Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  applezacs's Rating My Rating
1
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
2
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
3
Casablanca 1942,  PG)
4
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
5
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
6
The Breakfast Club 1985,  R)
7
In Her Shoes 2005,  PG-13)
8
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
9
The Fog 1980,  R)
10
Evolution 2001,  PG-13)
11
Shaun of the Dead 2004,  R)
12
The Butterfly Effect 2004,  R)
13
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
14
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
15
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
16
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
18
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
19
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
20
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
21
Spellbound 1945,  Unrated)
22
Vertigo 1958,  PG)
23
North by Northwest 1959,  Unrated)
24
Little Miss Sunshine 2006,  R)
25
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
26
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
27
Monsters, Inc. 2001,  G)
28
Sleeping Beauty 1959,  G)
29
The Princess Diaries 2001,  G)
30
Scream 1996,  R)
31
Scream 2 1997,  R)
32
Scream 3 2000,  R)
33
The Ring 2002,  PG-13)
34
Saw 2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments