My Favorite Movies


  aracroix's Rating My Rating
1
Shrek 2001,  PG)
Shrek
luv this movie
2
Shrek 2 2004,  PG)
3
Shrek the Third 2007,  PG)
4
Scary Movie 2 2001,  R)
Scary Movie 2
This shit really funny, i laughed till i pee (literally)
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
6
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
exhilerating
7
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
8
The Neverending Story 1984,  PG)
9
The Neverending Story II: The Next Chapter 1990,  PG)
10
The NeverEnding Story III - Escape From Fantasia 1994,  G)
11
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
marvels fist family of superheors, to die for, ended shitty thoughy
12
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
its a must see. too short though
13
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
love it
14
White Men Can't Jump 1992,  R)
15
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
16
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
17
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
brilliant
18
Love and Basketball 2000,  PG-13)
19
Beaches 1988,  PG-13)
Beaches
loved this movie, showed the true power of friendship. i'm not ashamed to say a lil tear ran at the end when that song (never remember the name) playe while bette was heading to ampitheatre for a show.
20
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
the movie itself was 3 stars but AEROSMITH gave it the other 2.lol just kidding but that song did have a lot to do with the effect the movie had on us. The love scenes wit ben & liv classic (now where have i seen that already hmmmmmmmmmm) Great Movie. (6 stars+3thumbs up+1toe=Armageddon)
21
Deep Impact 1998,  PG-13)
Deep Impact
Amazing. Morgan, Tea, Elijah, Robert even Blair Underwood. I wanted to cry when the parents gave the baby up. Boy did that kid rode that scooter for his life. Tea died on the beach with her dad, how touching. (sob). Did you see the statue of liberty's head bobbing aroung new york.
22
Zodiac 2007,  R)
23
Solaris 2002,  PG-13)
Solaris
i loved this movie...haven't seen it in about five years
24
Bulletproof Monk 2003,  PG-13)
25
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
this is one of my favourite movies...very emotional, inspirational

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments