My Favorite Movies
| applered121's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 2 |
Beloved 1998, R) |
|
| 3 |
Jungle Fever 1991, R) |
|
| 4 |
Purple Rain 1984, R) |
|
| 5 |
Training Day 2001, R) |
|
| 6 |
Malcolm X 1992, PG) |
|
| 7 |
Out of Time 2003, PG-13) |
|
| 8 |
The Crying Game 1992, R) |
|
| 9 |
The Hurricane 1999, R) |
|
| 10 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 11 |
Mo' Better Blues 1990, R) |
|
| 12 |
She's Gotta Have It 1986, R) |
|
| 13 |
School Daze 1988, R) |
|
| 14 |
Do the Right Thing 1989, R) |
|
| 15 |
Get on the Bus 1996, R) |














