My Favorite Movies
| Aprilj321's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 2 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 3 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 4 |
Juno 2007, PG-13) |
|
| 5 |
A Knight's Tale 2001, PG-13) |
|
| 6 |
Sixteen Candles 1984, PG) |
|
| 7 |
Night at the Museum 2006, PG) |
|
| 8 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 9 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 10 |
The Departed 2006, R)
If you like mob movies this is a must see. I saw it twice in the theater and can't wait for it to come out on DVD so I can watch it again. An amazing cast including Jack Nicholson, Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Mark Wahlberg, and Martin Sheen. My favorite is the totally suprising twist at the end. Its comedy, violence, romance, suspence and drama all rolled into one fantastic movie. |
|
| 11 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 12 |
High School Musical 2006, G) |
|
| 13 |
Jerry Maguire 1996, R) |
|
| 14 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 15 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 16 |
The Little Mermaid 1989, G) |
|
| 17 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 18 |
Cars 2006, G) |
|
| 19 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 20 |
Never Been Kissed 1999, PG-13) |
|
| 21 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 22 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 23 |
The Wedding Planner 2001, PG-13) |
|
| 24 |
Footloose 1984, PG) |
|
| 25 |
Ella Enchanted 2004, PG) |
|
| 26 |
Serendipity 2001, PG-13) |
|
| 27 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 28 |
Lethal Weapon 1987, R) |
|
| 29 |
Lethal Weapon 2 1989, R) |
|
| 30 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 31 |
Mr. Holland's Opus 1995, PG) |
|
| 32 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 33 |
Pretty in Pink 1986, PG-13) |
|
| 34 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 35 |
Field of Dreams 1989, PG) |
|
| 36 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 37 |
Weird Science 1985, PG-13) |
|
| 38 |
Meet the Parents 2000, PG-13) |
|
| 39 |
Independence Day 1996, PG-13) |
|
| 40 |
First Knight 1995, PG-13) |
|
| 41 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 42 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 43 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 44 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 45 |
Tin Cup 1996, R) |
|
| 46 |
Rudy 1993, PG) |
|
| 47 |
American Pie 1999, R) |
|
| 48 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 49 |
P.S. I Love You 2007, PG-13) |
|
| 50 |
Knocked Up 2007, R) |
|
| 51 |
Enchanted 2007, PG) |
|
| 52 |
Waitress 2007, PG-13) |
|
| 53 |
The Neverending Story 1984, PG) |
|
| 54 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 55 |
Grease 1978, PG) |
|
| 56 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 57 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 58 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 59 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 60 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 61 |
Speed Racer 2008, PG)
My daughters saw this movie in the theater and couldn't wait to rent it so the rest of us could watch it too. Being a speed racer fan I really liked it. The characters were well chosen and the story was pretty good. My favorite thing though was the colors. The mix of computer images and real people was amazingly done. The races were incredible and I only wish I had seen it in the theater with my girls. |
|
| 62 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 63 |
Aladdin 1992, G) |
|
| 64 |
Nanny McPhee 2006, PG) |
|
| 65 |
300 2007, R) |

































































