My Favorite Movies


  Apollo8's Rating My Rating
1
The Boondock Saints 2000,  R)
2
Thoughtcrimes 2003,  Unrated)
3
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
A classic and a legend of a film, a brilliant cast, and gary oldman plays probbly one of the best characters that he has ever portrays, a true sadistic bastard. And Reno plays leon perfectly and the only man for the job. and portman plays the perfect matilda that warms the heart of a cold heart killer who can become invisable. A true masterpiece that only besson could have created
4
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
hell yes this film is so bloody brilliant everyone should see it. Joan Allen is emense as pamala landy and she rocks as the uncorruptable.
Matt Damon once again brings his genius of Jason Bourne to the big screen and rocks the house. Lovin it.
THis i dont think couild be any better, one of the greatest action films to be make in a long time.
and with some of the greatest lines probably one of the best films of the summer maybe even the year. "so where are you?","im in my office", Bourne- " i highly doubt that because if you were we would be having this conversation face to face".
LOVIN IT- classic.
5
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
Night Watch (Nochnoi Dozor)
Brilliant, and some of the best graphics and supernatural elements that create a brilliant film. a brilliant story that shows russia can hold there own in the flm world.
6
Basic 2003,  R)
7
The Invisible 2007,  PG-13)
The Invisible
A brilliant and amazing film that really touched me, a brilliant and provacative ending that i totally never would have guess. Justin Chatwin portryed an intense performace as a man fighting for survival, fighting to change ppl and get the truth out there. AN amazing actor that shows he can make it big as a great actor in Hollywood. O'Loughlin looks so diff in this film and show the brill extent of his acting skills.
5 stars- 2 thumbs up- I LOVED IT!!!!
8
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
a fucking genius of a film that has everything that makes british film great-where everything that can go wrong will go wrong. but as a women i believe maybe more females could have helped although the film didnt need anymore complicating.
i love the characters of the four guys eddie, bacon soap and tom- and i love nick moran as an actor- he has great twlent for this film, and i think soaps obsession with knives is a great touch.
an alround classic british film and u cant call urself british and a film nut with out owning or atleast watchin this master piece.
9
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
this is a lush film. cowboys in space, with so many twists and turns its hard to keep up/ but well worth it. i love this film sooo much, nathan fillion rocks as mal.
10
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
i love tim roth he is soooo great as Mr Orange and come on its a QT film and those just can't be beat
11
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
12
Sky High 2005,  PG)
13
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
this is a brilliant film that definalty lives up to expectetions. dont belive anyone that says this film aint great coz it is. and i cant wait for their next film 'run, fatboy, run'. Angel and danny are the kooliest characters and u cant beat the two andy. And there homage to 'Point Break' is a classic, nick frost makes a brilliant keanu reeves. the film is sooooo funny and even though the concept sees silly, all this for the best village in the country, but they do it soo seriously and brilliantly that the whole film is so real!!!! i love it!!!
14
Stargate: Continuum 2008,  Unrated)
Stargate: Continuum
Oh my GOD!!!!! this is gonna be amazing- i dont know if i can wait!!!
15
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
AMAZING- loved it, Robert Downey Jr is amazing and plays TOny Straart to a T. the film has a great balance between the comic book and the modern updates, the comedy and the issues. its funny in all the right places and has strong performances from all the cast. Robert Downet Jr seems to get better and better with age, and love the nod to 'Shield'.
definalty a must see.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments