Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  april2323ky's Rating My Rating
1
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
The chemistry between Ryan Gosling and Rachel McAdams is outstanding!
2
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
Val Kilmer was great!!!
3
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
This is my favorite movie, Edward Norton is amazing.
4
Constantine 2005,  R)
Constantine
Gave me chills, it's a great movie.
5
Primal Fear 1996,  R)
Primal Fear
Another one of Edward Norton's great performances.
6
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
Who doesn't love this movie?????
7
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
8
Fight Club 1999,  R)
9
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
10
The Monster Squad 1987,  PG-13)
11
Weird Science 1985,  PG-13)
12
The Breakfast Club 1985,  R)
13
Fear 1996,  R)
14
Blow 2001,  R)
15
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
17
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
18
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
19
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
21
Underworld: Evolution 2006,  R)
22
Underworld 2003,  R)
23
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
26
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
27
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
28
Pretty Woman 1990,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments