob
Old horror movies, what they did not have in technology they still had a way of being unsettling. This is a cheesy movie, but for it's time it was enough to make folks shift around in their seats.
22
Beware! The Blob (Son of the Blob) 1972,  PG)
Beware! The Blob (Son of the Blob)
This is the sequel to the first movie. The ideas they come up with to make a movie. hehehe. Yes I even liked this movie as well.
23
The Blob 1988,  R)
The Blob
The name and date has changed but the upgrade is kewl. Oh the stuff they used in the first movie? Was it that stuff that kids love to have, fart putty? LOL
24
Cleopatra 1963,  G)
Cleopatra
I'm a huge fan of ancient history, myths, legends, old wives tales and folklore. This movie had some of the most beautiful sets I have ever seen. Elaborate costumes and a pageantry egypt had during the rise of it's culture. Elizabeth Taylor is awesome in playing her role. An artist who will be treasured from today thru all eternity.
25
Feast 2006,  R)
Feast
This is a whacked movie. Kinda cheesy but gory. I enjoyed it. lol
26
Feast II: Sloppy Seconds 2008,  R)
Feast II: Sloppy Seconds
This movie had me rollin on the floor. I laughed so hard I nearly pee'd my pants. It is humorous and gross as hell. There are some scenes in here that will turn your stomach. But it is one of my all time favorites. Brings a whole new meaning to dark gov projects. :)
27
Feast 3: The Happy Finish 2008,  R)
Feast 3: The Happy Finish
This is the last installment in the gore fest trilogy of Feast. It follows the story line and picks up where Feast 2 left off. ONce again I laughed till I cried. And had to grab a bucket cause there are some scenes kids should not see. This movie is as gross as a hickey on a hemorrhoid. Imagine in a movie series have you ever seen a complete human head eaten and pass thru the body to be shit out? This is one for the classics in HORROR.
28
From Beyond 1986,  R)
From Beyond
H. P. Lovecraft the prophet of the Cthulhu Mythos. Friends with Lord Byron, Edgar Allen Poe, and Bram Stoker, Mary Shelley. Tormented with the arcane knowledge he dreamed. Addicted to laudanum. Founder of the Cult of the Ancient Ones. The Old Gods. Inspiration for the book of the black earth. The Necronomicon. A true visionary in the art of Horror. This movie is just a taste of the nightmare. Considering the time in which he lived. The dark mind of H. P. Lovecraft gives us a hint of truth. We live in one universe, there are things unseen always around us!!!
29
Pulse 2006,  PG-13)
Pulse
First part of a 3 part series. I am a fan of Ian Somerhalder. Wow.
30
Ghost in the Machine 1993,  R)
Ghost in the Machine
This movie is another classic. I was riveted to the tv. Can others see what we are doing in the room where our tv is? Anyone who can access the myriad of components in a tv now? After all we sit in front of a image creator. Is it possible for with the technology today. For computer whizz masters, or the government cannot view us and what is going on in our homes? Even hear us in another room, with the tv off? OMG what a scary thought? roflmao
31
Pulse 1988,  PG-13)
Pulse
The original pulse. Now there are 3 other movies called pulse. But this movie has nothing to do with the dead people who want to come back. This is another in the scary scenerio of Ghost In The Machine. Another classic. This is truly creepy.
32
Subspecies 1991,  R)
Subspecies
Do you want the creepy show? Do you like the dark side of the vampire? Then this one is for you. It's not pretty. It's the bottom line of Blood Lust. Vampires are always thought as romantic, sensual, decadence, to me this has been the true horror of a vampire, and it's just the first in a series of awesome movies of the master of the leech. I am the drinker of blood. I am vampire. I exist because of U. In any other truth. The bible says... The LIfe Is In The Blood! :)
33
Bloodstone: Subspecies II 1993,  R)
Bloodstone: Subspecies II
Hungry for more? This is one of the ultimate classics in vampire movies. The second part of the series. Blood slurpers. The legend is, the first vampire was created from drinking the blood of a demon. Which gave that which was living the only means to become immortal. After mankind ate of the tree of knowledge of good and evil, instead of eating of the tree of life. It was the ulitmate chance in the scenerio of what we call eternity. The means to over come the curse. Upon eating the fruit, you have brought death, that man shall surely die. Man is alotted so many years and then he dies. Was it Dagon, Azathoth, Asmodeaus? Lucifer? Was it another of the 300,000 angels cast from heaven when the battle started? From mesopotamia the fallen came to earth, and taught mankind, arcane knowledge, magick, sorcery, necromancy, witchcraft. From one of the fallen started the legacy of the vampire.
34
Bloodlust: Subspecies III 1993,  R)
Bloodlust: Subspecies III
JUST WATCH IT!!!! YOU WILL SEE WHY I WAS CAPTIVATED BY THE FIRST SUBSPECIES. AND THERE IS MORE TO COME....
35
Subspecies 4: Bloodstorm 1998,  R)
Subspecies 4: Bloodstorm
Horror...Does that make you? Or Me Evil, cause we like to look @ wicked & scary movies like these? DAMN I was mesmerized from the second movie. This was the Ultimate Anne Rice on crack. rofl.
I loved this movie, and all it's parts. I have been a fan of vampires for long time. This movie was the best in scary to me,,, The only other vampire myth was born from the books of Brian Lumley. Read of him? 16 text of the Vampire Mythos, starting with the, Necroscope series begins the mega series of a myth bigger and better than anne rice. The shit that can haunt you while you are asleep.
Can I say Scary Shit? And this series ended here. PLEASE GIVE US MORE OF SUBSPECIES?

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments