Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  aprillourdes's Rating My Rating
1
La Pių bella serata della mia vita (The Most Wonderful Evening of My Life) 1972,  PG)
2
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
unconditional love..
3
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
4
The Notebook 2004,  PG-13)
5
Pulp Fiction 1994,  R)
6
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
8
Forrest Gump 1994,  PG-13)
9
The Matrix 1999,  R)
10
Finding Nemo 2003,  G)
11
Braveheart 1995,  R)
12
Grease 1978,  PG)
13
Transformers 2007,  PG-13)
14
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
15
Pretty Woman 1990,  R)
16
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
17
A Walk to Remember 2002,  PG)
18
The Shawshank Redemption 1994,  R)
19
The Godfather 1972,  R)
20
The Departed 2006,  R)
21
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
22
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
23
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
24
Saving Private Ryan 1998,  R)
25
Love Actually 2003,  R)
26
The Green Mile 1999,  R)
27
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
28
Back to the Future 1985,  PG)
29
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
30
Remember the Titans 2000,  PG)
31
I Am Sam 2001,  PG-13)
32
Mystic River 2003,  R)
Mystic River
anger clouds judgement.
33
Revolutionary Road 2008,  R)
34
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
35
The Bucket List 2007,  PG-13)
36
Mr. Holland's Opus 1995,  PG)
37
Schindler's List 1993,  R)
38
Philadelphia 1993,  PG-13)
39
Good Will Hunting 1997,  R)
40
When Harry Met Sally 1989,  R)
41
Armageddon 1998,  PG-13)
42
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
43
The Sound of Music 1965,  G)
44
Patch Adams 1998,  PG-13)
45
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
46
Secondhand Lions 2003,  PG)
47
Pay It Forward 2000,  PG-13)
48
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
49
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita č bella)
my favorite! for all seasons, for all reasons!
50
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
its amazing how agile she is.hehehe!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments