My Favorite Movies


  arantesisa's Rating My Rating
1
8 1/2 1963,  Unrated)
2
L'Eclisse 1962,  Unrated)
3
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) 1960,  Unrated)
4
East of Eden 1955,  PG)
5
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
6
The Godfather, Part II 1974,  R)
7
Taxi Driver 1976,  R)
8
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
9
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
10
Trainspotting 1996,  R)
11
Fight Club 1999,  R)
12
Before Sunrise 1995,  R)
13
Before Sunset 2004,  R)
14
Gone With the Wind 1939,  G)
15
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
16
Lost In Translation 2003,  R)
17
Volver 2006,  R)
18
Paris, Texas 1983,  R)
19
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
20
Chinatown 1974,  R)
21
The Godfather 1972,  R)
22
Last Tango in Paris 1972,  NC-17)
23
Magnolia 1999,  R)
24
Europa (Zentropa) 1991,  R)
25
On the Waterfront 1954,  Unrated)
26
De Battre mon Coeur s'est Arrêté (The Beat That My Heart Skipped) 2005,  Unrated)
27
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
28
21 Grams 2003,  R)
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
30
Pulp Fiction 1994,  R)
31
New York, New York 1977,  PG)
32
Bonnie and Clyde 1967,  R)
33
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
34
Memento 2000,  R)
35
Breakfast on Pluto 2005,  R)
36
Splendor in the Grass 1961,  Unrated)
37
GoodFellas 1990,  R)
38
Apocalypse Now 1979,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments