My Favorite Movies


  arashxak's Rating My Rating
1
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989,  NC-17)
2
Mulholland Drive 2001,  R)
3
Die Bitteren Tränen der Petra von Kant (The Bitter Tears of Petra Von Kant) 1972,  R)
4
A Zed and Two Noughts 1985,  R)
5
Der Amerikanische Freund (The American Friend) 1977,  Unrated)
6
Flandersui Gae (Barking Dogs Never Bite) (Flanders' Dog) 2000,  Unrated)
7
Straw Dogs 1971,  R)
8
Belle de Jour 1967,  R)
9
El Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) 1962,  Unrated)
10
Ostre Sledované Vlaky (Closely Watched Trains) 1966,  Unrated)
11
Trainspotting 1996,  R)
12
Memories of Murder (Salinui chueok) 2003,  Unrated)
13
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
14
Bring Me the Head of Alfredo Garcia 1974,  R)
15
Velvet Goldmine 1998,  R)
16
Eraserhead 1977,  R)
17
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
Hedwig and the Angry Inch
Prodigious & fascinating, One of those movies that I can't find the right words to describe it, Far better that Mitchell's sex film project,Shortbus, & ofcourse has an amazing soundtrack, Just watch it with and open mind
18
Donnie Darko 2001,  R)
19
Requiem for a Dream 2000,  R)
20
Y Tu Mamá También 2001,  R)
21
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
22
The Third Man 1949,  Unrated)
The Third Man
I usually find something annoying in famous classics but this one is an exception, I mean it's not just a great movie it's almost flawless & delivers everything perfectly imo, Excellent work from Reed & Greene
23
La Finestra di fronte (Facing Windows) 2003,  R)
La Finestra di fronte (Facing Windows)
What a brilliant movie, Touching & mind-blowing, Simply superb with great perfs & a beautiful music score, Interesting portrayal of realistic characters, A movie that manages to be emotional without falling into trite sentimentalism, A movie I won't forget easily
24
Shi gan (Time) 2007,  Unrated)
Shi gan (Time)
I know Shi gan deals with insecurity & lack of identity &... but I think the main point is accepting the passage of time & the fact that nothing lasts forever, The best I've seen by Kim Ki-duk along with 3-Iron
25
The Happiness of the Katakuris 2001,  R)
The Happiness of the Katakuris
I admit I haven't seen many musicals & I don't intend to but this one is right up there along with Hedwing and the Angry Inch as my favourite musicals of all time, My first Takashi Miike (Audition) was really disappointing so it took me so long to see this & Gozu but these two made me want to see his other movies
26
I Want You (Beloved) 1998,  R)
I Want You (Beloved)
Brilliant, Great story,great performances,beautiful shots & ... The best I've seen by Winterbottom
27
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997,  R)
28
Arizona Dream 1993,  R)
29
Mother (Madeo) 2009,  R)
Mother (Madeo)
Gets better & better the more I think about it, It succeedes in many levels & not only in portraying the crude instincts of human beings, Hye-ja's extraordinary performance is very important in the film's success, Another Masterpiece by Joon-ho
30
Naked Lunch 1991,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments