My Favorite Movies


  aprilkaizen's Rating My Rating
1
Sliding Doors 1998,  PG-13)
Sliding Doors
This is a great movie to watch if you happen to be feeling a bit lost in your relationship...gives a great perspective and Paltrow is amazing at showing her ability to appear lost and depressive, all the while maintaining her charm.
2
Gattaca 1997,  PG-13)
Gattaca
I love the theme of this movie. A perfect society and the pains that one would take to be in that circle...Jude Law was very convincing...can't say that much for Thurman though.
3
Onegin 1999,  R)
Onegin
I love the ballroom shots in this flick. Fiennes is perfect in this role as a cold hearted man of taste. I liked the transformation of the Tyler character...and the portrayal of loves' pain is exquisite....bring kleenex.
4
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Spacey fan? Spacey in a lycra bike shirt, all rippled and standing in his kitchen..wow! the bit with the neighbour boy was funny as hell...a little creepy with the young girl though.
5
Dirty Pretty Things 2002,  R)
Dirty Pretty Things
An interesting and sometimes humourous look at the struggles of illegal immigrants. Well acted by the main characters and very well directed....a quiet film.
6
A River Runs Through It 1992,  PG)
A River Runs Through It
I am a big fan of this one. As a kid, fishing was my thing. Pay close attention to the river shots...you can see the tiny bugs on the water. Pitt must be a pretty good fisherman after filming this one. I love Redford for making this movie.
7
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
I know....I totally chicked out on this rating, but hey...I'm a chick. Sue me! lol
8
Chicago 2002,  PG-13)
9
Dreamgirls 2006,  PG-13)
10
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
The loved the concept...great entertainment that makes you think.
11
My Dog Skip 1999,  PG)
12
A Good Year 2006,  PG-13)
A Good Year
Ah....beautiful and moving. Crowe is a treat to the eyes and his timing is perfect. Not everyone will love this...only those who feel a part of the visuals around them. I will buy this one for sure. I loved this line by Crowe "Well you know, we're English...born to rule and sacrifice".
13
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
Wow! What a treat it was. Everything positive that you have heard about this movie is true. The point is...don't try to take it all too seriously and just relax, chill, give yourself the time off to enjoy a feast for the eyes and a treat for the ears. Where it lacks somewhat in story, it more than makes up for in artistic value. Like everything Beatles (and I am certainly no expert), almost everything has more than one meaning. I loved, loved, loved the music! Watch for Dana Fuchs and her versions of "Helter Skelter" and "Don't let me Down", Joe Anderson's "Happiness is a Warm Gun", and Martin Luther's "While my Guitar Gently Weeps".

Evan Rachel Wood proves once again that being 20 does not mean that younger girls can't be taken seriously. She is poised and does not give us a hint of trying to overact this role. Similarly, Jim Sturgess allows us a peek into his controlled life of growing up fatherless in bleak surroundings.

This one is a keeper. I am sure that many of us will be shopping for it once it is released for sale, but don't wait for that. I would urge you to take this one in on the big screen and toe tap along with rest of the packed audience.
14
Once 2007,  R)
Once
This one is a simple little and unusual boy/girl story where unpredictability does not leave you empty. It is an Irish independent film with unknown actors who are fabulous musicians. The lead, Glen Hansard has the most raw and soulful guitar playing that I have heard (since David Gray). The piano work is beautiful as well. Apparently, the director set out to make a simple story and found himself in a full-length movie. I am so very glad he did.

The opening starts with a guy and his acoustic guitar. He plays popular music in the daytime and plays his own music at night. He belts out his tunes of love and loss and anger toward an ex-girlfriend. We see him at his day job, a Hoover repair man, at his father's shop. There is a very funny song about this in the movie. He is just one of those guys -he picks up a guitar, sings and plays with seemingly little thought put into it. His music builds and then builds some more, and then builds even higher. The highlights; in my opinion, are the opening song "Say it to my now", and the recording scene song "When your mind's made up".

The equally talented female lead Marketa Irglova is the piano player. She is a newly single mom, who is apparently trying to live up to the expectations of her slightly older estranged husband, who is back in the Czech Republic. We see her working at various jobs, being a mom and stealing some alone time at a local music shop, where the owner allows her some piano time.

Girl meets boy and we see sharing of stories of love, wonderful musical collaborations and some miscommunication. Sometimes a girl just needs a great friend, and sometimes a boy just needs to understand that having a great friend is just what he needs.

See it. The music is spellbinding and these musicians are real people, who can act quite well. This movie will leave you feeling uplifted and running for quickest way to get this music onto your iPod.
15
Dan in Real Life 2007,  PG-13)
Dan in Real Life
I am totally in love with this kind of movie. It is so nice to see that Peter Hedges is still making these. Here we have some real people with real issues and they are just trying to do their best and get by in the world. There are conflicts everywhere, between parent and child, brother and sibling, men and women and most importantly, human being with themselves.

Dan is a sad lovable despite himself widowed father of 3. He is trying to be happy, but struggling to find his way there. He meets a woman who sparks him and later finds out that it is his brother's girlfriend. There are some very funny scenes, but it is not a laugh out loud funny movie. Think "About a Boy", which is another of Peter Hedges movies and you get the idea.

If there were a flaw, I though it was the way that the Juliette Binoche character was portrayed. She was a little too perfect. It seemed at times that it was a Juliette love-in. I mean come on, the WHOLE family worshipped her. That was a little creepy.

Carrell, however, is perfect for this role and he gets the best lines. When he meets Marie (Binoche), she says to him "So, tell me about yourself" and he replies "I was born and I had a Bonanza lunchbox". What a fantastic line! He is so innocent. Another time Marie says to him "You don?t have to smile." And he replies "It's better than the alternative."

Listen for the music of Sondre Lerche and remember these two things:

"If you want to be completely honest, sing" and "When it comes to plans, plan to be surprised".

I will be looking for the chords to "Let me love open the door".
16
Sex and the City 2008,  R)
Sex and the City
Wow...this one has it all. It is glam, sad, funny as hell at times and nice and long. One of the few movies that I have seen in a long time that keeps the story going. Weird, but I would say it was worth twice the money...I know, how often does someone say that?

I never watched a single episode of the original TV show, but I loved this movie. Since I have the coolest girlfriends alive, I just knew that this would be fun, and it certainly did not disappoint.

If there is any advice that I can give, it would be this: "Go the washroom before the movie starts and don't order the large soda drink it once inside." This film is long - 2:15 long.

Bring your girlfriends and you will have plenty to talk about on the drive home.
17
Get Smart 2008,  PG-13)
Get Smart
This is the funniest thing that I have seen in a long time. I lovingly remember the TV series in reruns as a kid. I was expecting to be somewhat disappointed with this movie, but it was surprisingly laugh-out-loud funny. The whole theatre was in stiches, especially the two guys behind me. I love theatre laughter...it is so infectious. Steve Carell and Anne Hathaway were great together. 99 was the straight man for sure, but Steve...OMG, he was pure genius. It was easy to tell that Mel Brooks had his hand in on this one. This movie did not miss the mark, not even by "that much".
18
Things We Lost in the Fire 2007,  R)
Things We Lost in the Fire
I can't believe that I waited so long to watch this one. It sat on my shelf for weeks before I dusted it off. Del Toro was magnificent in this this; as was Berry and the kids. It is a story of tremendous loss and lfriendship. I loved the way that it was portrayed as being so very real. It may make you think about what you would do in a similar situation. Some broken things cannot be mended, but somethings can be partially replaced. This is not a feel good movie, but it is certainly a movie that will make you feel plenty.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments