My Favorite Movies
Not necessarily in this order.
| aqintactus's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Gone Baby Gone 2007, R) |
|
| 2 |
The Dark Knight 2008, PG-13)
This is honestly probably the definitive superhero movie. It features a twisted joker, who is much more authentic than the cute & cuddly Jack Nicholson Joker. Heath Ledger's last performance is one of his greatest if not the greatest. |
|
| 3 |
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) , Unrated)
A somewhat faithful adaption of the brilliant manga. The best parts of the movie are Ryuk, brilliantly and faithfully animated, and Ken'ichi Matsuyama's brilliant job as L. The movie maintains the twists and suprises of the manga, while adding a few parts of the story to make it more viewer friendly as an hour-and-a-half movie. |
|
| 4 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 5 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 6 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 7 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 8 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 9 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 10 |
Metal Gear Solid 2012, Unrated) |
|
| 11 |
Karas: The Revelation 2005, Unrated) |
|
| 12 |
Karas: The Prophecy 2005, Unrated) |
|
| 13 |
Schindler's List 1993, R)
This is one of the greatest tragic movies of all freaking time. |
|
| 14 |
Bleach: The Movie 2: The Diamond Dust Rebellion 2007, Unrated) |
|
| 15 |
Star Trek 2009, PG-13) |















